Съдът оправда всички обвиняеми по делото САПАРД
Софийският апелативен съд (САС) оправда по всички обвинения бизнесмена Марио Николов и останалите подсъдими по делото за изпиране на 7,5 млн. евро, източени по програма САПАРД.
Съдът обясни, че анализът и новите доказателства установили, че няма данни за извършени престъпни финансови сделки, както и отношенията между обвиняемите да са като отношения в организирана престъпна група, съобщи БНР.
През пролетта на 2010 г. обвиняемите бяха осъдени от Софийски градски съд (СГС) на първа инстанция. Николов получи 10 г. лишаване от свобода и 30 000 лв. глоба. Съпругата му Мариана - 8 г. затвор, Шаркова, Иванов, Ангелов и Григор Главев (по-късно той почина - б.р.) получиха по 6 г. затвор и 30 000 лв. глоба.
Оправдателната присъда на съдружника на Николов - Людмил Стойков, издадена тогава, днес бе потвърдена, въпреки че прокуратурата настоя той също да бъде осъден.
Съдия докладчик по процеса е наскоро избраният за член на Висшия съдебен съвет (ВСС) Калин Калпакчиев. Според него прокуратурата е направила грешка, като е разделила делата срещу подсъдимите и това е основна пречка за установяване на фактите по делото.
Днешното решение на съда може да се обжалва пред Върховния касационен съд, който трябва да се произнесе окончателно.
Мотивите за присъдите трябва да станат факт преди встъпването на съдия Калпакчиев като член на ВСС на 3 октомври.
Не е взел и една стотинка от "САПАРД", каза Менко Менков, адвокат на Марио Николов за клиента си след обявяване на оправдателната присъда.
"Това е грандиозен успех за българското правосъдие и за демокрацията. Обвинението не беше доказано, присъдите се постановяваха на предни инстанции при непълно изясняване и в изключително нервна обстановка на влияние за осъдителни присъди. Бяха назначени много сложни експертизи, вещите лица най-сетне влязоха в банките и счетоводствата на фирмите, за да видят какво се е случило. Цялото дело започна с една докладна записка до ОЛАФ. Чакахме шест години тези хора да свидетелстват. Не посмяха. Питат ме какво е това ОЛАФ. Даже мислят, че е име на човек, може би германец", коментира той.
Прокуратурата води още едно дело - за самото източване на средствата по програма САПАРД, по което Людмил Стойков не е подсъдим, тъй като не бяха събрани доказателства срещу него.
В началото на август САС върна на прокуратурата делото заради нарушения и необходимостта да бъдат изяснени още факти.
По този процес през 2010 г. Николов бе осъден на 12 г. затвор при първоначален строг режим, а жена му на 5 г. затвор. Шаркова, Ангелов, Иванов и Лазарина Георгиева бяха осъдени на по 10 г. лишаване от свобода и конфискация на половината имущество.
Процесът срещу Марио Николов е едно от делата, наблюдавани от специална група евроексперти.