Атаката на летище Кабул показва, че талибаните не могат да поставят страната под контрол, казва Уасим Насър, журналист във френския тв канал France24. "Сега на всичко отгоре те ще трябва да водят борба с тероризма срещу Ислямска държава", изтъква той в интервю за Брита Зандберг от "Der Spiegel".

Насър e експерт по джихадизъм и автор на книгата "Ислямска държава - свършен факт", в която анализира произхода и развитието на терористичната групировка. Консултант е на документалния филм "Студио терор", номиниран за награда "Еми" през 2017 година.

- Това, от което мнозина се страхуваха от дни, сега се случи: имаше атака на летището в Кабул с няколко експлозии. Според различни източници има поне 90 загинали и 140 ранени. Какво може да се каже за атаката на този ранен етап?

- Отрано имаше много доказателства, че това нападение е дошло от афганистанския клон на "Ислямска държава" (ИД), който междувременно също призна това. Те бяха самоубийци на ИД.

- Защо толкова бързо бяхте сигурни, че това е ИД?

- Това е единствената група, която има интерес от подобна атака, защото бойците на ИД демонстрират, че талибаните не са в състояние да поемат контрола над превзетия от тях град. И се дистанцират от действията на талибаните, които дни наред толерират афганистанците да бъдат извеждани от страната със самолети. Мнозина виждат в това предателство, не само привържениците на ИД.

- Какво означава това за новото талибанско правителство?

- Днешните експлозии ги поставят в изключително трудно положение. Атака срещу американците в последните дни на заминаването им беше всичко друго, но не и в интерес на талибаните. Те бяха победили най-голямата военна сила в света, защо сега трябва да атакуват американците и така да рискуват всичко, което са постигнали? Но сега те трябва да реагират, тоест, строго погледнато, талибаните сега трябва да водят борбата с тероризма в собствената си страна, макар и сами, без подкрепата и техническото оборудване на американската армия. Това се усложнява по всякакъв начин.

- Защото талибаните не могат да направят това?

- Ислямска държава отдавна е противник на талибаните. Именно тя последно извърши големите, фатални атаки в Кабул. Тя е истинската опасност, а не Ал Кайда. Американците предприеха масови действия срещу бойци на ИД в страната през последните години. Но дали ще продължат да правят това с въоръжени дронове или крилати ракети? Никой не може да каже това в този момент. На първо място, талибанските управници са сами и никой не знае дали техните бойци могат да се справят с тази задача. Ще бъде трудно без подкрепата на американците. Но има и друг проблем: ако сега талибаните провеждат антитерористични операции, това може да разедини страната и да я раздели на два лагера. Всички, които смятат, че вече не са представени от новото си правителство,

- Каква е разликата между талибаните през 2021 г. и тези, които управляваха Афганистан от 1996 до 2001 г.?

- Всъщност не е голяма. Най-накрая трябва да спрем да се преструваме, че имаме работа с ново поколение талибани. Новият ръководител на техния политически офис, мола Абдул Гани Барадар, прекара осем години в затвора в Пакистан, той беше близък приятел на бившия талибански лидер Мула Омар. Новият номер две в групата, Сираджудин Хакани, е член на войнствената мрежа Хакани, която има тесни връзки с Ал Кайда. Наскоро назначеният губернатор на Хост, Мохамад Наби Омари, беше в Гуантанамо в продължение на дванадесет години и сключи сделка със Съединените щати за освобождаване само благодарение на размяна с американски заложник. Хората са все същите, идеологията е останала същата. Но сега те се държат по-политически и стратегически. Научили са много.

- След атаките на 11 септември мрежата на Хакани гарантира, че ръководството на Ал Кайда е скрито във Вазиристан, планински район в Северен Пакистан. Предвид близките връзки на талибаните с тази мрежа, вероятно ли е Афганистан отново да се превърне в сигурно убежище за бойците на Ал Кайда?

- Те са в страната отдавна. Но дали талибаните ще им позволят да планират атаки срещу Европа и САЩ от Афганистан? Не мисля така. По простата причина, че атаките на 11 септември осуетиха всички планове на талибаните.

- Какво искате да кажете с това?

- Талибанското правителство по онова време искаше да бъде политически признато; то прие делегации и представители на ООН от други страни. С атаките Ал Кайда унищожи всички тези планове. Между другото, атаките на 11 септември не бяха планирани и подготвени в Афганистан, а главно в Хамбург и САЩ, въпреки че Осама бин Ладен бе превърнал страната в своя база. Така или иначе, Ал Кайда днес логистически вече не е в състояние да извърши терористична атака като на 11 септември. Групата е твърде слаба.

- Но и това може да се промени. Отсега нататък Ал Кайда може да действа в страната, незасегната от американското наблюдение.

- Точно така, сега те избягват американския радар. Ще доведе ли това положение до укрепване на организацията отново? Определено да. Но няма да има повече тренировъчни лагери за "чуждестранни бойци" от Европа, както преди 2001 г., това е модел от миналото. Видяхме, че терористите в Европа могат да извършват атаки без такова обучение. Мисля, че връзките между талибаните и Ал-Кайда са толкова тесни, че новото правителство може да държи тази терористична група под контрол, за разлика от ИД.

- Означава ли това, че Ал Кайда вече няма да бъде заплаха, а ИД ще бъде още по-опасен?

- И двете терористични групи ще се възползват от ситуацията и ще укрепят собствените си редици, след като американците се изтеглят. Решаващият момент обаче е, че все още не знаем как ще изглежда новото талибанско правителство и какъв курс ще поеме. Ще остави ли жените на определени позиции, ще могат ли момичетата да ходят на училище? Ще позволи ли на шиитите в страната да продължат да практикуват вярата си? Ще води ли решително борба с тероризма? Все още никой не знае колко помирително или радикално ще бъде, но много ще зависи от това. Целият свят ще наблюдава това много внимателно. Западът, ти и аз, но и джихадистите.

- И ще направите ли своите изводи от това?

- Абсолютно. Ако този нов курс не е в тяхна полза, това ще доведе до нови бойци, особено към ИД. Може би дори ще има дезертьори от редиците на талибаните, които не са хомогенна група помежду си. Преди всичко това може да доведе до вътрешни конфликти, битки и атаки в самата държава. Мисля, че ще можем да преценим това по-точно след месец-два.

Превод: Лалка Дрянова, Dir.bg