Ново видео, показващо ужаса сред младежите при опита им за евакуация от горящата дискотека в Кочани, се появи днес в северномакедонските медии, сред които и makfax

На кадрите, които са направени в работилата без лиценз "Пулс", се вижда как хората бягат панически в опит да се спасят. 59 от тях загубиха живота си във фаталната нощ, а над 150 деца и младежи са в болници в страната и чужбина със сериозни външни и вътрешни изгаряния.

Добрата новина е, че критичните 72 часа са изминали и никой от оцелелите не е починал, 101 пациенти са в чужбина, каза министър Таравари

"Добрата новина, която искаме да съобщим, е че изминахме първите критични 72 часа, няма смъртни случаи сред оцелелите от трагедията. Надявам се, че всички пациенти ще се възстановят и малко по малко на следващите пресконференции ще говорим само за това колко от тях се прибират вкъщи. Общо 178 пациенти се лекуват в няколко здравни заведения. От тях 64 са в държавни болници в Македония, а 13 пациенти са в частни. Всички са в относително стабилно състояние. В момента 101 пациенти се лекуват извън страната, всички са в относително стабилно състояние", каза здравният министър Арбен Таравари.

Вчера той лично посети всички пациенти, намиращи се в Солун и София. Двама от пострадалите в българската столица бяха свалени от апарати вчера, а още двама ще бъдат свалени днес, добави той.

Таравари каза, че днес ще бъдат последните трансфери на пациенти в чужбина. Петима ранени ще заминат за Швеция и вече няма нужда от лечение в чужбина.

По думите му в България се лекуват 15 пациенти, в Сърбия - 30, в Гърция - 12, в Турция - 9, в Унгария - 6, в Австрия - 6, в Хърватия - 5, в Словения - 4, в Литва - 4, в Белгия - 4, в Италия - 4, в Полша - 2.

Днес двама от тримата пациенти, приети в болницата в Щип, ще бъдат освободени от болницата и министър Таравари се надява, че през следващите дни ще има повече хора, които ще се приберат у дома.

В социалните мрежи вчера широк отзвук намери разказа от първо лице на медика от столичната Спешна помощ Мария Кусевска, която е родом от почерненото Кочани и е пътувала от България дотам, за да поеме тежко пострадалите си съграждани. Ето какво сподели тя: 

 "Аз съм лекар, млад лекар. В началото на кариерата си.

Вчера изведнъж се превърнах в лекар с разбито сърце. Защото Кочани е моят роден град.

Мозъка ми отказа да приеме новината, душата ми се смрази от фактите.

И докато бях вцепенена и в недоумение какво да правя и как да помогна... изведнъж станах свидетел на безупречна организация.

Няколко телефонни разговора между Министъра на здравеопазването и на директора на ЦСМП-София(ЦСМП-София).... 6 български линейки летяха към родината ми.

Никой не се изплаши. Никой не попита защо, колко време или до кога...

Ние бяхме там. Работехме заедно като братя, като съседи, като хора с еднаква болка.

Благодаря ви. Благодаря, че ме направихте лекар и бяхте до мен в борбата за живота на близки на сърцето ми хора!

Заедно можем да променим света!

Искам да изкажа огромна благодарност към завеждащия работна смяна д-р Костадинов (Stefan Kostadinov) и всички екипи който бяхме заедно.

Мое Кочани!", възкликна Кусевска. 

Междувременно днес министър-председателят на РСМ Християн Мицкоски посети Кочани и се разписа в Книгата на съболезнованията в памет на жертвите на пожара.

"В тези трудни моменти Кочани, Македония и целият ни народ скърби за преждевременно приключилите млади животи, за мечтите, които останаха несбъднати. Днес в мълчание, със сълзи и уважение се прекланяме пред жертвите и техните семейства. Вечна слава за тях. Нека почиват в мир", написа Мицкоски.

Посещението на македонския премиер беше акт на дълбоко уважение и солидарност със семействата, преживяващи най-трудните моменти в живота си, заяви той и добави, че правителството остава ангажирано с пълно разследване на трагедията и подкрепа за засегнатите.