Германската външна министърка Аналена Бербок, която е на посещение в Китай, призова за мирно решение на тайванския въпрос, предаде Ройтерс. "Конфликтите трябва да бъдат решавани по мирен път", каза Бербок на обща пресконференция в Пекин с китайския външен министър Цин Ган.

Бербок каза още, че Германия с тревога следи какво се случва в Тайванския проток, където според Берлин напрежението е голямо.

"Едностранна и насилствена промяна на статуквото би била неприемлива за Европа", изтъкна германската министърка.

Освен това Бербок призова Китай да упражни влиянието си върху Русия, за да бъде сложен край на войната в Украйна.

"Трябва открито да кажа, че си задавам въпроса защо досега китайската позиция не включва призив към руския агресор да сложи край на войната", каза Бербок, цитирана от Франс прес.

"Като постоянен член на Съвета за сигурност на ООН Китай носи специална отговорност за световния мир", подчерта по-рано Бербок.

Китай иска да си сътрудничи с Германия - двете страни са партньори, а не противници, каза на съвместната пресконференция китайският външен министър Цин Ган, цитиран от Ройтерс.

По въпроса с Украйна Цин изтъкна, че Китай иска да продължи да работи за мир и се надява, че всички страни, замесени в кризата, ще бъдат обективни, ще проявят спокойствие и ще работят заедно.

По-рано Цин придружи Бербок при нейното посещение във "Витеско" (Vitesco), баварска компания, която произвежда напълно интегрирани електрически двигатели и управлява звено за научноизследователска и развойна дейност.

След това двамата външни министри се придвижиха до Пекин със специален влак, където се проведоха германско-китайските разговори.

Преди да отпътува за Китай, Бербок подчерта, че целта е да се проучат възможностите за бъдещо сътрудничество с Пекин.

"Партньор, конкурент, съперник - това е компасът на европейската политика по отношение на Китай. В коя посока ще се движим в бъдеще зависи отчасти от това какъв път ще избере Китай", отбеляза Аналена Бербок, цитирана от ДПА.

В събота германската външна министърка ще разговаря с най-високопоставения представител на Китай по външнополитическите въпроси Ван И. Още същия ден Бербок ще отпътува за Южна Корея, а в неделя ще участва в срещата на външните министри на страните от Г-7 в Япония.

Китай - Тайван - Германия

КНР изпрати бойни кораби и изтребители близо до острова след срещата миналата сряда в Калифорния между председателя на Камарата на представителите в САЩ Кевин Маккарти и тайванската президентка Цай Ингвен.

"Заплашителните военни демонстрации" увеличават "риска от нежелани военни конфронтации", каза преди два дни в Берлин говорителката на германското външно министерство Андреа Сасе. "По тази причина се обръщаме към всички партньори в региона и работим с всички наши международни партньори, за да допринесем за деескалация на конфликта в Тайванския проток", добави Сасе.

Тайван се отделя от континентален Китай през 1949 г., когато националистите бягат на острова след поражението си от комунистите в гражданската война. Комунистическата КНР казва, че Тайван е нейна територия и ще си върне контрола над острова, ако се наложи и със сила.

Германският проект на "Коско"

Германия разпореди нова оценка на сигурността във връзка с намерението на китайската компания "Коско" да придобие дял от една четвърт от контейнерния терминал в Хамбург. Много членове на правителството на канцлера Олаф Шолц разкритикуваха плана, което постави сделката под съмнение и предизвика силни оплаквания от страна на Пекин, отбелязва АП.

"Надяваме се, че Германия може да се въздържи от политизиране на бизнес сътрудничеството, от превръщането му в нещо, свързано с идеологията или сигурността, или от изкуствено създаване на пречки", заяви на брифинг говорителят на китайското министерство на външните работи Ван Вънбин.