Обявиха грипна епидемия в две нови области - София и Добрич
Ограничителните мерки влизат в сила от 20 януари, учебният процес се преустановява
Грипна епидемия е обявена в още в две области - София област и Добрич, съобщиха от здравното министерство.
Още по темата
- Грипната вълна настъпва от Източна България към Западна, пикът - през февруари
- Варненско училище въведе адължително носене на маски заради грипа
- Още три области паднаха в плен на грипа
- И Пловдив в плен на грипа, половин България - до седмица. Вижте кои са следващите градове
- Отмениха грипната епидемия в Бургас, учениците се връщат в училище от утре
Във връзка с повишаването на заболяемостта от остри респираторни заболявания и грип на територията на двете области се въвеждат временни противоепидемични мерки, които влизат в сила от 20 януари до 27 януари.
До момента областите в страната, където е обявена грипна епидемия, са както следва: София област - (20 до 27 януари), Добрич (20-25 януари), Пловдив (19-30 януари), Ловеч (18-24 януари), Пазарджик (18-24 януари), Габрово (18-24 януари), Стара Загора (17-23 януари) и Шумен (13-18 януари).
Считано от 19 януари обявената епидемична обстановка в област Шумен се отменя. От днес тя е отменена и за област Бургас, която първа падна в плен на грипа.
Учебният процес се преустановява в областите София област, Добрич, Ловеч, Пазарджик, Стара Загора за съответния период, посочен по-горе.
Временните противоепидемични мерки по отношение на здравната система включват: преустановяване на плановите консултации на бременни жени и деца, преустановяване на профилактичните прегледи, задължителните имунизации и реимунизации в извънболничната помощ. Временно се преустановяват и свижданията в лечебните заведения. Засилва се провеждането на ежедневен филтър в детските заведения, като не се допускат до работа заболели лица от персонала. Лечебните заведения следва стриктно да спазват изискванията на Наредба 3/08.05.2013 г. за утвърждаване на медицински стандарт по превенция и контрол на вътреболнични инфекции, в т.ч. засилване на контрол по достъп на външни лица, носене на защитни маски за лице, дезинфекция.
МЗ напомня, че препоръчително е спазването на нефармацевтичните противоепидемични мерки като носене на защитна маска за лице, честа хигиена на ръцете и спазването на физическа дистанция - ефективно както за предпазване от COVID-19, така и от други инфекции, предавани по въздушно-капков път като грип и ОРЗ.
Какво трябва да знаем за грипа?
Пикът на грипната епидемия се очаква до две седмици. Към момента противоепидемични мерки се налагат по области, а не на национално ниво. РЗИ-тата по места обаче ежедневно наблюдават ситуацията. Към момента преобладаващи са щамовете от тип А - "Виктория" и "Дарвин". На 9 януари в София е регистриран първият случай на грип - тип Б - при 15-годишно дете.
Грипът тип А и тип Б не се различават особено, основната разлика е във възрастта, тъй като от тип Б се разболяват предимно децата. Специалисти допускат, че още около месец ще нараства активността на грипната циркулация и след това около месец ще спада активно. Вероятно случаи ще има до март, а и до април.
Признаците на настинка (обикновена настинка) са главно нарушено дишане през носа, кашлица и дращене в гърлото. В редки случаи може да се появяват лека температура, главоболие и отпадналост. Обикновено не настъпват усложнения и оплакванията отшумяват за няколко дни.
За разлика от настинката сезонният грип се характеризира с внезапна поява на висока температура, кашлица и болки в гърлото, придружени с главоболие и/или болки в мускулите и ставите. Усещането е за тежко боледуване. Други признаци на заболяването могат да включват обща слабост, втрисане, изпотяване, загуба на апетит, хрема и гадене. Най-честото усложнение при сезонния грип е пневмонията, а при децата може да се развие и инфекция на средното ухо. В редки случаи може да се стигне и до усложнения като възпаление на мозъка и на сърцето. Оплакванията, свързани със симптомите на сезонния грип, продължават повече от седмица.
При COVID-19 често срещани симптоми са кашлица и повишена температура. Възможно е да се появят болки в гърлото, главоболие и болки в крайниците, както и обща слабост, а с течение на времето и задух. Възможни са и други признаци на заболяване като гадене, конюнктивит, подуване на лимфните възли и сънливост, нарушения на обонянието или вкуса. Инфекцията може да протече безсимптомно, но също така може да засегне дихателната и други системи в човешкото тяло. Възможни са различни усложнения и тежки възпалителни реакции. Особено уязвими за тежко протичане и усложнения при заразяване с грип или коронавирус са възрастните хора и тези с хронични заболявания.