Най-честите сигнали били, че в заведения или в залите за пушачи има деца, а по закон не трябва да се допускат лица до 18 години.
От министерството напомнят, че здравето на децата е отговорност най-вече на техните родители.

Новите правила за забрана на пушенето на закрити обществени места се спазват от повечето заведения, сочи проверка на здравните инспектори. Тя започна на 15 февруари и ще продължи до 18 март.
В нея участват всички районни здравни инспекции в страната.

Според изискванията пушене в закрити обществени места, като ресторанти, питейни заведения, барове, хотели, гари, летища, транспортни средства, офиси, училища се допуска само ако има обособени помещения, които са изолирани с въздухонепроницаеми стени и плътно затварящи се врати. Освен това тези места трябва да са по-малки от частите, в които не се пуши. В тях трябва да има и добра механична вентилация.В заведенията за хранене и развлечения с площ по-малка от 50 кв. м собственикът трябва да избере дали ще се пуши или не и да постави съответната табела на входната врата.

Санкциите за нарушителите са регламентирани в Закона за здравето. За едноличните търговци са от 300 до 1500 лева, а за юридически лица от 500 до 10 000 лева. С глоба от 50 до 300 лева се наказват физическите лица.

Употребата на тютюневи изделия е причината за 1.5 млн. умирания от онкологични заболявания всяка година. Рискът за непушач да заболее от рак на белия дроб е с 20-30 на сто по-голям, ако живее с пушач, се посочва в съобщението.
Пет години след спиране на тютюнопушенето вероятността да се заболее от рак на устата, гърлото, езофагуса и пикочния мехур намалява наполовина.

Според изчисления на Световната здравна организация повече от 40 на сто от рака е предотвратим, ако се избягват рисковите фактори като тютюнопушенето.