Недоволни граждани на София протестираха пред Столична община, за да чуят исканията им общинските съветници, които днес проведоха първото си заседание след лятната ваканция. Остри критики отправиха към кмета и от ГЕРБ-СДС заради неподновени маркировки около училищата. От ВМРО пък атакуваха Васил Терзиев, ПП, ДБ и "спасителите" на София заради столичният автотранспорт, който, според Карлос Контрера, остава без пари дори за заплати.

ВИЖТЕ СНИМКИ >>>

"Премахни незаконното" - протест срещу организацията на движение в центъра на София

Оставката на кмета на София Васил Терзиев и на заместник-кмета по финанси, здравеопазване и строителство Иван Василев поискаха граждани, които се събраха днес на протест пред сградата на Столичната община и Столичния общински съвет, докато общинските съветници заседават за първи път след лятната им ваканция.

Крум Малинов, живущ на бул. "Патриарх Евтимий", каза пред БТА, че организацията на движение на бул. "Патриарх Евтимий", бул. "Витоша" и ул. "Фритьоф Нансен" е била обявена от съда за незаконосъобразна и поради това строителните дейности са спрени. Малинов припомни, че 150 от паркоместата в района са премахнати, като въпреки обещанията, не са подсигурени алтернативи за живущите. "Паркоместата са намалени, но пък булевардите са стеснени и от 10:00 часа сутринта до 20:00 ч. вечерта има задръствания, а изгорелите газове ги дишат гражданите", коментира Крум Малинов. По бул. "Витоша" не е премахната маркировката за велосипеди по тротоара, но затова пък има чисто нова маркировка на пътното платно за движение на велосипеди, което е пълен абсурд, подчерта гражданинът.

Протест срещу организацията на движение в центъра на София

Снимка: БТА

Граждани сигнализираха и за проблеми с положената през пролетта при ремонта пътна маркировка. Качеството на положената маркировка е потресаващо навсякъде, а светлоотразяването е минимално, изгради се и пешеходна пътека, върху паркомясто за инвалиди на бул. "Патриарх "Евтимий" и ул. "6-ти септември". Инвалидите имат над 30% намаление на местата за паркиране в рамките на целия проект и никой не ги е информирал какво предстои там, казаха гражданите. Според тях и качеството на асфалта вече е компрометирано - той вече е на вълни, коловозите се виждат, това е новата настилка, която не отговаря на никакви стандарти, подчерта Стефка Дранчовска, също жител на района.

Тя обърна внимание, че за да се излезе от пресечките на бул. "Патриарх Евтимий", автомобилите трябва да пресекат велоалея и буслента, което по думите ѝ е "руска рулетка". Дранчовска каза, че комуникацията със Столичната община върви едностранно. Ние излагаме нашите искания, но няма никаква реакция, а само празни обещания. Ние ставаме жертва на техните опити да спасят София, каза тя. Затова и граждани настояват за оставката на кмета Терзиев и заместник-кмета Василев.

Пред общината протестираха и граждани от ул. "Опълченска", които недоволстват от седмици срещу изсичането на 39 дървета, стесняването на тротоарите пред жилищните сгради и срещу превръщането на улицата в шестлентова градска магистрала.

Пред общината имаше и граждани от кв. "Лагера", където според Ана Цанова и Пламен Петров от района, на 8 август са изсечени две седемдесетгодишни дървета, защото по думите им са пречели на ремонта на тротоара на бул. "Цар Борис" и ул. "Христо Матов". Според гражданите в района се засаждат фиданки върху 30 см чакъл, които няма как "да се хванат".

"Спрете геноцида срещу бездомните животни"

Недоволни столичани се събраха пред СО с искане за незабавни действия срещу нехуманно отношение към бездомните животни, което се извършва в приютите в София.

Снимка: БТА

Протестиращите настояват за "стриктно изпълнение на задълженията на Столичната община по контрол над регистрацията и идентификацията на домашните кучета, както и за кампания за популяризиране на ползите от кастрацията на домашните кучета. Организаторите искат още кастрация и връщане по места на бездомните кучета, както и адекватно изпълнение на програмата "Кастрирай и върни".

Те настояват още за преустановяване на безразборното прибиране на животни по сигнали за агресия, да бъде създаден законов механизъм, по който компетентен орган да определя дали дадено животно реално е агресивно и следва да бъде прибрано в приют. Защитниците на бездомните животни искат да бъде осигурявана безопасна кастрация и следоперативен период в хигиенни условия, а след това животните да бъдат връщани на местата, където са заловени, щом здравословното им състояние го позволява.

Пред журналисти един от протестиращите, както и доброволец в приютите Методий Димитров посочи, че проблемите няма да се оправят от днес за утре, но начините са няколко. Единият е да се кастрират животните и да се връщат по местообитание, посочи Димитров. Той обясни, че това не се прави, а животните остават с месеци и години в приютите.

Друг проблем, за който Димитров посочи е че по думите му 80% от сигналите за агресивни животни не са реални. Няма длъжност и човек в "Екоравновесие", който да определя дали животното е агресивно. В момента в общинския приют за кучета в с. Горни Богров има 1264 животни, каза доброволецът. Той обясни, че постоянно полагат усилия кучетата да се осиновяват, но те са много.

Има проблем и с кастрацията, обясни Димитров. Не ги кастрират правилно, репродуктивните им органи остават и имаме няколко случая на животни, които са кастрирани, след това се осиновяват и се оказва, че те могат да се размножат, обясни доброволецът. Столичната община праща на "Екоравновесие" по 300 лева за кастрация, а кучето не е кастрирано, добави той.

При протестиращите присъстваха и общински съветници. Марта Георгиева от групата на "Продължаваме промяната - Демократична България" ("Спаси София") каза, че потвърждава всичко, което казват доброволците. Вече месеци наред има ново ръководство, но не само, че няма промяна в практиките, а има още по-голяма ожесточение към животните, допълни Георгиева.

Председателят на общинската комисията по гражданско общество и общински съветник от групата на "БСП за България" Николай Велчев каза, че проблемът се задълбочава, защото има хора, които не си вършат работата. Той обясни, че временно изпълняващият длъжността директор на "Екоравновесие" Димитър Димитров е издал заповед, с която забранява достъпа на всички граждани на София, които искат да са доброволци. Велчев обясни, че в четвъртък на заседание на комисията ще бъдат поканени доброволци, зам.-кметът по екология Надежда Бобчева, както и кметът Терзиев, за да обсъдят какви мерки да се вземат.

От ГЕРБ-СДС атакуваха кмета за пешеходните пътеки пред училищата

За нас най-важното остава сигурността на децата, които тепърва ще се придвижват до домовете си или до училище, но какво се случва с маркировката по улиците и по-специално тази около училищата в София - никаква я няма. Това каза пред журналисти общинският съветник от групата на ГЕРБ-СДС Антон Хекимян.

Още през юли предупредихме, че договорите, свързани с пътната безопасност на София, са изтекли и местната власт не е направила нищо необходимо, нещо което е трябвало да стартира като процедура още шест месеца преди тези договори да изтекат, обясни Хекимян.

Той припомни, че в средата на август кметът съобщи, че започва усилено и интензивно маркиране и по-специално пред училищата и детските градини, като се очаква едва в края на октомври това да се случи и да бъдат маркирани пешеходните пътеки. Цяло лято не стигна на управляващите да го направят, заяви Хекимян. Това е поредната лъжа на кметът Васил Терзиев, но има и друг голям проблем.

Започваме учебната година с пълна неяснота кой управлява столичното образование на ниво община. Това каза общинският съветник от групата на ГЕРБ-СДС Диян Стаматов. Той посочи, че за 10 месеца кметът Терзиев е сменил четирима директори, които назначава без конкурс и без ясна политика. Няма политика и липсва на административна компетентност, каза Стаматов.

Терзиев трябва спешно да обяви конкурс за директор на дирекция "Образование", за да има яснота каква е образователната политика в София, категоричен бе Стаматов. Той посочи още, че трябва да стане известно как става кандидатстването за детски градини и ясли, и разпределянето на общинските средства. В София има много образователни лидери, но няма кой да ги управлява, добави общинският съветник.

Контрера: Столичният автотранспорт остава без пари дори за заплати

Под мъдрото управление на Терзиев, ПП, ДБ и "спасителите" на София столичният автотранспорт остава без пари дори за заплати. Заради сгрешената рамка за финансиране на градския транспорт скоро автобусният транспорт ще мине на междуселски разписания, а по някои линии го чакайте на високосна година. Това написа в профила си във Фейсбук общинският съветник и зам.-председател на Комисията по транспорт в СОС и заместник-председател на ВМРО Карлос Контрера. Той обвини новата управа, че не взима мерки, въпреки че от миналата година е подавал сигнали, че кризата в транспорта на София се задълбочава.