Андрей Райчев пред Dir.bg: При технически провал на вота "2 в 1" трябва да преосноваваме държавата
Прогнозата на социолога - мандатът отива в БСП на 70% , шансът на ИБГНИ е 30%, а за ДБ - нулев
Навлизаме в седмицата, която ни приближава към развръзката. Ще има ли правителство, или отиваме на трети избори? Зададохме едни и същи въпроси на анализаторите, които очертаха сценариите пред партиите, президента и държавата.
Избрано
- Ивайло Мирчев пред Dir.bg: Дано ИТН спрат странната си игра и се върнат в преговорите
- Георги Марков пред Dir.bg: Няма никаква конституционна драма, криза и казус
- Симов пред Dir.bg: Третият мандат ще е истинският тест, партиите на промяната да се разберат при Радев
- Васил Тончев пред Dir.bg: Мостовете са разрушени, кабинет на трета политическа сила е илюзорен
- Огнян Минчев пред Dir.bg: Президентът ще опере пешкира от политическата криза
Пръв пред Dir.bg откликна социологът и политически анализатор Андрей Райчев.
- Репутационно как ще се отрази даването на мандат на БСП, съответно на ДБ и ИБГНИ, както за президента, така и за съответната политическа сила?
- За всяка политическа сила това е голяма чест. За президента виждам нещата по следния начин: Естествено, морално е той да даде на БСП мандата, тъй като това е силата, която го издигна и го направи президент. Не е невъзможно да даде на "Изправи се", защото може да направи много ясна уговорка - ако това е възможността да се направи правителство, БСП ще разбере защо се прави така, и тогава чисто и просто г-жа Нинова ще трябва да каже, че е съгласна и няма да има репутационни щети. Ако тя активно играе, разбира се, тя може да се обиди и тогава ще има щети по неговия електорат. Но Радев е категорично любимец на червените, защото просто е много успешен. Любимец всенароден, както виждаме от рейтинга му - рейтингът му е чудовищно голям, много отдавна не е имало такива стойности. Така че няма кой знае каква опасност за него.
Ако той вижда шанс "Изправи се" да съставят кабинет, може и да го даде на тях, защото с мандата на БСП ще създаде трудности на ДБ да преговарят. Ако даде на ДБ, ще обиди БСП - нищо друго няма да се случи. Това няма да увеличи шанса. Все пак БСП е трета политическа сила, тя е издигала президента, нееестествено е да го даде на ДБ. Ще бъде изтълкувано като един вид предателство. Все пак той мисли и за своите собствени избори. Ако ще го дава на най-малката, просто ще му трябва една допълнителна операция, при която ръководството на БСП ще се съгласи да обясни защо се прави така, за да се състави все пак правителство. Мен ако питате, 70 на 30 - 70% за БСП, 30% за ИБГНИ, 0% за вероятността да даде на ДБ.
- Все пак - правителство или избори е прогнозата Ви?
- Отново в проценти ще го кажа - 20% да има, 80% да няма. Но все пак има шанс все още. Гледам, Боряна Димитрова е казала 1% - според мен малко повече от 1% е вероятността, но не е голяма вече. Противоречията станаха "всеки срещу всеки" и всеки обижда всеки. Много се изпонаобидиха. Демократите пък си смениха позицията - първо казаха, че могат с мандата на БСП да преговарят, после, че не могат.
- Ако изборите са две в едно, виждате ли спънки - първо от техническо естество с машините, и след това - като евентуално разконцентриране на избирателя между кандидат-президента му и партията му, които може и да не съвпадат?
- Най-голямата опасност за България е да се провалят изборите. Това би било катастрофално за страната. Да не свършат изборите и да си каже - не се справиха, хаос.
"Две в едно" е малко вероятно. Ако не се справим с изборите, ще изпаднем в много тежка криза, защото няма да има избран президент, той няма право да разпуска парламент, парламента го няма, в крайна сметка ще настъпи истинска каша.
Ако изборите "две в едно" се провалят технически, ще трябва да преосноваваме страната на Оборище! Ще трябва да ходим на Оборище и да основаваме републиката отново. До такава степен ще е зле. Така че, много е рисковано. Другият вариант е три седмици подред да се гласува. Това е вторият вариант с тези машини. Това пък подлага на изпитание нервите на хората.
И може в третите избори да получим някакво чудовищно ниско участие и съответно - случаен резултат. Случайният резултат не е страшен с това, че е случаен, а с това, че властта, излъчена по случаен начин, е много слаба. Това е "Сцила и Харибда" - добре, че не съм там, да решавам (б.р- идиом с произход от гръцката митология, който означава да избереш по-малкото зло или да си между чука и наковалнята, както на Одисей му се е наложило да избира между две еднакво страшни морски чудовища). Защото е много тежко решението. И двете са лоши, въпросът въобще не е кое е хубавото, а кое е по-малко лошото. И това трябва да преценят нашите депутати плюс президента. Все още не стои като актуален този въпрос, защото все още има шанс да се излъчи правителство и да отпадне като проблем.
- Кой ще понесе вината от политическата криза на електорално ниво - в отлив на гласове? И кой ще спечели от това?
- Кой ще загуби по-малко - това е въпросът. В когото остане Черният Петър. Когото хората помислят, че е виновен за несъставяне на правителство, той ще загуби най-много, но всички ще загубят. Въобще няма да спечели. Електоратът ръмжи: "Защо вие два пъти ни карате да избираме и не се справяте? Какво правите?"
Едва ли ще се запази конфигурацията при нови избори, но и не виждам кой знае какви големи размествания.
Електоратът в момента се състои от две части - протестъри и непротестъри. Протестърите помежду си много преливат. Като такъв, протестърът по природа се колебае за кой да пусне - за Слави, за демократите или за Мая. Това преливане не може никой да го предвиди. Зависи в кой е Черният Петър и избирателят кого смята за виновен - Слави ли не можа, Христо ли развали, Мая ли се изложи. Негативно е размишлението, не е позитивно. Това не е прилив на любов към някого, а отлив. Тези хора (б.р. - протестърите) избраха все пак 113 депутати - това е половината електорат, кажи речи. И тоя половин електорат не се е фиксирал, част от него си е твърд, но една огромна маса, една четвърт от избирателите още са във флуидно състояние. И от тях в последния момент ще се разбере кой е виновен, така да се каже. И като се разбере кой е виновен, в кавички го казвам, защото всички са виновни, но един ще държи Черния Петър в ръката, и той ще загуби най-много. Как ще прелеят накрая, никой не може да каже, защото това, до голяма степен, е въпрос на психология и въпрос, на който ще си отговаря избирателят - "кой е виновен, че не успя".
Най-много ще загуби парламентарната република. Има определена опасност хората да кажат - тоя парламент е лош механизъм като такъв. И да посегнат към други идеи, от типа на президентска република и т.н. Такива вече се раздават в пространството, има такива гласове. Това е голяма загуба за България.
Президентската република е еднолична власт. В България едноличната власт е много лошо нещо, тя навсякъде е лошо нещо, но у нас е много лошо. И не е много лошо нещо, защото е лош човекът, който е отгоре, а защото не се сваля. Опитът на България показва, че на такъв, като му дадеш властта, остава вовеки, докато стане някаква катастрофа от типа на Първата световна война, Втората световна война и Студената война.