Сделките с имоти са в застой
Финансовата криза намали както броя на сделките с имоти, така и цените им. От началото на годината сделките са паднали с около 35 процента в сравнение с 2008 г.
Националното сдружение на общините отчете двоен спад на сделките с имоти средно за страната на базата на постъпленията в местните бюджети. Според кмета на Велико Търново Румен Рашев приходите са се сринали с над две трети, а по данни на агенцията сделките са намалели с 40 процента. Информацията на Столична община се покрива с тази на Агенцията по вписванията - спрямо 59 млн. лева за първото шестмесечие на миналата година сега са събрани 30 млн. лева, коментира Минко Герджиков, и.д. кмет на столицата. Възбраните върху ипотекираните имоти са се увеличили с 36,6 процента за първите месеца на годината в сравнение със същия период на миналата година, показват данните на агенцията. В същото време броят на новите ипотеки е спаднал близо три пъти до 14 хиляди.
Повечето от брокерите се надяват в края на годината банките да започнат отново да отпускат кредити за покупка на апартаменти. От банките отчитат ръст от 10,8 процента на клиентите с доходи между 750 и 1500 лева, които са теглили заеми. Към края на годината обаче се очаква да се увеличава броят на лошите ипотеки и банките ще трябва да се освободят от тях, преди да отпускат нови кредити.
Търсят се кредити за двустайни апартаменти на цени между 30 000 и 50 000 евро, твърди изпълнителният директор на "Кредит център" Тихомир Тошев. Теглят се заеми между 15 и 25 хиляди евро, а останалата част от покупката се финансира със собствени средства. Вноските по тези заеми са поносими за повечето семейства, дори и при високите лихви в момента. При потребителското кредитиране интересът се запазва, но той е в доста по-малки обеми от предишните години, което важи и за ипотечното кредитиране. Повечето хора се страхуват да теглят кредити заради несигурните им доходи в кризата, коментираха за БТА експерти. Причина за срива на пазара е не само кризата. За падането на цените съществено влияние оказват също и презастрояването и свръхпредлагането. Сделките с ваканционни имоти в Банско са намалели с 90 процента в сравнение с пика от 2006-2007 г. Освен при сделките има спад и в цените на имотите с около 60 процента квадратният метър. Сега той върви по 680-700 евро, а преди е бил 1200 евро. Спадът в Банско е огромен, защото хората разчитаха на английски купувачи, които в момента имат проблеми заради финансовата криза, коментира Константин Бобчев, управител на Home for you. В Боровец и Пампорово спадът на цените е по-нисък, но сделките също са в застой. По подобие на "Златни пясъци" хубавите апартаменти в хотелите се продават. Така сградата не е нито хотел, нито апартаментен комплекс. Но тези опити не са много сполучливи и предприемачите предпочитат да търсят купувач за целия хотел.
Сделки обаче почти няма. Практически всички сделки се правят след сериозни преговори и когато се достигне до сваляне на цената. Сега в най-неизгодна ситуация са недовършените имоти. Собственици, които свалят цените с 50-60 процента ще са на тотална загуба, твърдят експерти.
Кризата сваля и цените на наемите. От февруари досега наемите на гарсониерите и двустайните жилища са паднали с около 15 процента, показва справка в сайта за недвижими имоти imot.bg. Така натрупаното снижение за последните дванадесет месеца от миналия август достига почти 30 процента. Заради кризата банките отказват да отпускат ипотечни кредити за жилища в начален етап на строеж, коментира Тихомир Тошев от "Кредит Център". Според него заем за покупка на имот може да се получи, ако е готов поне грубият строеж на сградата. Тошев е категоричен, че цените на имотите ще продължат да падат поне до края на годината. Тенденцията банките да отказват кредити за покупката на имоти "на зелено" вероятно ще продължи и догодина.