Конкурсът за качествена и чиста журналистика Web Report е в разгара си, а събирането на материали тече с пълна сила. До този момент изглежда, че отново най-оспорвана ще се окаже категория "Общество", в която всяка година пристигат най-много творби. 

Всеки автор, журналист, фотограф, водещ на подкаст и създател на съдържание, което отговаря на категориите за качествена журналистика, може да изведе за нов прочит своята творба. Тя трябва да е публикувана в периода 7 февруари 2024 г. - 18 април 2025 г. Именно 18 април т. г. е и крайната дата, до която могат да се изпращат материали. 

Конкурсът Web Report беше учреден по повод 20-годишнината на Dir.bg и се превърна в традиция. За осма поредна година тя обединява малки, големи, регионални, национални и конкуриращи се медии, за които на първо място е истината, а авторите им пишат и говорят с факти. 

Материалите - разследвания, репортажи, интервюта, коментари и анализи, очерк-портрети, фоторепортажи, видеорепортажи и подкасти, ще се борят в категориите "Общество", "Истински истории", "Икономика", "Технологии и иновации", "Култура и изкуство", "Спорт".

Най-голям интерес сред категориите традиционно предизвиква "Общество".

Защо ли? Знаете, че според тълковния речник думата общество означава съвкупност от хора, обединени от производствени отношения, общи интереси, произход, положение и др. Когато нещо в тези отношения е нарушено или някоя брънка е счупена, страда цялата среда. А журналистите са тези, които имат нелеката задача да покажат счупеното, за да бъде поправено.

Най-често така и става, както видяхме през осемте години, в които конкурсът и журито неуморно събират най-важните и добре разработени теми от дневния ред на обществото. 

През 2019 г. например МОН промени правилата за прием в СМГ, за да гарантира прозрачност след журналистически материал, посочващ проблеми в тази посока. Година по-рано бе сложен край на порочна практика в БДЖ за раздаване на милиони "на наши хора". През 2020 г. пък бе оборен страхът от "лошата служба" в Норвегия, която "взима децата ни", с филм, позоваващ се на действителната дейност на "Барневерне" (норвежката социална служба за оказване на подкрепа на деца, подрастващи и родители). Всички тези разработки бяха сред победителите в категория "Общество" в Web Report. 

Година след година журналистите посочваха проблемите, а конкурсът, организиран от Dir.bg, посочваше онези автори, които са се отличили с майсторство, перо, нюх и хъс, дали са информативна стойност, репортажът им е бил от обществена значимост и са били обективни. 

Нека се върнем назад във времето, за да видим какво стоеше на дневен ред в годините, откакто конкурсът съществува и да припомним кои бяха отличените в най-предпочитаната категория.

Миналата година Анна Карадакова и нейната "Битка за детските сърца" спечелиха приза в категория "Общество" на Web Report. 

"Там, където медицинските сестри не достигат. А тези, които са решили да останат и да се борят за детските сърца, са едва 8. Реанимационните легла, които те имат сили да обгрижват, са само 4. А броят на децата, които продължават да чакат за животоспасяваща операция, се увеличава. Какво е да си 106-и номер на опашката за надежда?" 

Този въпрос задава Анна Карадакова и намира отговора му заедно с операторите Ангел Пешков и Георги Георгиев във въздействащ репортаж. Той разказва как стотици български семейства се надяват да получат телефонно обаждане от специалистите в Националната кардиологична болница. Обаждане, което понякога се бави с месеци и години.

Защото родителите вече знаят, че сърцата на децата им бият малко по-различно. Но редът им да бъдат излекувани все не идва. Дали сме в състояние да чуем и разберем тази битка? И кой може да сбъдне мечтата на деца, родители и медици - списъкът с чакащи да започне да се топи? И един ден да изчезне - това са част от въпросите, поставени в репортажа на Карадакова, впечатлил журито с това, че отговаря на всички поставени от него критерии - информативна стойност, обществена значимост, обективност и журналистическо майсторство.

2024 г., Деница Суруджийска получава наградата от името на Анна Карадакова

Снимка: Булфото

Отново в NOVA отиде наградата в категория "Общество" и в предишните две години на конкурса Web Report. През 2023 г. приза получи Мариета Николаева за материала си "Наркодеца" - разтърсващ разказ за това, че все повече деца посягат към стимуланти - амфетамин, метамфетамин и екстази. Става дума за синтетични наркотици, които освен всички други вреди, водят и до тежки психози.

Докато нараства броят на децата, които от употребяващи стават зависими, терапията е с ниска успеваемост. По официални данни всеки шести ученик е опитвал наркотици, става ясно от разтърсващия материал на Мариета Николаева.

За съжаление, към днешна дата, отново говорим за зависимости сред децата като един от големите проблеми в обществото ни. 

2023 г., Мариета Николаева на церемонията по връчването на наградите Web Report

Снимка: Петър Йорданов

Предишната година - 2022 г. колежката на Николаева - Виктория Бояджиева, беше отличена за репортажа си "Как работи схемата за фалшиви сертификати?". 

Докато работи по темата, Бояджиева е бременна със сина си, който се ражда дни преди церемонията, на която бива отличена. С разследването си авторката разкрива мащабна схема за издаване на зелени сертификати на неваксинирани против COVID-19 лица.

Документът струва средно 450 лева и се получава само за два дни. На ден се издават между 15 и 30 неистински сертификата само от един лекар, разкрива пред Бояджиева посредник, представил се като Величко Георгиев. Документите са 100% валидни, но без притежателят им да е стъпвал в лекарски кабинет. 

За случая бяха сезирани МВР и прокуратурата. Той показа голямата картина - че законът у нас не се спазва и по време на пандемията, в която живота си изгубиха десетки хиляди хора само в България.

2022 г., Виктория Бояджиева на церемонията по връчването на наградите Web Report

Снимка: Bulphoto

Пред 2021 г. победител в категория "Общество" стана Люба Късова с разтърсващата си статия в сайта Клуб 'Z' "Как България жертва възрастното поколение".

"Той имаше късмет, че го приеха в болница, защото обикновено връщат всеки, който е над 80 години", чува Късова от лекари по адрес на баща си, когото губи по време на пандемията от COVID-19. Той си отива сред грижите на всеотдайни лекари и медицински сестри - нещо, което се оказва непостижимо за голяма част от възрастните хора в България по това време.

Люба Късова разглежда проблема защо към онзи момент едва 10% от българското население е взело решение да се ваксинира. 

Баща ѝ, по различни причини, се оказва един от 93-те процента от българите над 80 години, които не са ваксинирани. В статията си тя прави аналогии с други страни, в които не се наблюдава такъв "геноцид" спрямо хората над седемдесет и осемдесет години - група, идентифицирана, на теория, като една от петте приоритетни с предимство за ваксиниране в България. Доста по-напред във времето от онзи момент ваксинирането у нас стана възможно, но уви късно за някои, а от мнозина други разглеждано като опасно. 

2021 г. Нели Бенова получава наградата от името на Люба Късова

Снимка: Булфото

Наградата в категория "Общество" през 2020 г. пък взе Генка Шикерова за удивителната си документална трилогия "Социалната война", излъчена в тогавашния сайт на Дарик радио - Dnews.bg.

Материалът на Генка Шикерова се появява на бял свят след почти цяла година на страх в социалните мрежи, където са създадени групи срещу Норвегия и Стратегията за детето, след материали в медиите и истински истории от български училища, където родители в паника вземаха децата си, за да не бъдат отнети от службите.

"Естественият журналистически рефлекс ме подтикна да направя това разследване и този филм. Месеци наред в България се разпространяваше информацията, че в Норвегия взимат деца от родителите ей така - за леке на блузата, за кариес, защото е погледнато накриво. Имаше нещо неестествено в това крайно твърдение. И реших, че искам да го проверя", разказа тогава Шикерова пред Dir.bg.

Филмът ѝ започва с крясък на жена "Барневерне краде детето ни". Именно това е държавната социална служба в Норвегия за оказване на подкрепа на деца, подрастващи и родители, които изпитват трудности в семейството. За българите обаче, които живеят в Норвегия, тя е синоним на страх. В такъв синоним се превърна службата и тук, но превъплътена в Стратегията за детето, макар това реално да не съществува. 

Дали "Барневерне" наистина е страшна? Журналистката Генка Шикерова описа това в три епизода на филма си, а журито в Web Report я отличи за впечатляващото разследване. 

2020 г., Филмът в три части "Социалната война" донесе наградата в категория "Общество" на Генка Шикерова

Снимка: iStock by Getty Images/Guliver Photos/Колаж: Петя Александрова, Dir.bg

Наградата в категория "Общество" през 2019 г. пък бе присъдена на Александра Маркарян, която в OFFNews.bg разказа "Как се влиза в СМГ, когато класирането няма значение". След този репортаж Министерството на образованието и науката беше принудено да промени правилата за прием, за да гарантира прозрачност.

"Това разследване ме изправи пред най-тежката морална дилема, която съм имала като журналист - дали да разоблича хора на високи позиции от изпълнителната, местната и съдебната власт, или да запазя психиката на 21 деца на 10-11 години. От едната страна бяха родителите, вкарали по втория начин децата си в СМГ, от другата - децата, които нямат вина за безумието им", каза журналистката, след като получи отличието си от Web Report на церемонията през 2019 г. И добави: 

"Знаехме, че можем да свалим правителството, но взехме много тежкото за нас решение - да запазим децата. След всичко, през което ние минахме в редакцията покрай това разследване, накрая след целия труд, когато теглих чертата, си казах: "Да, хората в България ще живеят по-добре благодарение на труда, който положих". Системата е променена и ще има справедливост за децата, които ще кандидатстват след това. Знам колко много струва да правиш такива разследвания, да устоиш на натиска и съм благодарна, че редакцията стои зад гърба ми". 

Разследването на Маркарян разказва следното: В края на 2018 г. майка на дете, кандидатствало в Софийската математическа гимназия, разказа, че макар то да се е подготвяло три години и да е показало високи резултати на изпитите, не е прието, докато други, получили по-ниски оценки, са влезли.

Оказа се, че освен преборилите се с високите си резултати за място е добавен почти цял клас - още 23 ученици. И така при утвърден държавен план-прием от 156 бройки са приети 179 деца. Само за две от тях има обективни причини, като брат близнак например. Но за другите 21 няма такива, и нещо повече - те не са първите 21 по бал.

След разследването МОН нямаше как да отрече нередностите. Лично тогавашният просветен министър Красимир Вълчев се ангажира да промени радикално реда за прием в елитните гимназии, така че да се избегнат "вратичките", през които дотогава са влизали деца, чиито балове не са стигнали за място.

Половин година след разследването на Александра Маркарян промените стават факт. Това е и най-голямата награда за един журналист. 

2019 г. Втората церемония по връчването на наградите за чиста журналистика

Снимка: Павлин Даскалов

В категория "Общество" през първата година на конкурса - 2018 г., приза грабна Светослав Метанов с материала си "БДЖ готвят нов подарък от 4 милиона за наши хора", публикуван също в ОFFNews. 

Ювелирна схема как 4 милиона лева на българския данъкоплатец да отидат в точно определена частна фирма, а основната работа да бъде свършена от служители на държавните железници, в халета на държавните железници и с резервни части на държавните железници, са "нарисували" в нова скандална обществена поръчка "БДЖ-Пътнически превози", разказа тогава Метанов. 

Фирмата, която спечели договора, трябва да осигури техническо обслужване и ремонт на 9 от локомотивите на БДЖ през следващите три години. Според чл. 1 на проекто-договора, изпълнителят трябва да извършва именно това.

Четейки обаче подробно публикуваната документация, Метанов стига до файл с приложения, съдържащи десетки технически документи и изисквания, към които изпълнителят трябва да се придържа при изпълнение на поръчката. В един от тях, между другото е закован гвоздеят на поръчката, открива журналистът. А именно:

"Дейности, които ще бъдат извършвани от "БДЖ-Пътнически Превози" (самият Възложител) при изпълнение на поръчката".

Оказва се, че според изброените дейности - огромната част от работата за вършене по обществената поръчка, БДЖ трябва да направи "Направи си сам" ремонт, а на частна фирма ще плати 4 милиона лева без ДДС. Според поставените критерии единствен възможен изпълнител се оказва фирма "ЖП тракция", чийто собственик Николай Кръстев и изпълнителният директор на "Железопътна администрация" (структура на транспортното министерство, която лицензира железопътните превозвачи и ремонтните жп заводи у нас) Веселин Василев са бивши колеги. 

Часове след публикуване на разследването тогавашният транспортен министър Ивайло Московски разпорежда проверка. 

2018 г. Първата церемония по връчването на наградите за чиста журналистика

Снимка: Павлин Даскалов

Всеки автор, който с разследванията си променя общата картина към по-добро и показва счупените брънки във функционирането на обществото ни, може да изпрати своя материал за участие в конкурса Web Report. Как става това: 

  • Материалът трябва да е публикуван в периода: 07.02.2024 г. - 18.04.2025 г.
  • Да е публикуван на страниците на уебсайт, личен блог/влог или в официален профил на кандидата в социалните мрежи.
  • Да не е участвал в предишното издание на конкурса.
  • Да бъде оригинален авторски материал.
  • Да бъде написан на български език, правилно, според езиковите правила на българския език.
  • Да цитира коректно и достоверно информационни източници, факти, препратки, като указва кои са те.

Допустими за участие са всички творби във формат на разследвания, репортажи, интервюта, коментари и анализи, очерк-портрети, фоторепортажи, видеорепортажи и подкасти.

Жури

Всички творби ще бъдат оценени от компетентно жури от журналисти от конкурентни медии и изявени професионалисти в сферата на комуникациите. Освен Георги Любенов, членове на журито са генералният директор на БТА Кирил Вълчев, Николай Петров, старши редактор и водещ на програма "Хоризонт" - БНР, водещият на "120 минути" по bTV Светослав Иванов, Методи Владимиров - водещ и изпълнителен продуцент "Новини" в NOVA, Ивайло Станчев - главен редактор на "Капитал", журналистът и писател Анна Заркова, журналистът и основател на кампанията "Будител на годината" Ива Дойчинова, главният редактор на Dir.bg Никола Костадинов, журналистът и сценарист Ваня Николова, главният редактор на OFFNews.bg Владимир Йончев, председателят на Българската асоциация на спортните журналисти Найден Тодоров, главният редактор на "Мениджър Нюз" Ирина Велева, Евгени Димитров - основател на агенция "Булфото", Илияна Захариева - директор "Корпоративни комуникации" в А1 и Александър Попов - главен редактор на Dnes.bg.


Web Report се организира с официалната подкрепа на Съюза на българските журналисти.

Партньори на проекта са: Dundee Precious Metals, A1 и Филип Морис България.

Медийни партньори са БТА, БНТ, БНР, bTV Media Group, NOVA Broadcasting Group, Bulgaria ON AIR, Investor Media Group, Darik.bg и Дарик Радио, OFFNews.bg, списание "Мениджър", 3eNews, телевизия ММ и агенция "БулФото".