"От територия, през която просто преминаваше руски газ, България се превърна в център на енергийната политика на Балканите и в Източна Европа, както и в ценен, уважаван и търсен партньор, който инициира важни проекти, взаимоизгодни за всички нас". Това каза по време на брифинг пред медии българският държавен глава Румен Радев, който днес пристигна в Гърция, за да участва на Осмия Делфийски икономически форум.

"Тази година България участва на Делфийския икономически форум с авторитет и самочувствие", заяви президентът. Той изтъкна, че за много кратък период служебното правителство e успяло да реши стратегическите за България предизвикателства.

"В момента България оползотворява по най-добрия начин географското си положение и членството си в Европейския съюз, като се грижи за своите интереси, но и допринася за постигането на интересите на нашите партньори", посочи Радев, като добави, че "именно това е ключът към успеха".

Той припомни, че "преди години от сутрин до вечер ни просвещаваха с мечтата за газов хъб в България. Той обаче се реализира едва в момента". Не можеш да имаш истински, функционален газов хъб когато имаш само един източник на газ, аргументира се президентът.

"Едва сега реализираме тази концепция, но на съвсем друго, много по-високо и ефективно ниво", продължи той, като посочи, че в момента България получава газ от Азербайджан, има свободен достъп до шест теримнала в Средиземно море, както и до газопреносните системи и на Гърция и на Турция.

Като стъпки към енергийната сигурност на страната и региона ни той посочи удвояването на капацитета на терминала в Ревитуса, усилията за удвояване на капацитета на газохранилището "Чирен", както и организирането на прозрачни, дългосрочни търгове за покупки на газ и споразумението с Гърция за ползване на всички техни терминали за втечнен природен газ.

"Сключихме споразумение и с Турция за ползване на всички техни терминали и мрежата на турската компания "Боташ" - нещо, което нито една друга държава не е успяла да постигне", каза Радев, цитиран от БТА.

Като друг важен момент той изтъкна, че компанията "Лукойл" най-сетне се регистрира в България и плаща данъците си тук. В момента имаме най-ниските цени на горивата в Европа, добави президентът. "Също така през февруари подписахме с Гърция споразумение за проучване за изграждане на петролопровода Александруполис - Бургас".

"Даваме перспектива и на ядрената енергика - преди два дни в София подписахме споразумение за българската инициатива "Солидарити ринг", която отваря нова перспектива за всички държави от Централна и Източна Европа".

Според Радев София се е превърнала в притегателна дестинация за всички балкански президенти, премиери, както и за високопоставени лица от Брюксел. Министрите на енергетиката от нашия регион организират редовните си срещи в българската столица, изтъкна държавният глава. "Не просто като платформа за търговия с газ, а като дългосрочно, устойчиво, взаимноизгодно сътрудничество между държави с общи цели и обща визия в региона. Визия и енергийна политика, които до голяма степен се коват в България".

Президентът посочи още, че много страни от региона искат да се включат в нашите инициативи, свързани с енергетиката.

"Обърнахме посоката на отношение към България. Ние бяхме просто една пасивна територия, през която преминаваше руски газ. Сега държим инициативата, предлагаме идеите и начина по които да се реализират, след което и ги осъществяваме".

"Търсят ни както от юг, така и от север, защото всички тези енергийни потоци се пресичат на нашата територия. Всички наши съседки и дори държави, които не граничат с нас, искат да си сътрудничим, каза Радев, след което изброи, че по енергийни теми сме търсен партньор от Унгария, Словакия, Австрия, Босна и Херцеговина, Черна Гора, Хърватия, Молдова, Украйна, а също и Турция и Гърция, от които идват енергийните доставки.

Също така президентът заяви, че очаква от нашите партньори от Румъния да дадат ход на нашите проекти за повече мостове по река Дунав. "Става въпрос не само за икономически ползи, но и за сигурност, която е изключително важна в днешно време". Той изрази надежда, че с помощта на Европейската комисия, скоро ще започне развитието на тези важни и за двете страни проекти.

Коментирайки Западните Балкани, които също са част от темите на Делфийския икономически форум, и в частност по отношение на Северна Македония, Радев каза, че има много ясно решение на ЕС, отразено в преговорната рамка, която тя е приела. Това е изискване на ЕС, не просто българско изискване.

"Ако Северна Македония иска да завърши успешно тези преговори, тя трябва да изпълни всички изисквания от съвместния протокол, които е част от преговорната рамка, както и да спазва договора за добросъседство с Българя, който също е част от нея", каза не на последно място Радев, като заяви още: "Това зависи от политическото ръководство на Република Северна Македония".

Запитан за бюджета, внесен за гласуване в Народното събрание от служебния кабинет, Радев каза, че той отразява в пълна степен всичко това, което народните представители приеха с решенията си в няколко последователни парламента, както и в последните две редовни правителства.

Българската икономика расте въпреки политическата нестабилност

Икономиката на България расте със стабилни темпове въпреки политическата нестабилност. През последните две години пет пъти проведохме избори. Все пак миналата година българската икономика нарасна с 3,4 на сто. Това може да се определи като "българския парадокс", каза още президентът Румен Радев по време на участието си в Делфийския икономически форум. 

Приключихме миналата година с най-голямо увеличение на износа на стоки и услуги сред членките на Европейския съюз, както и с най-значителен ръст на промишленото производство, посочи Радев.

"Ръстът на преките чуждестранни инвестиции бе 70 на сто". Нашата икономика се представя добре, заяви държавният глава и добави: "Търговският ни оборот с Германия се увеличи с 22 на сто, запазвайки позитивен баланс, нещо, с което малко страни могат да се похвалят.

Войната в Украйна обаче предизвика много кризи по света. Руската брутална агресия промени нашето мислене и възприятие за това какво означава солидарността и съседство, заяви още Радев.

Той подчерта и важността на приятелските отношения, които България и Гърция поддържат. С оглед на членуването на двете страни в Европейския съюз и НАТО, Радев каза, че "споделяме общи отговорности за стабилност и просперитет на региона".

В изказването си българският президент говори и за необходимостта от продължаване на усилията за постигане на транспортна свързаност, изграждане на пътища, но и енергийна свързаност, чрез изграждане и на нефтопровода Бургас-Александруполис.

Той обясни и че докато ние имаме възможност да резервираме терминалите и съоръжения за регазификация, разположени в Гърция, Атина пък ще има възможността да резервира капацитети в газохранилището "Чирен". "Това е огромен шанс за нас", подчерта Радев, като спомена още и изграждането на електропровод от комплекса "Марица изток" до Неа Санта (на север от Солун).

"Предстои през следващата седмица да подпишем меморандум между пристанищата Варна и Кавала. Това е значителна промяна, която ще ни позволи да създадем впоследствие транспортен коридор Sea2Sea - Солун-Кавала-Александруполис-Бургас-Варна-Русе.

Функционирането на Северния коридор, минаващ през Русия, е нарушено. Това ни дава възможност да се възползваме от ситуацията, като развием Средния коридор (Китай - Централна Азия - Европа).

Всички тези проекти доказват, че е необходимо развитието на свързаността между Гърция и България, отбеляза Радев.

Не на последно място той посочи силата на българския автомобилен сектор, който е достигнал оборот от 8 милиарда евро, а продукцията му се равнява на 11 на сто от родния брутен вътрешен продукт. 350 компании от сектора осигуряват около 75 000 работни места.

Президентът също така се спря на необходимостта от нови мостове над Дунав, тъй като по горното и средно поречие на реката средното разстояние между два моста е около 20 км, а между единствените два моста между България и Румъния е 300 км.

Според Радев "всеки проект за свързаност засяга целия регион".

По-рано в рамките на форума президентът на България проведе двустранни срещи с представители на "Филип Морис" (Philip Morris) и на "Газтрейд" (Gastrade), като от "Филип Морис" са проявили инвестиционни намерения, а от "Газтрейд" са потърсили възможности за разширяване на бизнеса си в страната ни.

Българският държавен глава е сред специалните гости на тазгодишното издание на икономическия форум в Делфи заедно с премиера на Гърция Кириакос Мицотакис, на Албания Еди Рама и президента на Кипър Никос Христодулидис.