В Румъния тази вечер предстои развръзката кой отива на втория тур за президент. Избирателната активност в ранния следобед доближава 29%.

Един от кандидатите за държавен глава получи забрана да гласува, друг смени първоначално обявеното място, където щеше да упражни правото си на глас, а отстраненият на изборите миналата година Калин Джорджеску се появи пред урните заедно с кандидата, зад когото застана - Джордже Симион. Румънците избират държавен глава сред 11 кандидати - от тях две са дамите. А часове преди вота САЩ окончателно извади страната от безвизовия списък.

Кандидатът за президент на Румъния от партия "Нова Румъния" Себастиан Попеску беше този, на когото не беше разрешено да упражни правото си на глас.

Той се яви този следобед в изборна секция, организирана в Ректората на Техническия университет по строителство в Букурещ, но не му беше позволено да гласува. Това съобщи той самият във видео, публикувано на официалния му профил в социалната мрежа Фейсбук.

"Кой има нещо срещу мен? Защо ме наказвате да не мога да упражня правото си на глас", пита Попеску във видеото.

Той обяснява, че е гласувал в същата секция и на изборите през 2019, и на тези през 2024 г., когато отново се е кандидатирал за поста, но този път не са му позволили с аргумента, че може да упражни правото си на глас по постоянен адрес, вписан в личната му карта. Себастиан Попеску е родом от град Балш в Южна Румъния (окръг Олт). 41-годишният претендент за Котрочени съобщи, че се е свързал с Централното избирателно бюро и ще подаде жалба, ако случаят не бъде решен, предаде БТА.

"Аз съм кандидат за президент на Румъния, на когото в момента е забранено да гласува, да гласува, от хора, които не познават закона", коментира още той.

Себастиан Попеску е лидер на партия "Нова Румъния", която е основал през 2015 г. Той се кандидатира и на миналогодишните президентски избори, като спечели 0,15 процента или 14 683 гласа на първия тур. На изборите през 2019 г. получи 0,33 процента от гласовете. Негов приоритет е обединението на Румъния с Република Молдова и връщането на румънското държавно съкровище от Русия.

През 2006 г. Попеску завършва Факултета по ветеринарна медицина в Тимишоара, но след пет години работа по специалността, се записва да учи журналистика. Има два новинарски сайта - exclusivnews.ro и recentnews.ro.

Независимият кандидат за президент на Румъния Виктор Понта пък изненадващо промени мястото, където гласува. На път за Букурещ бившият премиер взе спонтанно решение и пусна бюлетина в секция в Корби, окръг Арджеш, вместо в Букурещ, съобщиха от щаба му.

Пред вестник "Гъндул" той обясни, че е избрал да гласува в Корби, защото именно там е обявил, че ще се кандидатира за президент. Днес той публикува и видео от старта на кампанията, заснето при манастира" Каменните гарвани" (Corbii de Piatră) - най-старият скален манастир в Румъния, съобщава БТА.

Калин Джорджеску и Джордже Симион гласуваха заедно

Снимка: AP Photo/Vadim Ghirda/БТА

След като гласува заедно с Джорджеску, соченият за един от фаворитите - Джордже Симион, даде пресконференция специално за чуждестранните журналисти с аргумента, че "международната преса умишлено е дезинформирана от нелегитимното правителство".

Симион изрази сериозна загриженост относно изборните измами, като нарече неприемливо над 18 милиона души да са регистрирани да гласуват в страна с малко над 19 милиона жители. Той добави, че хиляди починали остават в избирателните списъци, което подкопава почтеността на процеса, предаде кореспондентът на БТА.

Снимка: AP Photo/Andreea Alexandru/БТА

"Нашият правен екип активно разследва тези нередности. Ще подадем наказателни жалби и ще предприемем всички необходими правни стъпки. Няма да позволим волята на румънския народ да бъде подкопана чрез груби посегателства върху демокрацията", каза още Симион.

Той свърза тези свои опасения с по-широкото отстъпление на демокрацията в страната, включително анулираните от Конституционния съд избори през ноември, на които крайнодесният и националистически настроен политик Калин Джорджеску получи широка обществена подкрепа.

"Хората се изказаха ясно и ние възнамеряваме да защитим този глас. Ако г-н Джорджеску желае да поеме лидерска роля, ние ще гарантираме, че е осигурен демократичен и конституционен път, който да отразява избора, вече изразен от румънската нация", потвърди Симион.

Снимка: БТА

Той съобщи, че преди две седмици е пътувал до Вашингтон, където се е срещнал с официални лица от САЩ, включително представители на Министерството на вътрешната сигурност, за да обсъди изключването на Румъния от Програмата за премахване на визите. Симион повтори своя ангажимент за силен съюз с НАТО, САЩ и реформиран Европейски съюз, изграден върху суверенитет, прозрачност и отчетност.

Избирателната активност на първия тур на президентските избори в Румъния към 14:00 ч. местно време е 28,65%, показват данните на Постоянния изборен орган. Над 5 милиона души вече са упражнили правото си на глас.

Най-голяма избирателна активност в страната се наблюдава в окръзите Илфов (34,32 процента), Арджеш (30,51 процента) и Джурджу (29,24 процента). В столицата Букурещ до 14:00 ч. са гласували 468 593 души.

Снимка: БТА

В изборния ден не липсват и инциденти, съобщават от Министерството на вътрешните работи на Румъния. Полицейски служители от окръг Вълча се намесиха в изборна секция в община Голещ, където избирател отказа да се подпише в избирателния списък след гласуването и упражни вербално насилие върху членовете на секцията.

Друг гласоподавател от Констанца беше глобен заради непристоен език и обиди, които е отправил заради това, че не му било позволено да гласува с паспорта си. В Дъмбовица мъж, недоволен, че името на подкрепения от него кандидат не фигурира в бюлетината, напусна кабината, скъса бюлетината си и я хвърли на масата на комисията в избирателната секция. Той ще бъде разследван за унищожаване на документи.