Проф. Ива Христова: 28 случая на метапневмовирус са установени в България през 2024 г.
75% от доказаните случаи са при деца до 5-годишна възраст, а над 97% - при деца до 11 години, каза директорът на Националния център по заразни и паразитни болести
"За 2024 г. имаме 28 случая на метапневмовирус, установени у нас. Последните два са от септември. Заболяването не е ново за България". Това заяви проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести пред NOVA NEWS.
Още по темата
"75% от доказаните случаи са при деца до 5-годишна възраст, а над 97% - при деца до 11 години", каза още микробиологът. По думите ѝ пикът на това заболяване ще бъде в периода януари - април, но ще има единични случаи.
"Проблемът при това заболяване е при първата среща на организма с него. Най-тежко протича при кърмачетата между 6 и 12-месечна възраст, както и при деца до 5-годишна възраст. След това имат остатъчен имунитет. Рискова група са хората с увреден имунитет", допълни професорът.
Христова увери, че, въпреки повишението на случаите на разпространение на този вирус в Китай, няма нищо притеснително.
"Всички инфекциозни заболявания имат периоди, в които се повишава техният обхват и после намалява. Нужно е по-широко разпространение на тестовете у нас, защото изследваме предимно проби от София", заяви професорът.
Първи случай на човешки метапневмовирус (HMPV) беше потвърден вчера и в съседна Румъния, след като ден по-рано беше съобщено за Гърция. Пациентката е на 67 години от северозападния град Орадя и не е пътувала в чужбина, съобщи ръководителят на Дирекцията за обществено здраве на окръг Бихор д-р Калин Соня, цитиран от телевизия Диджи 24.
"Заболяването обикновено отминава от само себе си, просто някои групи хора са по-уязвими и склонни да се разболеят и да развият по-тежки форми, които изискват хоспитализация", добави говорителят на румънската здравна служба.
Човешкият метапневмовирус (HMPV) е познат от над 20 години. Той предизвиква симптоми, подобни на настинката и грипа, като кашлица, хрема, затруднено дишане и други, като пациентите обикновено се възстановяват за няколко дни.
В някои случаи обаче е възможно да се развие тежка форма на болестта (най-вече при кърмачета и малки деца, възрастни хора, лица с понижен имунитет и пациенти с хронични белодробни заболявания), и да се наложи хоспитализация на болните.