Ало-измамниците ”гушнали” 800 000 лв. през 2017
От началото на годината около 600 души у нас са станали жертва на телефонни измами, сочат данни на МВР. Задигнатите пари са над 800 000 лева.
10-годишна е тази сага с телефонни измами в България. Въпреки многобройните предупреждения на журналисти и полиция, все още има хора, които се подвеждат и губят големи суми пари. Затова започнаха срещи между полицаи и възрастни хора.
Всеки ден у нас има поне 10 опита за телефонна измама и един от тях е успешен.
И така - най-новата схема, използвана от ало-измамниците е те да се представят за полицаи. В много случаи обаче преди или след това обаждане от мнимия полицай, хората получават и друго обаждане, в което ги заплашват с убийство. Измамниците така манипулират жертвата, че в крайна сметка тя оставя пари някъде или ги хвърля през балкона.
Такъв е случаят на 78-годишна жена от София, на която през юни измамник се обажда по телефона, представя се за полицай, казва, че в квартала се извършва обир и за да я предпазят, трябва да им помогне и да даде определена сума пари. Жената имала 1000 лева, към които добавила и пендари от баба си - всичко хвърлила през балкона на измамниците.
Полицаите бяха категорични, че истинските служители на МВР никога не търсят пари от гражданите за да ги защитят от обир или убийство.
Проблемът е, че разказаният случай е един от многото - общо 645 на телефонни измами. Най-често те са сред възрастни хора от София, Варна, Бургас, Благоевград.
Съветите към възрастните хора - да не се доверяват на непознати, да не предоставят лични данни по телефона. Да запазят самообладание при обаждане от човек, който се представя за техен роднина, изпаднал в беда.
Ако все пак имат съмнение, че се обажда техен близък, преди да правят каквото и да е - първо да се свържат с него.