Лидерът на военното крило на "Хаят Тахрир аш Шам", която ръководи коалицията, завзела властта в Сирия, обяви, че "следващата стъпка" ще бъде разпускането на въоръжените групировки, като се започне от неговата, и обединяването им в бъдещата военна институция. Междувременно докато чуждестранни делегации в Дамаск преговарят с радикалната групировка, премиерът на Израел Бенямин Нетаняху посети буферната зона в Сирия и обяви, че израелските сили ще я окупират и ще останат там, докато не бъде намерено друго споразумение. 

Снимки от буферната зона ВИЖТЕ ТУК >>>

В интервю за "Франс прес", цитирано от БТА, Мурхаф Абу Куасра, известен с военния си псевдоним Абу Хасан ал Хамуи, обяви, че новото правителство иска да разшири властта си над кюрдските райони в Североизточна Сирия и че "отхвърля федерализма". "Кюрдският народ е една от съставните части на сирийския народ (...) Сирия няма да бъде разделена и няма да има федерални единици", настоя той.

Военният лидер призова за прекратяване на израелските удари и набези, които се засилиха след падането на Башар Асад на 8 декември. Той също така призова Запада да извади групировката ХТШ и нейния лидер Абу Мохамед ал Джаулани от своите списъци с терористични организации.

ХТШ все още е считана за терористична организация от ООН, САЩ и някои европейски държави.

Междувременно няколко чуждестранни делегации пристигнаха в Дамаск, за да се срещнат с новите сирийски власти, които се опитват да ги уверят, че са способни да постигнат мир в Сирия, разделена и опустошена от 13-годишна гражданска война.

Германска делегация, водена от пратеника на германското правителство за Близкия изток Тобиас Тункел, се е срещнала и е разговаряла в Дамаск с лидера на сирийската групировка Ахмед аш Шараа, представителят ѝ за външната политика Заид ал Атар и министъра на образованието в преходното правителство на Сирия, обявиха от германското външно министерство.

Двете страни са обсъдили политическия преход в Сирия и човешките права, посочи в изявление министерството и добави, че делегацията е разговаряла с представители на гражданското общество и религиозни организации, и е инспектирала сградата на германското посолство в Дамаск. "В центъра на разговорите беше политическият преход и нашите очаквания по отношение на защитата на малцинствата и правата на жените, за да видим мирно развитие в Сирия", се допълва в изявлението на германското външно ведомство.

В същото време министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху заяви, че израелските сили ще окупират буферната зона по границата със Сирия и по-специално района около върха на планината Хермон, докато не бъде намерено друго споразумение, което да гарантира сигурността на Израел, предаде Асошиейтед прес.

Снимка: AP/БТА

Районът се намира на около 10 километра от границата с частта от Голанските възвишения, контролирана от Израел. Нетаняху заяви, че е бил на върха на планината Хермон преди 53 години като войник, но значението на върха за сигурността на Израел се е увеличило предвид последните събития.

В дните след свалянето на сирийския президент Башар Асад от власт, Израел завзе сирийска територия покрай границата с анексираните от Израел части от Голанските възвишения.

Снимка: AP/БТА

Израелското завземане демилитаризираната зона с площ около 400 квадратни километра на сирийска територия предизвика осъждане, като критиците обвиняват Израел, че е нарушил споразумението за прекратяване на огъня от 1974 г. и вероятно се възползва от хаоса в Сирия след свалянето на Асад, за да заграби земя.

Нетаняху пътува до буферната зона заедно с министъра на отбраната Израел Кац, който заяви, че е инструктирал израелските военни бързо да установят присъствие, включително укрепления, в очакване на това, което може да се окаже продължителен престой в района. "Върхът на Хермон е очите на държавата Израел, за да разпознаем враговете си, които са наблизо и надалеч", каза Кац.

Снимка: AP/БТА

В момента няма план за евакуация на сирийците, живеещи в селата в буферната зона, отбелязва АП, позовавайки се на свой източник от израелските сили. Буферната зона между Сирия и контролираните от Израел части от Голанските възвишения е създадена от ООН след войната в Близкия изток през 1973 г. Оттогава в района патрулират сили на ООН от около 1100 военнослужещи.

Говорител на ООН заяви днес, че настъплението на израелските войски, независимо колко дълго ще продължи, е в нарушение на споразумението от 1974 г., с което беше създадена буферната зона. "Това споразумение трябва да се спазва, а окупацията си е окупация, независимо дали продължава седмица, месец или година", заяви говорителят. 

Снимка: AP/БТА