Спецпрокуратурата получила от ДАНС данни по "Барселонагейт" без автор и правна стойност
Все още превеждат информацията от английски език, извършват се и действия за разкриване на банкова тайна
Вчера са получени в Специализираната прокуратура над 219 страници по повод европейска заповед за разследване. Наблюдаващият прокурор е постановил превод на български език на постъпилите материали. Извършват действия по повод разкриване на банкова тайна, разпити на свидетели, движение на парични потоци и пр.
Още по темата
Това заяви говорителят на Специализираната прокуратура прокурор Христо Кръстев на извънреден брифинг.
"В доклада има имена на български публични личности, описание на транзакции и много медийни публикации. Този доклад няма автор", каза Кръстев. В спешен порядък наблюдаващ прокурор е наредил да се преведе документът.
"Днес постъпиха материали от ДАНС, които са на английски език. За съжаление, в тях не е посочен кой е издателят на тези документи, кой е съставителят. Прави впечатление, че документът е на английски език, а не на испански. Ние сме постановили извършване на превод, за да се запознаем с изложената информация", каза още Кръстев.
В прессъобщение от Спецпрокуратурата по-късно ситуацията беше описана още по-подробно:
"Към момента не е ясно на какво правно основание и от кого е изискана предоставената в МВР и ДАНС информацията по случая, така също от кого е изпратена. В съпроводителното писмо на ДАНС е посочено, че наличната при тях информация е постъпила от дирекция "Международно оперативно сътрудничество" - МВР на 01.02.2022 и не е получена до момента, в който е изискана от наблюдаващия прокурор. В посочените по-горе 26 страници не присъстват каквито и да е реквизити като адресат, институция, изготвила документа, подписи и печати на длъжностните лица, установяващи авторството на материала, с цел същият да бъде ползват като доказателство по делото. Следва да се посочи, че получена информация посредством международно полицейско сътрудничество няма правна стойност. Редът за събиране на доказателства е регламентиран в НПК и Закона за Европейската заповед за разследване и е спазен от Специализираната прокуратура чрез издаването на ЕЗР до компетентните съдебни власти в Кралство Испания".
Проведени са разпити на всички свидетели по досъдебното производство. Всички свидетели към настоящия момент са разпитани, включително Бойко Борисов и Борислава Йовчева.
"След като разследването приключи ще посочим дали има извършено престъпление, от кого и дали ще има обвинения. Има образувано досъдебно производство, има данни, от които може да се заключи, че може да има престъпление", казаха от прокуратурата.
"Като се преведе всичко, ще ви дадем информация. Поставени са много въпроси от страна на наблюдаващия прокурор. Не можем да дадем информация относно отговорите, докато като не са преведени", каза Христо Кръстев.
Наказателно производство има само в България. В Испания е прекратено и е изпратено на Специализираната прокуратура.
На 21 февруари 2020 г. изданието "Ел Периодико" в Каталуня свързва в статия бившия премиер на България Бойко Борисов в схема за пране на пари в Барселона чрез покупката на недвижим имот на Борислава Георгиева Йовчева.
Във връзка с информацията в медиите от министъра на вътрешните работи, че в министерството има информация от Испания по повод "Барселонагейт" наблюдаващият прокурор е изисквал информация от испанските власти.
"Към момента в прокуратурата няма никаква информация от МВР. Наблюдаващият прокурор иска информация и от Държавната агенция национална сигурност относно това дали и те са получили такава информация от испанските власти", каза Кръстев. Няколко часа по-късно - в 17:20, от пресцентъра на Специализираната прокуратура уточниха, че натериалите по случая са "получени преди минути от МВР.
На брифинга за журналисти говори и ръководителят на Специализираната прокуратура Валентина Маджарова.
"На пръв прочит лично за пръв път виждам такъв материал в такъв вид, както пристигна този от ДАНС - няма автор, дата, за нуждите и целите на какво е съставен. Въпреки това сме възложили превод и без изясняване на произхода на информацията не можем да вземем решение дали данните в докладната записка могат да се приобщят към делото. В 80% от разработките на ДАНС съществува клауза, че не могат да служат като пряко доказателство в наказателния процес", посочи Маджарова.
"Факт е за всички правилото, че не може два пъти да има разследване за едно и също престъпление. Това дело е широко дебатирано. Както в Испания, така и в България е известно, че разследването е в Специализираната прокуратура. МВР няма отношение към него. Разследването трябва да се извърши по реда на НПК от следователи", каза ръководителят на Специализираната прокуратура Валентина Маджарова.
От Специализираната прокуратура добавиха, че днес са получили материалите по случая с къщата в Барселона от МВР.