По време на дискусия по темата Симеон Дянков посочи, че ако се приеме подобно предложение, каквото предлага браншът, фискът ще загуби около 15 млн. лева, предаде БТА.
В момента ставката за организираните почивки е 7%, а за индивидуалните е 20%.

Същевременно Дянков заяви, че не може да има отлагане на въвеждането на единна ставка за индивидуалните и груповите пътувания от 2012 г., както иска браншът, защото изискването на ЕК е това да стане от 2011 г.

Финансовият министър смята, че през следващите дни дебатът трябва да се фокусира върху това какъв да е размерът на ставката, така че да не губи бюджетът.
Предложението за въвеждане на единна ставка не е фискална мярка, ако не беше гневното писмо на Европейската комисия, нямаше да си говорим сега, посочи министърът.
По-рано днес Дянков уточни, че България е поела задължението пред ЕК за въвеждане на равна ставка на ДДС за организираните и индивидуалните туристи още 2006 г. Той отбеляза, че Комисията сега ни напомнила, че този ангажимент вече е трябвало да бъде изпълнен, а не е и ни очаква голяма финансова санкция. Дянков добави, че глобите не могат да се обжалват.

Според него по-малките и средните хотели, които се занимават главно с неорганизиран туризъм, всъщност ще спечелят от тази промяна.

Заместник-министърът на финансите Владислав Горанов припомни, че предложението за въвеждане на единна ставка в туризма е заради необходимостта от синхронизация на начина на прилагане на националния Закон за ДДС с евродиректива. Дебатът по размера на ставката продължава с идеята да не се изземва повече от туристическия бранш, но и да не губи фискът през 2011 г., допълни Горанов.

Председателят на Българската асоциация на туристическите агенции Донка Соколова аргументира искането на бранша за запазване на 7% ДДС за хотелското настаняване с факта, че всички туристически договори вече са приключени.
90 на сто от така наречения туристически пакет се ползва от организирани туристи, посочи Соколова. Тя оспори твърдението на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, че с уеднаквяването на ставката би трябвало да намалеят цените на услугата за индивидуални туристи.
Това е в сферата на пожеланията, защото хотелиерите едва ли ще се склонни да намалят вече постигнатите цените, освен това делът на индивидуалните пътувания в общия брой пътувания е едва десет на сто, посочи Соколова.

Представители на други браншови организации предложиха ставката върху нощувките да се повиши с 1% до 8% или промяната на ДДС да се въведе през октомври 2011 г., когато приключва летният сезон. Други предложения са всички фирми в бранша да бъдат регистрирани по ДДС, с което секторът ще се изсветли, както и да се подобри събираемостта на туристическите такси.

Министрите на финансите и на икономиката обещаха на бизнеса, че консултациите по темата ще продължат, включително и с допитване до ЕК дали може данъчната промяна да се въведе от октомври следващата година.