В топ 5 на нелегално продаваните марки били “Президент”, “Оме”, “Карелия”, "Паладиум” и “Тюркоаз”, съобщи "24 часа". 

Основната причина за спада на контрабандата са мерките на правителството срещу нея, твърдят производители и търговци на тютюневи изделия.

Свиването на контрабандата потвърди и вицепремиерът Румяна Бъчварова, която миналата седмица заяви, че делът й при цигарите вече е под 10%.

"Резултатите, които постигаме в усилията ни да ограничим контрабандата и всички, които стоят зад схемите и ощетяват държавния бюджет, са впечатляващи. Дори и най-големите скептици в Европа коментират борбата ни с контрабандата като чудо", коментира и Бойко Борисов по време на заседанието на правителството през миналата седмица по повод очакванията в бюджета за януари да има излишък от близо 1 млрд. лева.

Премиерът допълва, че очаква засегнатите от това олигарси и мафиоти да търсят политическа подкрепа, за да компенсират загубите си от ефективните мерки на властта.

Данните на митниците показват, че през миналата година при акцизните стоки най-голямо е увеличението на приходите от облагането на цигари - над 10% до близо 2 млрд. лева.

Изследване на “Индъстри уоч” показва, че България губи най-много приходи заради контрабанда на цигари от всички страни в ЕС.

Посочва се, че като принос за бюджета загубите за България са 3 пъти по-високи, отколкото в Румъния и Полша, 10 пъти над тези за Германия и около 16 пъти повече от Холандия. Причината е, че от облагането на тютюневите изделия идват над 10% от данъчните постъпления.

По този показател България е на първо място в ЕС.