От затвора на фронта: Украйна мобилизира и осъдени
Особено често ги вербуват за предната линия на сраженията
Един месец след началото на мобилизацията на осъдените в Украйна всеки девети от около 27-те хиляди арестанти е излязъл предсрочно на свобода "за непосредствено участие в отбраната на страната". "Свобода" в случая не е най-точната дума за тези 3000 мъже: те първо подписват договор с армията, след което се отправят към тренировъчните полигони, за да се обучат, преди да бъдат пратени на фронта.
Русия - Украйна
- Укриващите се от мобилизация на фронта в Украйна живеят в страх
- Зеленски подписа новия закон за мобилизацията
- Киев търси 500 000 войници: Върховната рада прие реформа на правилата за мобилизация
- Украинската Рада реши на първо четене затворници да бъдат мобилизирани в армията
- Украйна свали възрастта за мобилизация на 25 г.
Интересът надхвърля предварителните планове
Много от арестантите още от първия ден на нахлуването на Русия в Украйна са искали да отидат на фронта, подавайки съответните молби до затворническата управа и други органи. Но по-рано законът забраняваше службата в армията на лишени от свобода и дори на хора с условна присъда.
След предприетите от Украйна законодателни промени затворниците получиха възможността да отидат на фронта, като още в първите две седмици са били получени 4564 заявления. "Това е повече, отколкото бяхме планирали като цяло", казва пред ДВ заместник-министърката на правосъдието Елена Висоцкая.
Средно са били удовлетворени около 40 процента от молбите, като хората със здравословни проблеми се отхвърлят още от медицинската комисия в съответното място за задържане. Освен това опцията не се отнася до хората, извършили тежки престъпления - срещу националната сигурност, тероризъм, убийство, катастрофа в пияно състояние с летален изход, сексуално насилие и особено големи корупционни престъпления.
Каква е мотивацията на арестантите
"В нашата страна има много хора, които би трябвало да са зад решетките, а са на свобода. И много хора в затвора, които би трябвало да бъдат на свобода. Затворът е всъщност средностатистически разрез на украинското население", казва пред ДВ командирът от Трета щурмова бригада Дмитрий Кухарчук. Заедно с още няколко души от бригадата той е член на вербовъчна група, която обикаля затворите в търсене на желаещи да сменят лагера с фронта. Подобна е и целта на други двама кадровици от 28-ма механизирана бригада от Одеска област - и те са на обиколка по затворите. Единият от тях - старши лейтенант Виктор Лях - се оплаква, че на места ръководствата на затворите изобщо не пускат вербовчиците при арестантите, а неговата бригада изпитва остър недостиг на кадри.
След няколкочасови контакти с арестантите вербовчиците се връщат донякъде разочаровани - Виктор Лях е успял да привлече 18 затворници, Дмитрий Кухарчук е подбрал 17 души от 40 доброволци. Той изтъква, че морално-психическото състояние, готовността да се воюва, мотивацията на бъдещия боец са много важни. "Хората, с които се срещаме в лагерите, искат един ден да не ги е срам да гледат децата си в очите. Искат да имат възможността да кажат: по време на войната не бях в затвора, а защитавах страната", допълва Кухарчук.
Бившите затворници в отделни поделения?
От Трета щурмова бригада, в която е Кухарчук, отхвърлят едно от изискванията на новия закон към мобилизацията - бившите арестанти да воюват в специални поделения. "Няма да правим наказателни роти, това е неприемливо. Смятаме, че ако разпръснем мобилизираните сред доброволците - по двама на отделение, по пет-шест души на взвод - ще е достатъчно, за да попълним редиците си и да ги интегрираме безопасно", смята Кухарчук.
В друга бригада обаче планират в следващите няколко месеца да сформират отделен батальон от 600-800 души от бившите затворници. Може дори и командирите да са от осъдените офицери. "Ще си сътрудничим с тези, които са мотивирани и искат да изпълняват своя дълг", казва пред ДВ заместник-командирът на бригадата, представил се като Владислав. Той е бивш прокурор, но не е склонен да гледа на новобранците от затвора като на престъпници, които искат да избегнат наказанието. Осъзнава обаче, че сред доскорошните арестанти ще има висок риск от опити за бягство.
В Пета щурмова бригада вече се е записал 23-годишният киевчанин Виталий Я. - осъден на седем години затвор за продажба на малко количество наркотици. Той вече е излежал две години и щом бил приет законът, подал заявление. "Разбирам, че ще се наложи да служа в армията до края на войната. Но ми се струва, че там все пак ще е по-добре, отколкото в затвора", споделя Виталий.
Някои изчакват, други се съпротивляват
21-годишният Игор Ц., също осъден за търговия с наркотици, не бърза да следва примера на Виталий. "Имам определени опасения - искам да разбера повече за условията и какво ще стане по-нататък. Нека видя как ще мине първата вълна от мобилизацията и след това ще решавам." Присъдата на Игор обаче е доста по-малка - три години, тъй като е бил заловен с малко количество дрога.
Ръководствата на изправителните лагери на някои места са против мобилизацията на осъдените, казва пред ДВ ръководителят на правозащитната организация "Защита на затворниците в Украйна" Олег Цвили. "Финансирането на тези места за задържане зависи от броя на затворниците, много от които работят във вътрешното производство, а то носи немалки печалби на началниците", отбелязва той.
Въпреки това инициаторите на мобилизацията са оптимисти. Министърът на правосъдието Денис Малюска смята, че "мобилизационният потенциал" на лагерите възлиза на 20 000 мъже и не изключва вероятността в бъдеще да се отменят някои ограничения за извършените престъпления и законът да бъде разширен и по отношение на осъдените жени.
Статията е публикувана в "Дойче веле"