Президентът и опозицията дадоха отпуските на съд
Президентът Георги Първанов и депутати от БСП и ДПС сезираха днес Конституционния съд (КС) за новите правила за ползване на натрупаните отпуски.
Според поправките в Кодекса на труда, старите отпуски трябва да се изчистят до края на 2011 г., а занапред отпуските ще могат да се отлагат не повече от 10 дни. Предвижда се и т. нар. 2-годишна погасителна давност за бъдещи случаи на невзети отпуски. Според тази поправка, ако по една или друга причина служителят не ползва отпуската си, той ще я загуби и няма да бъде обезщетяван за нея.
Промените в Кодекса на труда бяха обнародвани в петък в брой 58 на „Държавен вестник".
"Отчитам стремежа на народните представители да създадат правни средства за преодоляване на причините и неблагоприятните последици на икономическата криза за трудовите и служебните правоотношения. Установих обаче, че някои от тези средства нарушават основни права на трудещите се хора", посочва в искането си до Конституциония съд държавният глава.
С разпоредбите се отнема ползване на придобито в минало време, при съответна правна уредба, право на платен годишен отпуск и на неговото парично компенсиране при невъзможност за ползване на отпуск поради прекратяване на трудовото правоотношение, аргументира се още президентът. С ограничението в редица случаи работници и служители ще загубят възможността да ползват правото си на отпуска, придобито при определена правна уредба, се отбелязва в съобщението.
"За съжаление Народното събрание не отчете тези нарушения и на 22 юли 2010 г. прие отново оспорените разпоредби", пише в мотивите си още Първанов.
По-рано подобно искане, подписано от 51 депутати от опозицията - КБ и ДПС, внесе в Конституционния съд и депутатът от ПГ на КБ Любен Корнезов.
Той посочи, че първото искане е за т.нар. стари отпуски. Вторият въпрос, отправен към съда, е дали може да има погасителна давност при социалните права.
„Абсурд е да се отнемат придобити социални права", коментира проф. Любен Корнезов. Тези права са възникнали преди приемането на промените в Кодекса на труда, още през 2007, 2008 и 2009 г. Той отбеляза, че се надява през септември да се излезе с решение по въпроса. По думите му, от казуса страдат самите работници, докато отговорност трябва да понесат техните работодатели.
Пред журналисти премиерът Бойко Борисов отправи задочно въпрос към вносителите - защо не атакуваха през 2002, 2003, 2004 година, когато те, които трябва да защитават отпуските на хората, са оставили така разбойнически да им ги вземат. Ние въведохме ред и така повече няма да взимат на хората отпуските, сиреч имаш дни за отпуск, ще си ги ползваш в годината, за която са ти дадени - да си починеш, да се възстановиш, да няма трудови злополуки, да пазим здравето на хората, коментира Борисов.