Американските военни приключиха изтеглянето си от Афганистан, с което се поставя край на 20-годишната война на САЩ в страната, при която загинаха над 2400 американски военнослужещи. Изтеглянето приключи с масова операция по евакуация на американци и афганистанци, помогнали на коалиционните сили по време на войната. Според Пентагона от летището в Кабул са били евакуирани над 123 хиляди души.

Американският посланик в Афганистан е евакуиран с последния полет с транспортен самолет С-17 от Афганистан, изтъкна Маккензи.

Пентагонът съобщи, че част от американците, които са искали да напуснат Афганистан, не са успели да стигнат до летището в Кабул, за да се качат на американските самолети преди края на евакуацията на силите на САЩ.

Смятаме, че успяхме да евакуираме повечето американци, които искаха да напуснат Афганистан, но си даваме сметка, че някои не можаха да бъдат евакуирани, каза още генерал Маккензи.

Снимка: AP/БТА

В изявление американският президент Джо Байдън посочи, че военните единодушно са препоръчали приключване на евакуацията в срок. Според Белия дом Байдън ще говори за края на войната в Афганистан в телевизионно обръщение, което е планирано за 20:30 ч. българско време.

"Отново сътворихме история. Двадесетте години окупация на Афганистан от САЩ и НАТО свършиха тази нощ. Много съм радостен, че след 20 години на джихад, саможертви и трудности можем да се насладим на тези исторически моменти", заяви в Туитър Анас Хакани, представител на талибанското движение.

На тази сателитна снимка, направена от Planet Labs Inc., изоставените превозни средства и самолетите с увреждания се виждат на международното летище в Кабул след изтеглянето на САЩ от Афганистан във вторник, 31 август 2021 г

Снимка: AP/БТА

Талибаните стреляха триумфално във въздуха

Талибаните поеха днес пълен контрол върху международното летище в Кабул, след като и последният американски самолет се издигна от пистата, отбелязвайки края на най-дългата война на Америка, предаде Асошиейтед прес.

Талибански бойци стоят на стража в рамките на международното летище Хамид Карзай след изтеглянето на САЩ в Кабул, Афганистан, вторник, 31 август 2021 г.

Снимка: AP/БТА

Американските оставиха след себе си вече спокойно летище и много афганистанци около него, които още се надяват да избягат от управлeнието на талибаните.

Автомобили кръстосваха тази сутрин единствената писта на летището. Преди зазоряване тежко въоръжени талибански бойци огледаха хангарите във военната част на летището и седемте хеликоптера СН-46, които Държавният департамент на САЩ използва за евакуацията, преди да ги извади от строя.

След като рано сутринта стреляха триумфално във въздуха, по-късно талибански охранители поеха дежурството си и държаха настрана любопитни, както и хора, които още се надяват да се качат на полет за чужбина.

Вижте снимки от летището в Кабул >>

Рано тази сутрин Мохамад Наем - говорител на политическото бюро на талибаните в Катар, публикува онлайн видео, в което възхвали поемането на контрол от движението "Талибан".

"С Божията помощ всички окупатори напуснаха окончателно нашата страна", посочи Наем и поздрави бойците като ги нарече муджахидини, или свети войни.

Тази победа ни беше дадена от Бог. Тя е плод на 20 години саможертви на муджахидините и техните лидери. Мнозина муджахидини пожертваха живота си, каза Наем.

Ограбени превозни средства се виждат на международното летище Хамид Карзай след изтеглянето на САЩ от Кабул

Снимка: AP/БТА

Поражението на американците, които напуснаха Афганистан тази нощ след 20 години присъствие, е "урок" за други нашественици и за целия свят, заяви главният говорител на талибаните Забиула Муджахид, цитиран от Франс прес.

Това е голям урок за други нашественици и за нашите бъдещи поколения, изтъкна Муджахид на летището в Кабул. Това е урок и за света, добави той.

Муджахид каза още, че талибаните биха искали да поддържат добри отношения със САЩ, предаде ТАСС.

Искаме добри отношения със САЩ, е цитиран Муджахид от афганистанския телевизионен канал "1 Ти Ви". Той подчерта, че "САЩ бяха победени и не постигнаха целите си".

На тази сателитна снимка, направена от Planet Labs Inc., изоставените превозни средства и самолетите с увреждания се виждат на международното летище в Кабул след изтеглянето на САЩ от Афганистан във вторник, 31 август 2021 г

Снимка: AP/БТА

Междувременно лидерът на силите за национална съпротива от северната афганистанска провинция Панджшер Ахмад Масуд настоя талибаните да извършат децентрализация на властта и да предоставят равни права и свободи на всички афганистанци като условия за политическо уреждане в страната, предаде ТАСС.

Ако това не се случи, съпротивата ще продължи докато не бъдат постигнати справедливост, равенство и свобода, каза Масуд в публикувано днес интервю за сп. "Форин полиси".

Талибани в Кабул

Снимка: AP/БТА

Той твърди, че разгарящият се отново конфликт в Афганистан не трябва да бъде наричан гражданска война, защото талибаните са подкрепяни от многобройни външни сили, които се месят във вътрешните работи на Афганистан.

Масуд обаче изтъкна, че той не получава никаква подкрепа отвън.

САЩ: Талибаните трябва да си спечелят легитимност или подкрепа

Съединените щати ще продължат да помагат на американци, афганистанци и други граждани, които искат да напуснат Афганистан, обяви американският държавен секретар Антъни Блинкън. Той подчерта, че Вашингтон ще продължи да поддържа стабилно присъствие в региона за борба с тероризма.

Блинкън съобщи, че от днес дипломатическото представителство на САЩ в Кабул е закрито, а дейностите му са преместени в Доха, столицата на Катар.

"Сега, след като американските военни полети приключиха и частите ни напуснаха Афганистан, започва нова глава в отношенията ни със страната", каза той.

Държавният секретар заяви още, че САЩ очакват от талибаните да изпълнят поетите ангажименти, като посочи, че те тепърва трябва да си "спечелят" легитимност или подкрепа.

Войната на САЩ в Афганистан започна малко след атентатите от 11 септември 2001 г. и доведе до свалянето на талибаните от власт. Завръщането на талибаните преди около две седмици причини масово напускане на страната от тези, които се притесняват, че предстои въвеждане на суров режим.

В понеделник Съветът за сигурност на ООН прие резолюция, които изисква талибаните да изпълнят ангажимента си да позволят напускането на страната на тези, които не искат да останат, както и да допуснат ООН и други агенции.

Междувременно от Пентагона разследват американски ракетен удар по групировката "Ислямска държава" в Кабул, при който се твърди, че са убити 10 цивилни, включително и деца. Военните казват, че ударът е бил по автомобил бомба, който е представлявал "непосредствена" заплаха за летището в Кабул и признават, че има цивилни пострадали, но засега няма официална информация.

Ударът с безпилотен самолет беше вторият по рода си в отговор на атентата в района на летището в Кабул миналия четвъртък.