55% от хипертониците не могат устойчиво да свалят кръвното си налягане
Каква е минимално инвазивната процедура, която може да реши проблема?
Близо 55% от хипертониците не могат да контролират нивата на високо кръвно налягане. Това стана ясно на пресконференция на тема "Неконтролирана хипертония - предизвикателства и решения". В световен мащаб този проблем всеки четвърти мъж и всяка пета жена, диагностицирани с високо кръвно налягане, и е сред основните предизвикателства пред кардиолозите.
"Артериалната хипертония е един от най-големите убийци на съвремието ни поради застаряващото население и вредните навици. Поне 30% от нас в определен момент в живота си имаме високо кръвно налягане, като в 95% от случаите това е заболяване само по себе си, а не се дължи на друг здравословен проблем. Според Европейското дружество за хипертония като резистентна хипертония се определя измерването на кръвно налягане над 140/90 mm Hg, въпреки че пациентите водят здравословен начин на живот и приемат три медикамента. Американските специалисти разширяват тази дефиниция и приемат, че ако болният взема пет лекарства и само по този начин стойностите на кръвното му налягане са в норма, той пак страда от неконтролирана хипертония", каза проф. Иво Петров, медицински директор и началник Клиника по кардиология и ангиология към Аджибадем Сити клиник УМБАЛ Сърдечно-съдов център.
Резистентната хипертония може да бъде предизвикана от различни фактори, включително хронични бъбречни заболявания, хормонални нарушения като синдром на Кушинг и феохромоцитом, натрупване на плаки в бъбречните артерии, както и от състояния като сънна апнея, затлъстяване и прекомерна употреба на алкохол.
Проблемът е широко разпространен - около 1 млрд. души в световен мащаб страдат от неконтролирана хипертония и тя е основна причина за около 9 млн. смъртни случая всяка година. Това е и една от причините съвременната медицина да търси възможност за справяне с този сериозен проблем.
Симптомите на неконтролирана хипертония често не се проявяват веднага, което я прави известна като "тих убиец". Въпреки това, в някои случаи може да се забележат симптоми като главоболие, замаяност, задух или кървене от носа, когато кръвното налягане е значително повишено. Без адекватно лечение, неконтролираната хипертония може да доведе до сериозни усложнения като сърдечен удар, инсулт, аневризма, сърдечна недостатъчност, бъбречни увреждания, проблеми със зрението и дори деменция. Дори при първична хипертония, неконтролираното ѝ състояние може да доведе до същите рискове, като сърдечно-съдови заболявания и бъбречна недостатъчност, макар че обикновено причината за ниския контрол в този случай често са свързани с недостатъчно спазване на предписаната терапия, неправилно дозиране на медикаментите или устойчивост на стандартното лечение.
Един от съвременните начини за борба с неконтролираната хипертония е катетърна ренална денервация - минимално инвазивна процедура, която може да помогне на избрана група от пациентите, при които терапията с лекарства не дава задоволителни резултати. България е и една от първите държави в Европа, която през 2008 г. е въвела този метод. Процедурата е подходяща за хора, които: са опитали множество лекарства без успех, които могат да имат и тахикардия, предсърдно мъждене, сънна апнея, зле контролиран захарен диабет, затлъстяване. Тя може да се приложи и на пациенти, които вече имат усложнения като хипертрофия на лява камера на сърцето, периферно съдово заболяване, както и по-млади пациенти. По време на процедурата чрез специален катетър се достига до бъбречната артерия, където се провежда радиофреквентна аблация на нервните окончания, за да се намали тяхната активност и като резултат - да се намали артериалното налягане. Ренална денервация се прави под рентгенов контрол като се използва малко количество контрастна материя. Процедурата е с много малък риск, продължава около 1 - 1.30 ч., пациентът може да напусне лечебното заведение след 24 часа. При над 90% от болните се наблюдава намаляване на артериалното налягане с поне 10mm Hg. Проучвания сочат, че намаляването на стойностите на кръвното налягане само с 10mm Hg сваля риска от инфаркт с 28%, а от инсулт с 27%. Важно е обаче след процедурата, пациентите да продължат и с медикаментозната терапия.
Ренална денервация се реимбурсира от Националната здравноосигурителна каса от 2023 г. и се извършва в 11 лечебни заведения на територията на страната.
"Не бива да забравяме и нещо много важно - алгоритъмът за справяне с високото кръвно налягане включва промяна на начина на хранене, повишаване на физическата активност, редукция на теглото, след това прием на медикаменти и накрая минимално инвазивните процедури", допълни проф. Петров.
Превенция на неконтролирана хипертония
Макар резистентната хипертония да е клинично предизвикателство, има някои фактори, които могат да повлияят положително и да намалят риска, като оптимизиране на медикаментозната терапия, адресиране на основните причини като бъбречни заболявания и хормонални нарушения, прилагане на усъвършенствани медицински технологии и процедури, както и предприемане на промени в начина на живот, които могат да окажат дългосрочно въздействие върху здравето на пациента.
Редовен мониторинг на кръвното налягане: Измерването на кръвното налягане в домашни условия, в комбинация с редовни посещения при лекар, е от решаващо значение за проследяване на всякакви промени. Лекарите често препоръчват 24-часово амбулаторно мониториране на кръвното налягане за по-прецизна оценка.
Диетични промени: Ограничаване на солта до по-малко от 2,4 милиграма на ден и спазването на балансирана диета, богата на плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни, е ключово за контрола на хипертонията. Диетата DASH е широко препоръчвана за хора с високо кръвно налягане. Тя се фокусира върху консумацията на храни, богати на калий, калций и магнезий, които помагат за понижаването на кръвното налягане, като същевременно ограничава приема на натрий, наситени мазнини и добавени захари.
Увеличаване на физическата активност: Спортът и редовната физическа активност, като ходене, бягане или плуване, могат да понижат кръвното налягане и да подобрят сърдечно-съдовото здраве като цяло.
Редукция на стреса: Хроничният стрес може да доведе до повишаване на кръвното налягане. Прилагането на техники за управление на стреса като медитация, йога или дихателни упражнения е също важен елемент за превенция на усложнения.