Столичният общински съвет отложи гласуването на Наредбата за нискоемисионните зони в града, съгласно която най-старите автомобили няма да могат да се движат в идеалния център на София от 1 декември до 1 март. Опозицията бламира дейност, която общината планира от години, коментира кметът Йорданка Фандъкова, предаде БНР.

"Отказвате да разглеждате днес този проект за тази наредба. Това означава, че наесен, когато от 1 октомври очакваме отново във връзка със зимата, с увеличените цени, да започнат дни с по-интензивно замърсяване на въздуха, моля да не ми задавате въпроси защо е мръсен въздухът и какво правите, защото отговорността е на всички", предупреди кметът.

Ако бъде приета наредбата, старите бензинови автомобили над 30 години и дизелите над 20 години няма да имат право да се движат в центъра на София, а видеокамери ще следят за това, като ще разчитат екостикерите. Мярката цели да не се замърсява въздухът в града.

Изключения ще има за живеещите, за служебните автомобили на социалните служби, за хора с увреждания, които трябва да стигнат до болници и социални институции.

По-рано Фандъкова обясни какво предвиждат ограниченията.

"Сега първият етап е малкият ринг. В него автомобилите, които ще бъдат обхванати от забраната, по изчисления са около 38 000. Над 170 000 са преминаванията, тоест около 85 000 автомобила дневно преминават през този малък ринг.

Големият ринг ще влезе в сила след три години едва и вече обхваща още по-голяма територия, като през първия месец - от 1 декември тази година до 1 януари, няма да се налагат глоби, за да могат да свикнат хората, да проведем информационна кампания, и от 1 януари вече ефективно да работи".

"Общинските съветници от ДБ, БСП, Патриоти за София и Борис Бонев не подкрепиха по-чистия въздух в София", заяви председателят на СОС Георги Георгиев.

Изключително съм огорчен и разочарован от поведението на всички политически групи в общинския съвет, освен ГЕРБ-СДС, по време на днешното заседание. Представителите на Демократична България, БСП, ВМРО и независимите съветници демонстративно бламираха приемането на Наредбата за въвеждане на нискоемисионни зони в София. С приемането на която щяхме да намалим от 4 до 6 пъти основните замърсители на въздуха в София - азотни оксиди и фини прахови частици.

Липсата на подкрепа за ограничаване на най-замърсяващите коли в центъра е сериозен проблем за екологията на столицата. Явно предстоящите парламентарни избори карат колегите от останалите групи в съвета да мислят само и единствено популистки, а не за чистотата на въздуха в града ни.

Изборите идват и отминават, правото на гражданите да дишат чист въздух не може да бъде заложник на политически сметки.

Направихме всичко възможно в рамките на правилника за работа на градския парламент да убедим останалите съветници да подкрепят този така важен за софиянци доклад, но за съжаление не се намериха 4 съветници с чиста съвест да подкрепят чистотата на атмосферния въздух", подчертава в изявление председателят на СОС Георги Георгиев.