Но също така и че китайците, които са вече втората икономика в света след САЩ, бързо се урбанизират и застаряват като нация, съобщи БТА. Тези тенденции предричат големи промени на пазара на труда през следващите години, тъй като ще намалее броят на потенциалните работници, особено в провинцията.

Резултатите показват също, че населението се увеличава с по-бавен темп, в сравнение с миналото. От 1990 до 2000 г. то се е увеличило с 11,7 на сто. Освен това като цяло китайците застаряват като нация. Делът на хората на възраст до 14 години на континента е паднал до 16,6% - с 6,29 процентни пункта по-малко от 2000 г. Делът на тези на възраст 60 или повече години се е увеличил с 2,93 пункта до 13,26 на сто.

"Промяната във възрастовия състав на населението е отражение на голямото подобрение на жизнения стандарт и здравните услуги, както и бързото икономическо и социално развитие, продължаващата ниска раждаемост и ускорения процес на стареене на населението", гласят част от изводите на доклада с резултатите от преброяването.

Строгият контрол на китайските власти върху числеността на семействата, включително политиката за едно дете за повечето градски семейства, е довел годишния естествен прираст на населението до по-малко от 1%, а през следващите десетилетия се очаква той да стане отрицателен. Според много демографи ограничението на броя на децата обикновено на едно в градовете и две в провинцията вече заплашва икономическото бъдеще на Китай, тъй като по този начин намалява делът на хората, които плащат и се грижат за все по-застаряващото население.
ИЗБРАНО