Магистрати поискаха оставка на съдебния съвет
Членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС) да подадат оставки и бързо да бъдат приети промени в структурата и състава му, за да бъде преодоляна безпрецедентната криза на общественото доверие.
Така скандалът в съдебната система се разраства, след като оставки подадоха двама от членове на ВСС - Капка Костова и Галина Захарова, и съдийките Душана Здравкова и Величка Цанова, и излезе информация за конфликт на интереси при новоназначения председател на Софийския градски съд Владимира Янева по делото "Софийски имоти".
До този момент единствено беше назначена проверка на работата и имотите на Янева, като от ВСС дори атакуваха подалите оставки и ги обвиниха, че участват в сценарий срещу държавата.
От Съюза на съдиите признават, че по закон няма процедура за отзоваване на членовете на ВСС, но "ситуацията в съдебната власт е извънредна и решенията за преодоляването й могат да бъдат само радикални". "Безпринципното кадруване, което ще продължи, е несравнимо по-опасно – разрушава независимостта на съда отвътре и неизбежно поставя под въпрос върховенството на закона", заявяват още те.
Според магистратитете неубедителните решения за назначаване на административни ръководители и невъзможността да се даде ясен отговор за принципите на кадровата дейност са основание за силна тревога, че ВСС ще дискредитира напълно съдебната власт, ако продължи да упражнява правомощията си. Липсата на обществено доверие ще рефлектира върху всеки следващ избор независимо от истинските достойнства на предпочетения кандидат, твърдят от организацията, в която членуват близо 1000 магистрати.
Затова съдиите се обръщат и към правосъдния министър да сформира работна група от висококвалифицирани специалисти за промяна на модела на конституиране и функциониране на ВСС. Съюзът дава и конкретни предложения за реална реформа - да се създаде съдебен съвет само за съдиите, който да ги назначава, повишава и наказва, като има отделен орган за прокурорите; да се намали броят на членовете на съвета; мандатът им да се свие от 5 на 3 години; парламентарната квота да се намали до 1/3 от състава на ВСС. Освен това, според съюза, стажът, който се изисква от юристите, за да влязат във ВСС, трябва да е 12, а не 15 години, а докато са в кадровия орган магистратите да не напускат работата си, за да не се отделят от проблемите на обществото.
В писмото се подчертава, че този ВСС нито веднъж не е защитил съда като цяло и отделните съдии от нападките на представителите на изпълнителната власт, очевидно визирайки главно атаките на вътрешния министър Цветан Цветанов и премиера Бойко Борисов.
"ВСС не успя да осъществи дейността си по обективен и прозрачен начин, който да осигури независимостта на съдебната власт както от другите две власти, така и от широко разпространяваните в медиите съмнения за задкулисни икономически, политически, приятелски или други влияния", се казва в обръщението.