Така президентът Георги Първанов разсея по БНТ коментарите за евентуално такова бъдеще на политическата си кариера. Той подчерта, че трябва да се намери силен и можещ министър-председател за страната ни.

По отношение на бъдещото развитие на гражданския си проект "Алтернатива за бълграско Възраждане" (АБВ), държавният глава обясни, че не той е човекът, който ще посочи какво да е развитието на движението.
„Няма да се превърне в партия, защото няма да се занимавам с партия, а и някои от хората в АБВ са преминали през партии с традиции. Участниците в АБВ ще решат дали ще има коалиция с други партии”, допълни Първанов.

Той обясни, че се взира много внимателно в политическото пространство и вижда, че младите и можещите не са в политиката, а в бизнеса или бягат в чужбина.

Първанов обясни, че в личен план следващата година е година на очакване да излезе с достойнство от президентството.
„За България обаче това ще е година, в която няма да имаме много основания за оптимизъм”, прогнозира президентът.

Според него трябва да се преодолее комплексът да се прилепваме към някой голям брат.
„Стремежът ми е бил да се постигне добър баланс между страната и САЩ, страната и Русия в рамките на членството ни в ЕС. Ние сме по-силни с характера на силната си политика”, категоричен бе държавният глава.

Той заяви, че по отношение на развитието на големите енергийни проекти на страната има съмнение, че правителството и премиерът ще ги придвижат.
Имам чувството, че Борисов се ослушва кой ще надделее в общественото мнение. Ако правителството реши, че централата (АЕЦ "Белене") няма да се строи, аз съм готов да инициирам референдум, защото е важен въпрос, по който хората трябва да се произнесат. Би било добре да съчетаем референдума и изборите", предложи  Първанов.

Той коментира и твърдата позиция на Франция и Германия да блокират страната ни да влезе в Шенген през март.
"Вярно ли е, че за последната 1 година контрабандата се е увеличила с 50%, не е ли това причина за вчерашното писмо на Франция и Германия? Очевидно е, че двете страни са на път да отложат членството ни в Шенген. В тези неща няма приятелство, а явно страната не си е свършила работата. Лесно е да кажа, че ни спират за Шенген, защото сегашното правителство е слабо. Вероятно случаят с ромите е повлиял, но не е определящ. Сега полезните ни ходове са да влезем в диалог и да разберем какви изисквания трябва да изпълним в краткия срок, който имаме”.

Междувременно британският в. "Файненшъл таймс" съобщи, че по неофициална информация Франция е против влизането ни в свободното пространство именно заради ромите, а Германия заради имигрантите от Турция, които ще могат да влязат през нашата граница.