Множество българи отдадоха почит към загиналите в Шипченската епопея преди 147 години. На церемония пред Паметника на свободата на връх Шипка бяха поднесени венци и цветя в знак на признателност към героичния подвиг на падналите за свободата на Родината, беше отслужена панихида за загиналите, състоя се кратък рецитал, предава БТА.

Сред гостите на събитието бяха вицепрезидентът Илияна Йотова, както и Симеон Сакскобургготски, който се качва на паметника за първи път от 12 години.

Снимка: БТА

Днес, ако сме разбрали правилно героизма на Шипка, ще искаме единение, ще искаме да бъдем заедно, защото дългата българска история едно ни казва - силни сме, когато сме заедно. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова в словото си пред Паметника на свободата.

Вижте всички снимки ТУК>>>

В този чудесен августовски ден отново всички сме заедно тук, на този чутовен връх, довели децата си там, където поетът каза, че стоят белите кости на героите и кървавият мъх, посочи тя.

Снимка: БТА

Дошли сме тук, за да можем с пълни гърди да дишаме от въздуха на свободата, да черпим вдъхновение и самочувствие от подвига на нашите освободители - руските воини и българските опълченци, добави Йотова.

Великотърновският митрополит Григорий обърна внимание на факта, че върховете в отечеството ни са много, защото са много и годините на България. Шипка е бисер, който се откроява като връх, каза митрополитът.

Снимка: БТА

"Българинът няма право да бяга от никой връх, както е казал и Вазов, защото твърде скъпо е заплатено с кръв това достояние. Първо е заплатил Господ с кръвта си, след това и воините. Нека знаем, че този връх висок е и ние трябва да помним историята. Какво друго ни остава, освен със силна молитва да съберем небето и земята в едно за доброто на нашето отечество", каза още Негово Високопреосвещенство митрополит Григорий.

Снимка: БТА

По-късно вицепрезидентът Илияна Йотова се поклони в криптата на Паметника на свобода и поднесе венец в знак на признателност към падналите борци.

Много са емоциите и различни в мен, лични, патриотични и исторически. Не бях идвал от 12 години, това е много специално място за мен. Доживях и това, каза пред журналисти Симеон Сакскобургготски, министър-председател на България от 2001 г. до 2005 г.

Той посочи, че заедно с внука си са на връх Шипка днес, за да отбележат 90-ата годишнина от откриването на паметника.

Честването завърши с театрална възстановка на Национално дружество "Традиция", по време на която бяха пресъздадени бойните действия от Шипченската епопея.

Снимка: БТА

Паметникът на свободата на връх Шипка ще бъде отворен до 19:00 ч. и ще бъде с вход свободен за всички, които желаят да посетят неговата експозиция. В програмата на Националното честване "Шипченска епопея" предстои откриване на изложба "Последното сражение" на Национален парк-музей "Шипка-Бузлуджа" и Исторически музей - Дряново. Това ще стане на 26 август в Националния музей на образованието в Габрово. На 27 август ще бъде представена книгата "Опълченците от Габровския край" на Ангел Ангелов.