Руският президент Владимир Путин призна, че постоянно обмисля кой би могъл да стане негов бъдещ приемник. По думите му обаче основният избор трябва да бъде направен от гражданите на Русия, заяви той в документалния филм на Саида Медведева и Павел Зарубин "Русия. Кремъл. Путин. 25 години", на телевизия "Россия-1", предаде ТАСС.

На Путин беше зададен въпрос дали обмисля "какво и кой ще дойде след него".

"Постоянно мисля за това", отговори руският президент. Той поясни, че постоянно оглежда възможни кандидати и оценява потенциала им.

Путин обаче не смята, че той трябва да има последната дума, предаде БТА.

"Ясно е, че съществуват предизборни технологии, има административен ресурс. В крайна сметка обаче изборът трябва да бъде направен от хората, от руския народ, от гражданите и от избирателите. Едва ли човек, който не се ползва с доверието на народа, ще има шансове да направи нещо сериозно. Това е абсолютно принципен въпрос. Затова, когато мисля за това, а аз мисля за това постоянно, разбира се, смятам, че трябва да се появи човек, а още по-добре няколко души, за да могат хората да избират, който би могъл да получи това доверие от страна на гражданите", обобщи Путин.

Руският президент, който е бивш подполковник от КГБ и беше избран от своя предшественик Борис Елцин за негов приемник в последния ден на 1999 г., стоеше начело на Русия от 1999 г. до 2008 г., след което за кратко заемаше поста министър-председател до 2012 г., а след това се върна на президентския пост, който заема и досега, посочва Ройтерс.

Засега няма ясен приемник на Путин, въпреки че съгласно конституцията на Русия, ако президентът е неспособен да изпълнява задълженията си, премиерът - пост, сега заема Михаил Мишустин - ще поеме президентските правомощия до избирането на нов президент, отбелязва Ройтерс.

Путин също така вярва, че помирението с украинците е неизбежно, става ясно от интервюто.

Помирението с украинската част от руския народ е неизбежно, но това е въпрос на време, заяви руският президент.

"Струва ми се, че това е неизбежно, въпреки цялата трагедия, която в момента преживяваме. Да, това е въпрос на време", каза Путин в отговор на въпрос на Зарубин дали е възможно помирение с "украинската част от руския народ в бъдеще". По-рано Путин неведнъж е заявявал, че "руснаците и украинците са един народ" и че това е "исторически факт".

"Никога няма да се откажа от моите убеждения, че руснаците и украинците са един народ. Дори при положение, че част от жителите на Украйна са сплашени, мнозина са заблудени от нацистка националистическа пропаганда, а някои съзнателно вървят по пътя на бандеровците", каза Путин през март 2022 г., припомня ТАСС.

Във филма още Путин коментира темата за войната в Украйна и използването на ядрено оръжие.

В публикувания откъс от лентата, която ще бъде излъчена довечера по руската телевизия, президентът на РФ казва още, че досега не е възникнала необходимост от използването на ядрени оръжия в Украйна, изрази надежда това да не се случва и занапред, предаде Асошиейтед прес.

В откъса от интервюто, публикуван в "Телеграм", Путин казва, че Русия има силата и средствата да доведе конфликта в Украйна до "логичен завършек", визирайки победа.

"Не се е налагало да използваме тези (ядрени) оръжия ... и се надявам, че няма да се наложи", казва той.

"Разполагаме с достатъчно сила и средства, за да доведем започнатото през 2022 г. до логичен завършек с резултата, от който Русия се нуждае", добави руският президент.

През ноември Путин одобри актуализирана версия на руската ядрена доктрина, в която са описани обстоятелствата, които биха му позволили да използва руския ядрен арсенал, който е най-големият в света. Това понижи летвата, давайки му право на отговор дори при конвенционално нападение, подкрепено от друга ядрена сила, отбелязва АП.

Русия и Украйна продължават да са в противоречие по отношение на конкурентните предложения за прекратяването на огъня. В петък украинският президент Володимир Зеленски заяви в публикуван вчера коментар, че обявеното от Москва 72-часово предложение за прекратяване на огъня през следващата седмица по случай честванията на 80-годишнината от победата над нацистка Германия във Втората световна война е само опит за създаване на "мека атмосфера" преди отбелязването в Русия на Деня на победата на 9 май.

Вместо това Зеленски поднови призивите за по-значително 30-дневно прекратяване на огъня. Украинският президент заяви, че предложеното прекратяване на огъня може да започне по всяко време като това ще бъде значима стъпка към окончателното прекратяване на войната.