Фатме Рамадан: Подхвърляха ни се бели листи и се казваше "Подпишете!", не знаехме, че изключваме зам.-председателя
"Никога не сме били деребеи, очакваме вярната посока от Доган", заяви пред Dir.bg една от депутатите на ДПС, които послушаха почетния председател и не подкрепиха кабинета на ГЕРБ
Фатме Рамадан е сред 14-те депутати в ПГ на ДПС, които послушаха призива на почетния председател Ахмед Доган и не подкрепиха кабинета на ГЕРБ. Тя бе и в групата на 17-те, които през уикенда бяха поканени от него на среща в "Росенец". Рамадан е народен представител трети мандат, избрана е от родния край - Бургаски избирателен район в 47-ото, 49-ото и 50-ото НС. Била е областен председател на Младежкото ДПС в Бургас, два мандата член на Централния оперативен съвет на младежката организация и зам. областен председател на ДПС-Бургас.
Според Рамадан през последната една година партията е управлявана еднолично и не са взимани решенията от колективните органи, както е по устав. Тя разказа още, че депутатите са били карани да се подписват на празни листове от ръководството и така се оказало, че са изключили зам.-председателката Айсел Руфад, която стана независим депутат.
"На срещата с почетния председател се проведе сериозен дебат. Всеки един от присъстващите изказа своето мнение за стила на управление, с който към настоящия момент функционира партията. Смятаме, че това решенията да се взимат от определен кръг хора трябва да се пресече и колективните органи да заработят", коментира Рамадан в интервю за Dir.bg. Тя очаква какво ще е решението на Ахмед Доган и отрича като манипулации опитите да бъде стоварена вината за бунта на 14-те върху тримата изгонени от групата и вече независими депутати - Рамадан Аталай, Джейхан Ибрямов и Айсел Руфад. "Наблюдаваме една шизофренна ситуация и опит за манипулация на общественото мнение през последните няколко дни, за съжаление. Аз и моите колеги не се смятаме за деребеи. Никога не сме били деребеи и няма да бъдем", категорична е бургаската депутатка от ДПС.
- Защо се стигна до този разнобой в групата при гласуването за кабинета на ГЕРБ?
- За съжаление, през последната една година колективните органи на партията не функционират така, както е по устав на Движението за права и свободи. Понеже нямаше заседание на парламентарната група, нито на колективните органи, за да дискутираме и да вземем решение дали да се подкрепи правителството на ГЕРБ, или не. В сряда, на 3 юли сутринта, бяхме събрани на пожар и ни беше предложено да подкрепим правителството на ГЕРБ. Минути преди гласуването буквално за кабинета "Желязков" ние бяхме уведомени от председателя Чакъров за искане на д-р Доган да не се гласува този кабинет. Съпредседателят Пеевски каза да се гласува "за". Не сме обсъждали защо да гласуваме "за".
- Той не представи аргументи за това?
- Не, нямахме абсолютно никакви аргументи, а аргументът на почетния председател беше, че не трябва да се подкрепи този кабинет, защото няма ясна програма, не е обсъдено нищо като бъдещо управление.
- А за себе си лично имахте ли колебания как да гласувате?
- Аз колебания нямах как да гласувам. Разбира се, моето виждане съвпадаше абсолютно с виждането на г-н Доган, защото ние пред избирателите поехме ангажимент, че искаме да има управление държавата, но то да бъде с ясни цели и приоритети.
- А бяхте ли сред депутатите, привиквани от Делян Пеевски, както твърди Джейхан Ибрямов - да казват с кого са - със съпредседателя или с Доган?
- Аз лично не съм привикана и не ми е зададен този въпрос, но за мен той не стои на дневен ред. То е ясно - г-н Доган е председател на ДПС и така ще си остане.
- Какво си казахте на срещата с почетния председател Ахмед Доган - той на вас и вие на него?
- На срещата с почетния председател обсъдихме абсолютно всички проблеми, които стоят на дневен ред в парламентарната група и в структурите, че нормалното функциониране на колективните органи трябва да се възстанови. Решенията трябва да се взимат от колективните органи, от Централния съвет, Централното оперативно бюро и от Парламентарната група. Ние през последната една година бяхме свидетели на еднолични решения, с налагания. Едни бели листи ни се подхвърляха и ни се казваше "Подпишете!" и при въпрос "За какво се подписваме?", отговорът беше: "Ами, за всеки случай, да имаме". В един следващ момент, след един-два часа, ние с изненада разбираме, че сме изключили зам.-председателя на партията.
- За Айсел Руфад ли става дума, която стана независим депутат след изключването?
- Да.
- Не бяхте предупредени, че я изключвате?
- Не, не знаехме. И на тази среща с почетния председател се проведе сериозен дебат. Всеки един от присъстващите изказа своето мнение за стила на управление, с който към настоящия момент функционира партията. Споделихме и своите притеснения, както дадох пример с изключването на зам.-председателя Руфад. Смятаме, че решенията да се взимат от определен кръг хора трябва да се пресече и колективните органи да заработят.
- А Ахмед Доган взе ли отношение?
- Да, той взе отношение и каза, че в най-скоро време ще даде отговор на всички тези въпроси, които сме поставили, и ще посочи вярната посока за партията и за решаването на проблемите не само на ДПС, но и за страната. Призовахме го и ние да вземе отношение за случващото се, както в партията, така и в България, където нещата не стоят добре. Час по-скоро трябва да се вземат мерки, защото демокрацията не е даденост и всеки ден трябва да се отстоява, а ДПС има отговорности към електората и към страната като цяло.
- А кои са деребеите, за които говори Пеевски?
- Наблюдаваме една шизофренна ситуация и опит за манипулация на общественото мнение през последните няколко дни, за съжаление. Аз и моите колеги не се смятаме за деребеи. Никога не сме били деребеи и няма да бъдем. Конкретно мога да кажа за моя регион Бургас, че зад гърба ми и в моята кандидатска листа седят около 20 000 гласоподаватели и когото и да питате от тях, никой няма да ви каже, че ние сме били деребеи. Не приемам тези аргументи на някои колеги. Оставям на тяхната съвест лъжите, които се изричат и които бяха изречени и днес. Срамно.
- Има ли разнобой в структурите, предвид, че валят два типа декларации - в едните застават твърдо зад почетния председател Ахмед Доган, а в другият тип декларации държат оперативното ръководство да остане в ръцете на Пеевски, въпреки че имате двама съпредседатели, като също демонстрират вярност към Доган? Има ли опасност електоратът и симпатизантите да се объркат от тези различни послания?
- Ние имаме двама съпредседатели в момента, които са избрани на национална конференция с почетен председател д-р Ахмед Доган. Това трябва да бъде ясно на всички. Разнобой в структурите на партията няма и не може да има. Има напрежение в Парламентарната група, за съжаление, което е породено от незачитането на демократичните принципи на управление на партията. ДПС е партия с дълбока, демократична ценностна система и не търпи еднолични управления. Също така, тези опити за манипулиране на общественото мнение, които наблюдаваме от няколко дена, са за насочване на вниманието към определени лица в партията. И аз мога да добавя, че въпросните хора, които в момента са нарочвани, не са единствените в ДПС, които са с над 20 години стаж в българския парламент. Нека аршинът да не бъде двоен. И в момента наблюдаваме един опит за манипулация, че едни 14 човека са се хванали за играта на другите трима, които са изключени от ПГ и са независими, и че един вид, заради тях, ние сме на този хал. Не, не е така. Партийните органи не функционират по правилния и демократичния начин.
- А вас, 14-те, защо не ви изключиха от групата?
- С какъв аргумент ще ме изключат за това, че съм подкрепила решението на създателя на ДПС?! С този аргумент ли ще ме изключат? Ами да ме изключат, не е проблем. Но аз в душата си съм депесар и ще си остана такава.
- Какъв е изходът от този разлом в ДПС? Трябва ли да останат двама съпредседателите? Трябва ли да има извънреден Централен съвет или конференция за смяна на лидерството?
- Това решение ще вземе почетният председател. Колективните органи, областните съвети, общинските структури излизат с декларации. Смятам, че в най-скоро време тази дилема ще бъде решена.
- Оптимист ли сте, че от това противопоставяне ще има някакъв рационален и полезен изход за ДПС и че няма да се разцепи от този сблъсък на двата лагера?
- ДПС няма основание да се разцепи. За депесарите "заедност" не е само обикновена дума, а символ на демократичните ценности и принципи, заложени в основата на създаването на партията. И недейте да очаквате да се стигне чак до такова разединение заради неспазването на уставните правила в партията. Вярвам, че ние сме категорично за единство и заедност в ДПС под ръководството на д-р Ахмед Доган.
- А има ли риск от някакво етническо разделение в самото ДПС заради личностното противопоставяне?
- Категорично няма почва за такова етническо разделение. Даже се чудя откъде изкараха това етническо, тъй наречено, разделение, защото сутринта го чух по медиите. Категорично няма такова нещо. ДПС е създадено на принципа на заедността, без да разделя хората по етнос и по религия. И ние можем да се гордеем с това, че сме единствената политическа партия, за която това е ценност.
- Защо съпредседателят Джевдет Чакъров изказа обратното мнение на другия съпредседател Делян Пеевски - че не трябва да бързате с връщането на мандата? Имате идея от ДПС да сформирате правителство и да преговаряте с другите ли? Какво стои зад предложението да не се бърза с връщането на втория мандат?
- Политиците трябва да направим всичко възможно в рамките на този 50-и парламент да се сформира правителство с ясни приоритети и цели и което да извади България от тази перманентна криза, в която се намираме от близо три години насам. Ще говоря от името на област Бургас. В рамките на предизборната кампания, обикаляйки и срещайки се с избирателите, ние им обяснихме, че България има нужда от правителство. И те самите искат да има стабилно правителство. Но не с неясни коалиции, некоалиции и каквото и да е там, а с ясни цели и аргументи, ясни отговорности от стана на политическите партии, разбира се, и с представители на ДПС. И подписано споразумение черно на бяло. Какво правителство ще бъде това, в което никой не носи ясна отговорност? Утре всеки един може да си вземе шапката и да си тръгне от него.
- С ПП-ДБ тогава готови ли сте да влезете в управлението, като визирам думите на Николай Денков, че могат да преговарят с вас, ако ДПС махне Пеевски?
- Не мога да коментирам какво е казал Денков, но в ДПС смятаме, че трябва да се направи всичко възможно да се сформира правителство и да има опит да бъде направен такъв кабинет с ясни приоритети, цели и отговорности.