Възможно е масовото ваксиниране да бъде възстановено в четвъртък. Това обяви по време на брифинг здравният министър проф. Костадин Ангелов, който е на посещение в Кърджали. По думите му в областта има скрита заболеваемост.

Той посочи, че ръководството на Изпълнителната агенция по лекарствата е обсъждало темата с европейските си колеги днес.

Проф. Ангелов беше категоричен, че са "лъжи" твърденията, че нашата страна е сключила договор само с "АстраЗенека" и "Санофи" и това е довело до бавните темпове на ваксинационната кампания у нас.

От думите му стана ясно и че сме отхвърлили първоначалното разпределение на дозите, тъй като за България те щели да са твърде много - 36 млн., което щяло да доведе до "200 милиона" по-голям разход: "Ще бъде ли това безстопанственост от моя страна - да".

Затова и България поръчала 18 млн. дози - с идеята всеки от търсените 65-70% от активното население, които трябва да се ваксинират, да има избор между три вида ваксини - и РНК, векторна и антигенна. Защо обаче получаваме толкова малко ваксини? "Този въпрос не задавайте на министъра на здравеопазването", заяви Ангелов.

Според него не България, а ЕК е договорен партньор на фармацевтичните фирми: "Ние сме поставяли въпроса на много високо ниво, отговорът е, че ваксините идват по начина, по който идват". Той намекна, че някои европейски страни може да не са спазили изискването да не водят самостоятелни преговори: "Има ли договаряни количества ваксини извън договорите, които има ЕК с дадената държава - аз не мога да ви отговоря на този въпрос, но този въпрос се поставя от европейски медии, които и аз чета с интерес и си поставям този въпрос".

"Има сериозен поток от пациенти, който се дължи на скрита заболеваемост, тоест, някои от пациентите с клинични симптоми не се изследват по различни причини. МБАЛ Кърджали има 340 легла, 116 са за пациенти с COVID-19. От тях 94 са заети. Винаги 16 легла държим за резерв, като той се създава в момента в който останат по-малко от 10 свободни легла. Интензивните легла са 10, като три са заети. Има възможност за 25 реанимационни легла. В лечебното заведение работят 617 души, 120 са ваксинирани. За миналата година положителните колеги са били 75, а за тази 16. Ясен е ефекта от ваксините", коментира Ангелов. По думите му ситуацията в областта е стабилна и няма недостиг на медикаменти.

"Ако гледаме числата, нещата изглеждат близки до ситуацията през октомври и ноември. Колегите в болниците обаче са спокойни, няма го този страх от есента, защото вече сме много по-подготвени и оборудвани. Не се усеща този натиск върху здравната ни система. За София за последното денонощие имаме 420 повиквания, от който половината са за пациенти с коронавирус", каза още здравният министър. Той допълни, че утре ще бъде проведена среща с директорите на болници в столицата, с директора на РЗИ и със столичния кмет, за да решат дали ще има ново затягане на мерките. Ангелов бе категоричен, че локалният подход е най-правилен и справедлив.