Как Европа ще гарантира сигурността си, ако САЩ се отдръпнат от нея? Администрацията на Тръмп говори за оттегляне от НАТО и предоговаряне на политическия порядък в Европа. В епизода се питаме: Може ли Европа да се погрижи сама за сигурността си? Достатъчна ли е нейната ядрена сила? Съществува ли солидарност между държавите членки на Европейския съюз и има ли промишлено-индустриален капацитет да се случи това?

Събеседници:

Ангел Петров, политолог и международен журналист в изданието "Дневник"
Боян Тончев, журналист в "Свободна Европа"
Кристиан Пирвулеску, външнополитически анализатор, декан на Факултета по политически науки в Букурещ, продукция на Radio Romania

Заедно с журналистите Ангел Петров и Боян Тончев проследяваме процесите около това дали Европа може да се погрижи сама за сигурността си. В началото на разговора става ясно, че Европа няма време да се пита и че е нужно да се предприемат спешни действия в тази посока. Ангел Петров от "Дневник" отбелязва, че: "Приемането на Бялата книга на Европейската комисия показа, че Брюксел е готов да направи много неща, но не и онази стъпка, която повечето национални правителства гледат с ужас като идея - да поеме активна ръководна роля в отбраната."

Той допълва, че превъоръжаването на континента е не само неотложно, но и жизненоважно. Европа трябва да се адаптира към новата реалност и да помни, че дори като мирен проект, трябва да е готова за защита.

Боян Тончев, журналист в "Свободна Европа", говори за това, че през последните четиридесет години военният бюджет на Европа се е свивал, докато Русия, напротив, е увеличавала своите разходи за отбрана. Той отбелязва, че това е един от многото моменти, които бяха пропуснати от европейските лидери - моментът, когато трябваше да се осъзнае, че ако Русия се въоръжава, Европа трябва да укрепи своите отбранителни сили. Вместо това, сега Европа реагира като някой, събуден от сън, който осъзнава колко късно е започнал да се съобразява с растящата мощ на Русия.

В подкаста е включена и част от текста "За Европа" на немския философ и социолог Юрген Хабермас, в който той посочва, че: "Нашето дългосрочно планирано превъоръжаване служи преди всичко на друга цел: държавите членки на Европейския съюз трябва да укрепят и обединят своите военни сили, в противен случай вече няма да ги зачитат политически в един геополитически нестабилен и разпадащ се свят. Само като независим политически способен съюз европейските страни могат ефективно да отстояват своята колективна световна икономическа тежест, също и в името на своите нормативни убеждения и интереси."

Ангел Петров говори за това, че публичните послания на определени политически партии са подвеждащи и че България продължава да работи с Украйна, независимо от всичко, което се казва. Отнема време, докато тези заблуди се разсеят и се види, че на ниво елити в Европа съществува съгласие и солидарност.

Включен е коментарът на Кристиан Пирвулеску - външнополитически анализатор, декан на Факултета по политически науки в Букурещ, който споменава за важността на НАТО и за ситуацията в Румъния относно ядрената политика на ЕС.

И двамата български журналисти са съгласни с това, че за да се справи с тези глобални заплахи, Европа трябва да се укрепи, като обедини ресурсите си, включително във военната и оръжейната индустрия, и да се подготви за нови предизвикателства. Трудностите ще са големи, включително при преосмисляне на икономическите стратегии, но това е неизбежно, ако Европа иска да запази силата си в глобален мащаб.


Подкастите от поредицата "Европа утре" са съдържание, предоставено от европейската радиомрежа Euranet Plus, която се състои от 13 водещи медийни оператори в Европейския съюз. Съдържанието е продуцирано от БНР и достига до вас благодарение на партньорството с Dir.bg.

ИЗБРАНО