Стотици камиони и автобуси ще блокират София и други градове на 17-и
Превозвачите се опасяват от масови фалити. В столицата ще е блокирано "Цариградско шосе"
Българският автомобилен сектор - товарни превози и превози и превози на хора, се обедини с решение да организира мирен протест на 17 май т.г., в деня на срещата на Върха в София. Решението бе взето на Конференция с международно участие "Европейското бъдеще на транспорта в Централна и Източна Европа", която се провежда в София.
Целта на протеста е западните лидери да бъдат убедени в размера на щетите, които промените ще донесат за икономиката на България и за нейните граждани, каза Ангел Траков, председател на УС на Съюза на международните превозвачи /СМП/. От бранша бяха единодушни, че ще продължат да отстояват правото си на безнес без дискриминация и двойни стандарти в ЕС.
Предвижда се автомобилно шествие с тежкотоварни камиони и автобуси от 10.00 до 17.00 часа на бул. "Цариградско шосе" /отбивката към бул. "Брюксел", лентите в посока София/. Паркирани товарни автомобили ще наредят протестна колона до отбивката за кв. "Дървеница" /4-ти км/. След отбивката за кв. "Дървеница" до отбивката за бул. "Ситняково" ще бъде наредена протестна колона от автобуси.
Междувременно от 13.00 до 17.00 часа ще бъде проведено протестно шествия със сборен пунт пл. "Македония", по маршрута от ул. "Алабин" към Съдебната палата, вдясно по бул. "Витоша" до парковото пространство пред НДК, където протестиращите ще държат речи, обясни Траков.
В София позиционирани ще бъдат около 100 камиона и още толкова автобуси. В цялата страна те ще бъдат много повече, защото в протеста се включват и градовете Пловдив, Велико Търново, Враца, Видин, Русе, Благоевград, Сандански, Петрич и др, каза Траков.
Участниците в днешния форум заявиха, че товарните превози са бизнес, който се развива в силно конкурентна среда и не получава субсидии от фондовете на ЕС. Спазват се строги регулации, свързани с техническо състояние на превозните средства, екологични норми, безопасност на труда с над 36 директиви и регламенти.
"Ето защо предлаганите регулации в пакет Мобилност 1 са напълно необосновани и засягат основно фирми от Централна и Източна Европа, които поради географската си отдалеченост ще бъдат силно затруднени или поставени в невъзможност а изпълнят изискванията, коментира Йордан Абаджиев, изпълнителен директор на СМП.
Общо 79,5 на сто от собствениците и управители на фирми определят промените в Мобилен пакет 1 като огромен риск за бизнеса и изразяват опасения, че до 2-3 години ще фалират, показва огласено анкетно проучване в бизнеса. Над 83 на сто определят изискването да се връщат у дома за почивка като изключително затрудняващо, а някои като неизпълнимо.
С готвените регулации на практика ще се отнемат приходи в бюджета на България, а след 2020 год. от нашия държавен бюджет ще трябва да се плащат по-високите вноски в бюджета на ЕС за новия програмен период, смятат представители на бранша.
Транспортният министър Ивайло Московски предложи засегнати от новите регламенти в Пакета за мобилност държави (главно източноевропейски) да излязат с обща позиция пред ЕК. За нас като европейци не е приемливо да се приемат рестриктивни мерки под натиска на три-четири държави, категоричен бе Московски.
БСП реагира остро против правителството като го обвини, че е "проспало" повече от една година без да вземе отношение по пакета "Мобилност". георги Свиленски от левицата набеди премиера Борисов и министър Московски, че са предали родните превозвачи.