ЕС иска да наложи новите антируски санкции, но разногласия за петролното ембарго ги блокира
Дискусиите продължават до постигане на единство в позициите
Европейският съвет е единен в убеждението, че шестият пакет от санкции срещу Руската федерация е необходим. Това се казва в съвместно изявление на Европейската комисия и френското председателство на Евросъюза след поредния кръг безрезултатни преговори между посланиците на страните-членки в Брюксел, предаде БНР.
Шестият пакет включва санкции срещу най-голямата руска банка Сбербанк и редица руски официални лица, сред които и патриарх Кирил, както и петролно ембарго, което всъщност предизвика несъгласие на няколко страни членки.
Посланиците на 27-те обсъждаха и днес кой и каква отсрочка да получи за изключване на вноса на руски петрол след срока, предлаган от Европейската комисия.
Предстоят нови обсъждания, но не се уточнява кога ще се проведат те. Няколко държави, сред които и България, поискаха изключение и удължаване на гратисния срок за забраната на внос на петрол от Русия - шест месеца за нефта и до края на годината за нефтопродуктите, както предлага Европейската комисия.
Мотивите на Унгария, Словакия и Чехия за искана по-дълга отсрочка (дори и пет години) са, че нямат достъп до море и не могат да внасят петрол по друг начин, освен чрез тръбопровода "Дружба" от Русия.
България пък внася големи количества по-евтин петрол от Русия, които преработва в рафинерията "Лукойл Нефтохим", където се довършват допълнителни инсталации, по думите на вицепремиера и финансов министър Асен Василев. Технологично "Лукойл" може веднага да започне да работи с различен от руския петрол, но това крие рискове от обгазяване и проблеми за околната среда, добави Василев по-рано в неделя пред БНТ.
Вицепремиерът бе категоричен, че ако страната ни не получи отсрочка (според председателя на енергийната комисия Радослав Рибарски от две години), ще гласува против налагането на санкциите.