Въпреки, че поема тази роля с правителство в оставка, кралството има амбициозна програма за икономическата и финансова стабилизация в Европейския съюз, за преодоляване на социалните последици от кризата, както и в областта на иновациите и климатичните промени.

Укрепването на финансовия надзор и по-нататъшното стабилизиране на европейската икономика от само себе си попаднаха най-горе в дневния ред на белгийското председателство – то обаче добавя веднага след тях социалните ефекти от кризата – най-вече - бедността и безработицата.

Зелените технологии, като източник на растеж и заетост, са друг акцент за това председателство, от което се очаква още да допринесе през декември в Канкун да бъде постигнат несъстоялия се в Копенхаген глобален компромис по промените в климата.
Белгия смята да превърне самото председателство в модел за зелено управление и да сведе до минимум вредните емисии от пътувания, както и суровините, материалите и енергията за масови прояви и административна дейност.

Иновациите и новите технологии също ще са във фокуса на белгийското председателство – именно на тях ще бъде посветена есенната среща на върха през октомври.

Тези приоритети ще се спазват независимо какво правителство ще има в Белгия, защото са одобрени от всички политически сили, увери премиерът в оставка Ив Льотерм. Коалиционните преговори тук продължават без изгледи за скорошен успех и според мнозина той може да остане на тази длъжност до края на ротационното председателство. За Белгия то ще е 12-ото поред, а от Европейската комисия и Европейския парламент вече обявиха, че имат пълно доверие в опита и отговорността на администрацията, дипломатите и политическата класа в кралството, и не очакват проблеми с тях.