Бити и насилвани - разкази на освободени от килиите в Беларус (видео)
Реакции от цял свят, призив за нови избори и възможни санкции - след насилието върху протестиращите след избирането на Лукашенко за шести мандат
Светът се обедини срещу насилието от страна на милицията върху гражданите на протестите в Беларус след избора на Александър Лукашенко за президент за пореден шести мандат.
Почти седмица продължават протестите, стотици са арестуваните, вече има и официални свидетелства за насилие на протестите.
Каналът за информация за случващото се в Беларус: NEXTA в Telegram публикува разкази, снимки и видеа, които свидетелстват за насилие срещу арестуваните от милицията, които вече са освободени от килиите.
През нощта започна освобождаването на малки групи на 1000 демонстранти, задържани по време на протестите. Те бяха освободени от затвора Окрестина в Минск. Пред затвора ги чакаха около 500 техни близки. Много от освободените бяха с посърнало изражение и отказаха да направят изявление пред журналисти.
Снимките съдържат насилие.
От неделя насам над 6700 души бяха арестувани в протестите в Беларус. Бяха подадени и сигнали за полицейско насилие срещу демонстранти и за измъчване на задържани.
Амнести интернешънъл вчера заяви, че задържани протестиращи са били разсъбличани, бити и заплашвани с изнасилване в арестите на режима.
Министърът на вътрешните работи на Беларус Юрий Караев поднесе по държавната телевизия извиненията си за насилието, извършено срещу минувачи и обикновени хора, които не са били замесени в протестните действия.
Министърът допълни, че не счита настоящата ситуация в страната за революция, предаде ТАСС.
Нови протести
Няколко десетки протестиращи за поредна нощ се събраха на няколко места в беларуската столица Минск, за да протестират срещу изхода от президентските избори в неделя, предаде Франс прес. Подобни демонстрации имаше в най-малко шест града на страната. В Минск протестиращи под звуците на клаксони скандираха, че искат нов президент. Много от демонстрантите правеха и с пръсти и знака на победата.
Над 1000 беларуски учени подписаха писмо срещу насилието. Медици пък излязоха да протестират пред болнични заведения. Подобна акция имаше и пред сградата на филхармонията в Минск, където музикантите изпяха в знак на протест песни.
Според беларуски опозиционни медии подобни протестни акции е имало и в големи заводи в страната, като този за камиони БелАз, този за коли Маз, химическия завод Гродно Азот и строителното предприятие Гродножилстрой.
Редица журналисти от държавни медии пък в знак на протест обявиха тези дни, че подават оставки.
Реакциите на света
Германия, която е ротационен председател на ЕС, извика посланика на Беларус, за да изрази пред него неодобрение от репресиите в страната след преизбирането на Лукашенко, предаде Франс прес.
Външният министър на Австрия Александър Шаленберг пък каза, че ЕС ще повдигне въпроса за въвеждане на санкции по отношение на властите на Беларус, ако те не изпълнят исканията за прекратяване на насилието срещу беларуското население, предаде ТАСС. Той подкрепи призивите на други държави от Европейския съюз да се обмислят санкции срещу Беларус в отговор на силовата разправа с протестите след изборите, предаде Ройтерс.
Протест срещу властите в Беларус имаше и пред посолството на страната в руската столица Москва, където бяха задържани най-малко 6 души, предаде ТАСС. В протеста там участваха около 300 души.
Същевременно премиерът на Латвия Артурс Кришянис Каринш заяви, че заради сложната политическа ситуация Латвия няма да може да проведе догодина световния шампионат по хокей съвместно с Беларус, предаде ТАСС.
Чешкият премиер Андрей Бабиш каза, че изборите трябва да бъдат произведени отново.
Държавният секретар на САЩ Майк Помпейо призова вчера за нови президентски избори в Беларус.
Александър Лукашенко, който е на власт в Беларус от 1994 г., твърди, че е победил на президентските избори в неделя с около 80 процента от гласовете. Външните министри от ЕС се срещат днес, за да обсъдят санкциите.