Афганистанското правителство днес съобщи, че ще закрие посолството си и в Норвегия, която стана 14-ата държава, в която талибаните затварят дипломатическото  представителство на управляваната от тях държава.

В края на юли стана известен списък с 13 държави, в които талибаните затварят мисиите си. 

В неделя правителството обяви, че на 27 септември ще закрие дипломатическото си представителство в Лондон.

Посолството на Афганистан в Осло ще затвори в четвъртък и сградата ще бъде предадена на министерството на външните работи на Норвегия, стана ясно от съобщение в "Екс" на афганистанската дипломатическа мисия в Осло.

Талибаните дойдоха на власт в Афганистан през лятото на 2021 г., а бъдещето на много дипломати, назначени от предишното правителство, подкрепяно от Запада, остава неясно. Много посолства на страната в Европа и по света все още работят, но талибаните ги обвиняват, че не им сътрудничат.

Решението от днес, 10 септември, идва, след като правителството на талибаните обяви по-рано, че повече няма да признава консулските услуги на някои от дипломатическите мисии на предишното правителство.

На 30 юли Министерството на външните работи на талибаните обяви, че няма да признават услугите, извършвани от афганистански дипломатически мисии в 13 държави, няма да зачита паспорти, визи и каквито и да е документи, издадени в тях от дипломати, свързани с подкрепяната от Запада бивша администрация на страната.

В изявление в социалната платформа "Екс" МВнР на талибаните обяви, че документите, издадени в мисиите на Афганистан във Великобритания (Лондон), Германия (Берлин и мисията в Бон), Белгия, Швейцария, Австрия, Франция, Италия, Гърция, Полша, Австралия, Швеция, Канада и Норвегия, вече не се смятат за валидни и министерството "не носи отговорност" за тези документи.

Това е поредният опит на талибаните да установят контрол върху дипломатическите представителства на Афганистан, откакто талибанският режим се върна на власт през 2021 г., посоч в края на юли АП. На много от лидерите на талибаните са наложени санкции и нито една страна в света не ги признава официално за законни управници, допълва агенцията. В ООН Афганистан все още се представлява от предходното правителство на Ашраф Гани.

"Всички афганистански граждани, които живеят в чужбина, и чужденци могат да посещават политическите и консулските мисии на Ислямско емирство Афганистан в други страни, различни от споменатите по-горе, за да ползват консулски услуги", се казва в изявлението от края на месец юли.

Някои страни като Пакистан и Китай поддържат действащи дипломатически мисии в Афганистан.