Цецка Бачкова е родена в София. Завършва магистратура по политически науки, икономическа политика и гражданско право в университета в Мюнстер, Германия. Има защитена докторантура в областта на политическите науки в университета Мартин-Лутер в Хале, Германия. По време на престоя си в Германия членува в Германския Християндемократическият съюз на Ангела Меркел (Christlich-Demokratische Union, CDU).

Със завръщането си в България става член на ДСБ през 2008 г. Завършва Българско Училище за политика "Димитър Паница". През годините е заемала позициите на председател на ДСБ Подуяне, член на Председателството на софийската организация на ДСБ, учредител и председател на Национален клуб на жените към ДСБ, зам.-председател на ПП ДСБ. Бачкова участва в преговорния екип за учредяването на Обединението "Демократична България". Тя е говорител по Социални политики на Управленската алтернатива на ДБ, народен представител от ДБ в 45-то и 46-то НС, зам.-председател на Парламентарната група на ДБ в 45-то и 46-то НС, както и председател на Парламентарна комисия за пряко участие на гражданите и взаимодействието с гражданското общество в 46-то НС.

Цецка Бачкова се кандидатира за лидер на ДСБ и ще се яви в състезание с досегашния председател на партията Атанас Атанасов по време на Националното събрание в събота. Тя отправи покана към генерала за вътрешнопартиен дебат, но към момента няма отговор. Останалите двама евентуални претенденти за лидерския пост - евродепутатът Радан Кънев и Елена Спасова, се отказаха и така на финала останаха двама. Кънев предпочете отговорностите в ЕП, а Спасова се отказа с аргумента, че партията има нужда от обединител, а тя не е такъв. Все пак отказалата се от битката за лидерството загатна, че го прави в полза на Бачкова с думите: "ДСБ не се нуждае от революция, но определно се нуждае от промяна. Моят вот на предстоящото Национално събрание ще е за нея".

Бачкова трябваше да бъде водач на листата в 24 МИР-София на последния парламентарен вот, но председателят Атанасов я махна в последния момент, което пък провокира столичната организация на ДСБ да му поиска оставката. "Няма реваншизъм от моя страна, че бях махната еднолично от листите", казва днес Бачкова в интервю за Dir.bg в навечерието на вътрешнопартийния избор. Тя е категорична, че ДСБ трябва да извади на преден план каузите, с които я разпознават, да използва повече експертите си, да се отвори към младите и да не се размива в коалицията "Демократична България".

- Защо решихте да се кандидатирате за лидерския пост в ДСБ? Какви са Вашите критики към досегашния председател Атанас Атанасов, за да се впуснете в това лидерско състезание?

- Кандидатирам се точно затова, защото смятам, че мога да дам повече на партията от това, което сме постигнали и от начина, по който се развиваме в момента. Разбира се, има и положителни моменти, има и отрицателни моменти в развитието на партията ни през последните години. Положителните са, че създадохме коалиция "Демократична България" и се оказа, че тази коалиция е успешна, припознава се от избирателите и през тази коалиция ние вече сме в управлението на държавата. Отрицателните моменти са, че мястото на "Демократи за силна България" в тази коалиция не е достатъчно добре уплътнено. Ние имаме в партията голям ресурс от експерти, голям ресурс от политики, които могат да бъдат развивани, и това, по мое мнение, в последните години не го правим на нивото, на което можем.

Смятам, че "Демократи за силна България" можем да бъдем много по-отворени към младите хора, много по-отворени към по-модерно и по-активно представяне пред обществеността, така че да привличаме, да не изглеждаме застинали във времето, а да отговаряме на изискванията, които имат избирателите към нас. А те са, според мен, да държим на нашата идеология, да я запазим и да я доразвиваме, да сме активни политически, да предлагаме, да участваме активно във всичко, което се случва, и да покажем повече политически лица, повече говорители по различните теми, повече нови лица, които можем да предложим в управлението на държавата.

- Не оставате ли в сянка в тази коалиция с "Да, България", защото виждаме техните инициативи да излизат на преден план, за съдебната реформа, примерно. Някак те успяват да пласират идеите и лицата си, а присъствието на ДСБ се размива?

- Да, това е и една от причините, поради които се кандидатирам. Аз смятам, че силно присъствие на ДСБ би било от полза и за цялата коалиция. Защото в ДСБ имаме много добре развити политики в сферата на здравеопазването, на икономиката, ние можем да допълним тези теми, по които "Да, България" работят отдавна, с още повече теми, които касаят българските граждани. И по този начин повече избиратели да ни припознаят. Да покажем повече експертност, да покажем повече активност и мисля, че силно участие от наша страна в коалицията, е полезно и за партията, и за коалицията.

- Да го разбирам ли, че не сте достатъчно представени на различните нива на изпълнителната власт?

- ДСБ нямаме министър, но аз лично не се интересувам толкова от разпределянето на ресори и на участие в изпълнителната власт. Мисля, че по-скоро важното е, че ДСБ много по-активно трябва да участва в реформите, които тази управленска коалиция ще предложи. Ние трябва да отстояваме реформите и политиките, които са залегнали в програмата ни, да не бъдем пасивни участници, а наистина да ги отстояваме.

Ние влязохме в тази коалиция, за да постигнем някакви добри неща за България. Те са вписани в нашата програма и оттук нататък ДБ би следвало да реализираме възможно най-голяма част от това, което сме записали в програмата си. Това е смисълът на участие в едно такова широко управление и в случая - управление, при което ние преминахме някои наши граници, наложени в годините. И го направихме именно за това - за да се случат реформи, които считаме за ключово важни.

- Оправдавате ли това ДСБ да е заедно с БСП във властта, заради което пък много ваши симпатизанти ви упрекваха?

- Не го оправдавам, но смятам, че ние трябваше да влезем в това управление с едно ясно послание към българските граждани - какво ще постигнем с това. Трябваше да назовем пет или десет реформи, които ще постигнем и заради които влизаме в това управление. Влизането в управление или в управленска коалиция само по себе си не може да бъде оправдано без да знаем за какво го правим. И си мисля, че не е късно да формулираме ключови реформи, заради които ние сме в това управление.

- Кои са тези ключови реформи, които ДСБ трябва да изведе, като участник във властта?

- Със сигурност съдебната реформа, но аз бих добавила борбата с този корупционен модел, който е установен в България. Много важна е също така реформата в здравеопазването, защото българските граждани трябва да могат да бъдат лекувани, да имат доверие в системата, а българската система на здравеопазване е много разклатена. Реформи в образованието - защото България няма никаква политика за инвестиции в хората, така че те да могат да подобряват своята квалификация и по този начин да имат по-добри доходи, да се реализират по-добре. Реформи и в икономиката със сигурност, защото малкият бизнес, най-вече, беше мачкан години наред и оцеляваше наистина на ръба. Ние, като дясна партия и дясна коалиция, би следвало да помислим как да помогнем на предприемчивите хора да се развиват, защото оттам идват доходите, оттам идват работните места.

- Ето, в момента сме насред кризи - виждате ли грешки на правителството при управлението на този етап на здравната криза, на енергийната криза?

- Аз съм обезпокоена от това, че като че ли управленската коалиция все още не е достатъчно добре сработена, така че всички партии в нея да могат да участват в това управление на кризи. Все още механизмите за съвместна работа на партиите ми се струва, че не са добре сработили, защото, например, по бюджета виждам, че има разминавания, има критики от наша страна към него и би било добре да се помисли върху по-добра съвместна работа, така че отговорите на управлението по дадени кризи или предложенията за реформи, да са предварително добре съгласувани и да вземат предвид мнението на всички участници в управлението. Защото ясно е на всички - има и леви партии, има и десни партии в него. Наистина, не е полезно, ако една част от партиите надделяват, налагайки своята програма. Би трябвало да се търси консенсус, така че и едните, и другите партии да могат да реализират най-добрите си политики, за да виждат смисъл от това управление и хората, които са ги избрали.

- Това пренебрегване на останалите партньори не беше ли заложено още с обещанието от страна на Кирил Петков и Асен Василев, че всеки министър ще си отговаря за неговия ресор и другият няма да му се бърка?

- Това наистина не е най-правилното решение и аз смятам, че тук биха могли да бъдат доразвити механизми, през които всички участници в управлението да бъдат включени във визията за предлаганите реформи. Ето, назовах здравеопазването, например - ДБ отдавна работим по голяма реформа в тази сфера, имаме с какво да сме полезни, имаме експерти, които познават системата много добре и със сигурност тази експертиза би била полезна, нищо, че министерството не е в парцела на "Демократична България". Би следвало всеки да печели от това, че чува и програмите, и вижданията на другите участници в управлението.

- Констатирате, че изпълнителната власт си взема някакви решения, без да ги сондира с останалите участници в коалицията?

- Аз съм малко външен наблюдател в случая, тъй като не съм народен представител в момента и не съм в изпълнителната власт, но не го приемайте като критика - не е критика. Това правителство е още доста младо. Просто е препоръка или нещо, върху което аз бих работила следващите месеци, ако бъда избрана. Иска ми се ДБ да допринася с политики в това управление, да не говорим за назначения или за разпределяне на министерства, на агенции и на ресори, а да говорим за това какви реформи предлагаме, по-активно да ги предлагаме и по този начин ще сме от полза за цялата управленска коалиция, а и ще покажем на нашите избиратели на каква цена сме преминали червените си линии. Не е критика, а препоръка и посока, в която бих работила.

- Има ли конфликт и напрежение между Вас и настоящия лидер Атанас Атанасов заради това, че Ви извади от депутатската листа на последните парламентарни избори?

- В политиката няма място за лични конфликти. Аз винаги съм казвала открито моето мнение, че би следвало да се работи - първо, спазвайки устава ни, второ - да се работи колективно. Аз съм критикувала едноличния начин на взимане на решения и виждах тревожни сигнали, които съм назовавала без да се притеснявам.

Не е личен конфликт, не е и някаква драма това, че аз тогава бях махната еднолично от листите. Аз съм човек, който е реализиран в професионалния си живот и винаги ще участвам и ще се опитвам да допринасям в политиката - това го правя вече 12 години, откакто съм се завърнала в България. Няма място за лични конфликти, не е реваншизъм от моя страна. Аз виждам, че има огромен потенциал за развитие на партията и виждам, че той не се използва. И смятам, че мога да бъда полезна с това да дам възможност този потенциал да се развива, да дам възможност на членовете, симпатизантите и експертите ни да допринасят.

И в крайна сметка партията да бъде по-силна, по-експертна, по-привлекателна дори и за младите хора, защото всяка партия трябва да е насочила погледа си към тях и да ги привлича, да гарантира смяната на поколенията в политиката.

Моята сила я виждам в това, че успявам да правя екипи, да вдъхновявам хората, не поставям себе си като личност или като политик в центъра на всичко. Не харесвам едноличните, лидерските партии. Мисля си, че лидерът на партията трябва да успява точно това да прави - да вдъхновява хората, да показва и да развива най-доброто у тях. И накрая да бъде оценен по това какво е успял да остави след себе си като политици, като извършени реформи, като теми, по които хората припознават партията.

Едно време, като кажем АЕЦ "Белене" - за битката да не се строи, знаехме, че това е ДСБ. Като кажем борбата с монополите - знаехме, че това е ДСБ. Сега няма теми, с които да ни свързват. Имаме нужда и по отношение на идеологията си, и по отношение на политиките си, дори да са няколко силни политики, но да се знае, че ДСБ сме активни по тях.

И по отношение на лицата - извън генерал Атанасов и Радан Кънев почти никой друг политик на ДСБ не е разпознаваем за широката публика. Това е кадровата политика на една партия, която е била подценявана. Аз не съм човек, който критикува, но когато има дефекти и тези дефекти, въпреки вътрешните разговори, не се поправят, тогава би било проява на страх само да критикуваш и да не предлагаш нищо.

- Как се приема кандидатурата Ви от съпартийците и симпатизантите?

- Получавам много обаждания, получавам голяма подкрепа - подкрепа, от която бях много изненадана и която много ме мотивира. Това е форум на делегатски принцип, там присъстват избрани делегати от всички организации на партията.

Моята роля е срещу апаратните игри да се опитам да предлагам мечти. Надявам се, че в ДСБ са хора, които от дълго време стоят на позициите си, устояли са на всякакви изкушения и вярвам, че ще изберат именно бъдещето на ДСБ, а не настоящето и някакво временно оцеляване.

- Коалиционният ви партньор Христо Иванов допусна вариант за предсрочни избори, Вие прогнозирате ли такъв развой?

- Много зависи как ще се сработи тази коалиция и дали ще предложи истински реформи, защото българите оценяват управлението по резултатите. Ако се случват бързо реформи, има шанс да се сработи коалицията и да оцелее, но голям е рискът, при толкова различни партии в коалицията, да се стигне до търкания. Надявам се това да може да бъде преодоляно. А то може да бъде преодоляно, ако правителството действа в правилната посока, хората да усещат ползата от това правителство и да искат то да остане.

- Ако станете председател на партията, каква позиция ще има ДСБ по проблема със Северна Македония, например?

- Моята визия за ДСБ е партията да има говорители, експерти във всяка една сфера, защото съм сигурна, че нито един лидер не може да говори компетентно по всички теми. Спомням си, ДСБ в силните години ние имахме много изявени експерти, говорители, затова на първо бих събрала екип от хора, които са експерти във външната политика, бих се консултирала с тях и бих изработила позиция на партията по темата Северна Македония. И не бих си позволила еднолично да изказвам мнение. Точно по такива теми, по които има различни мнения, които са емоционално заредени, би следвало да се направи дебат, и то с хора, които са експерти. Крайната цел е да има позиция на ДБ, но тя да бъде основана на разговор между експертите, на разговор вътре в партията и в коалицията, да бъде припозната тази позиция и по този начин може да бъде избегнато и това разделяне на някакви лагери и тази неяснота в позициите.

- Поканихте на дебат Атанас Атанасов. Той отговори ли Ви вече, ще направите ли такъв диспут?

- Не, нямам засега отговор от генерал Атанасов. На събранието в събота всеки от кандидатите ще представи своята визия за партията в изказване, но дебат, за съжаление, може би няма да има. Нямам отговор.

- Какво ще бъде лицето на ДСБ, ако Вие спечелите битката за лидерството?

- Лицето на ДСБ трябва да бъде много по-експертно, много по-ясно позиционирано като идеология и като позиции по важни теми, много по-модерно, разбира се, подмладено и по-многолико. Не бива ДСБ да се свързва с един или двама човека. Трябва да бъде една много широка палитра от експерти, от хора, които могат да дадат добри решения за България.