Спасители-водачи и служебни кучета от отрядите в цялата страна упражниха  дресура и усвояване на различни техники за спасяване - намиране на затрупани от лавина, търсене на изгубени хора в планината и на затрупани при природни бедствия, аварии и катастрофи.

На учебния полигон зад хижа "Алеко" се проведе демонстрация на работата с кучетата, съобщи БЧК.

През 1974 г., с помощта на австрийските инструктори Ханс Басети и Роланд Адамле и активното съдействие на ръководителя на ПСС при БЧК Кирил Петров, се поставя началото на работата със спасителните кучета.

През 1977 г. се провежда първият редовен курс за въздушни спасители за оказване на помощ от въздуха с хеликоптери и спасителни кучета под ръководството на Петър Москов и Георги Имов.

През 80-те години на миналия век се полага и началото на успешна и ефективна работа на водачите и спасителните кучета по ликвидиране на последиците от бедствия, аварии и катастрофи.

В момента Планинската спасителна служба има 22 кучета, от които 12 са оперативни, съобщи Методи Тодоров, ръководител на специализираната група за спасяване с кучета, цитиран от "Фокус".

"Предимно използваме кучета от породата немска овчарка, тя е универсална с нейните качества, но има и кучета от породите лабрадор и голдън ретривър. Животът на кучетата е сравнително къс и активната им възраст е до 8-9 години", каза още Тодоров.