Увеличават се случаите на късогледство сред децата, което е предпоставка за глаукома и катаракта в ранна възраст. До 2050 г. всеки втори в света ще бъде с късогледство, а 10% от населението ще има високостепенно късогледство, което е много рисково за увреждане на зрението - това казаха на брифинг за медиите медици от Александровска болница. 

Във всеки втори четвъртък на октомври се отбелязва Световния ден на зрението. 

Доц. Невяна Велева, началник на сектор "Офталмогенетика" към Детското очно отделение на Клиниката по очни болести в Александровска болница посочи, че в последните години, особено след COVID пандемията, все повече се говори за късогледство в ранна детска възраст, включително и при много малки деца.

Смята се, че до 2050 г. всеки втори в света ще бъде с късогледство, а 10% от населението ще има високостепенно късогледство, което е много рисково за увреждане на зрението, допълни тя. Забавянето на евентуалната поява на късогледството сред децата може да се постигне с добра хигиена на зрително натоварване, не дълго взиране в екрани на телефони и повече време, прекарано навън, съветва лекарят. По думите ѝ, разстоянието между очите и екрана или книгата трябва да е три педи.

Контролът на късогледството може да бъде фармакологичен или чрез очила, но преценката трябва да се направи от офталмолог, каза проф. Александър Оскар, началник на Клиника по очни болести в Александровска болница. Друг съвет към родителите е да не допускат дефицит на витамин D в детския организъм.

Глаукомата е много коварно и подмолно хронично заболяване, тъй като при възрастните първоначално протича без симптоми и се появява, когато вече необратимо е отнела част от зрението, каза доц. Станислава Костова, ръководител на Глаукомно отделение в Клиниката по очни болести в лечебното заведение.

Лекарят обърна внимание, че късогледството е рисков фактор за поява на глаукома. При наличие на толкова много случаи на късогледство, в бъдеще се очаква нарастване и на случаите на глаукома, допълни тя, цитирана от БТА.

По думите ѝ, след 45-годишна възраст е необходимо да се направи профилактичен преглед за измерване на вътреочното налягане и преглед на очното дъно. Измерването на вътреочното налягане трябва да се извършва коректно и стриктно, за да не се получи фалшиво положителен резултат, обърна внимание лекарят. В света има около 80 милиона, засегнати от глаукома, от които седем милиона са слепи.

В България се смята, че има около 80 хиляди, засегнати от глаукома, допълни доц. Костова и отбеляза, че слепотата в резултат на глаукомата е предотвратима, ако е диагностицирана навреме.

Ако човек страда от късогледство над три диоптъра или е болен от диабет, има повишен риск за поява на глаукома, допълни проф. Оскар. В България няма точни данни, но близо половината от имащите нужда от лечение на глаукома не се лекуват, защото не знаят, че имат глаукома, каза още той.

По думите му, не са малко случаите, в които пациенти се лекуват от глаукома, но не са имали заболяването. Според проф. Оскар това е в резултат на еднократен преглед, в който е било установено повишено очно налягане. Измерването на налягането не се извършва само с еднократен преглед, добави той.

Повече от 10% от населението в света е засегнато от диабет, като данните за България са подобни, каза проф. Здравко Каменов, началник на Клиниката по ендокринология и болести на обмяната в Александровска болница.

Снимка: БТА

По думите му, проблемът не е в самата повишена кръвна захар, а в усложненията, до които води - два до четири пъти повишен сърдечен риск, терминална бъбречна недостатъчност, слепота в активна възраст. Близо една четвърт от диабетиците имат диабетна ретинопатия, допълни той. В Александровска болница предстои да бъде извършен скрининг за ранна диагностика на диабетна ретинопатия сред повече от 200 души, допълни проф. Каменов. 

Днес се отбелязва Световният ден на зрението, като тази година той е посветен на детското очно здраве.