С какво ще запомним този ден?

С това, че правителството отново се амбицира - изтегля началото на масовата ваксинация през февруари.

С това, че карантинираните ще могат да гласуват, само ако се разболеят преди 1 април.

Или пък така - след 35 години чакане българските жп машинисти ще карат нови електрически локомотиви.

Каква я мислехме, каква стана?

Само 13 процента от вас отговориха с "Да" на въпроса ни "Знаете ли какви профилактични прегледи ви се полагат безплатно?".

Д-р Деница Даскалова, която е общопрактикуващ лекар с около 4000 души в пациентската си листа, казва, че интересът към профилактиката е слаб, още повече по време на пандемията, а повечето пълнолетни дори не подозират, че имат право и на регулярни имунизации

Тя напомня на какви прегледи при личния лекар имаме право: "Един път годишно на профилактичен преглед, в който се оценява моментното здравословно състояние, снема се анамнеза за фамилни и хронични заболявания, които могат да бъдат проконтолирани и насочени към съответния специалист. По преценка на лекаря се правят лабораторни изследвания, които също са насочващи за преценка на състоянието. Освен това възрастните също подлежат регулярно през определен период години на имунизация, която се подценява и повечето хора дори не знаят, че има такова нещо".

А според д-р Радка Арнаудова, която има 40-годишен стаж, последните 15 г. от които работи като общопрактикуващ лекар в 25-то ДКЦ в София, макар и с отлив по време на пандемията, българите вече по-съвестно се грижат за здравето си, в това число и с профилактични прегледи. "Има хора, които най-акуратно помнят кога са минали на профилактика и други, които пък ако ние ги попитаме дали искат профилактичен преглед, се съгласяват. Рядко отказват с мотива, че нямат време, например".