Рискове в морето

Нормативна слабост е, че липсва санкция за неподчиняване на воден спасител, каза Стоян Андонов, председател на Националната комисия по водно спасяване към БЧК.

Обратно в новината

Коментари - Рискове в морето | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Идеята принципно е правилна. Но не и този вид спасители. Те се явяват служители на концесионерът на плажа и освен да спасяват хората май предимно се грижат за оборотът по атракционите им. Не може на такъв човек да му дадеш право да глобява. Това е в правомощията на държава/община но не и на служители защитаващи частни интереси.

А да им дадат права, те да събират глобите, не искат ли? Плажа и водоемите са общодържавна собственост и няма нужда някакви лайнари, които правят повече проблеми с вечните си побоища и запои, отколкото да спасяват някого, да налагат "нормативи".

Редно е да има санкции. Миналото лято бях на море в началото на август и цяла седмица морето беше много бурно. Обаче бай Ганьо е безстрашен, безсмъртен и вечно беше в морето барабар с децата. А свирката не излизаше от устата на спасителите. Докато изкара едни, други се връщаха обратно във водата. Докато изкара 2рите - трети са влезли. Направо спасителите прокопаваха канал, сновейки по брега. А работата им не е да превъзпитават наглеците. За това трябва закон и една плажна полиция. Да я викнат и да пише фишове и актове. Като се правиш на интересен - айде чао от плажа

Просто г;обите трябва да отиват в общината.

Водните спасители са безполезни ненужни , нагли и досадни! Броят на "охраняваните" от такива мутро-пияндета плажове трябва да се намали поне със 70-80%.

.. и кой има право да ми каже "чао"? Плажа да не е на баща му за да ме гони или глобява! Охраняваната зоне не трябва да е по-вече от 10-20% от територията на даден плаж, за да има достатъно свободна зона от панаирджии със свирки в устата.

Ей сега се връщам от плажа (до трета буна, Варна). Спасителите - двама, почти набори (аз съм на около 70). Дигнали червения флаг и дремят. Имаше вятър от морето (югоизточен) и вълнение, но не чак толкова, че да се забранява къпането. Аз съм варненец, бил съм и спасител на младини и познавам морето. Не е редно и при най-малкото вълнение спасителите да забраняват къпането и да дремят на плажа. А пък тези двамата, за които споменах съм сигурен, че по скоро тях ще трябва да ги спасяват, ако нещо се случи. Лично мен спасителите по-скоро ми пречат и бих желал да има и свободни от спасители зони, така че човек да може да избира. В крайна сметка животът си е негов.

После като тръгнеш Ганьо да се давиш - знаеш ли колко интензивно ще махаш с ръчичка за помощ?! И защо тогава някой трябва да жертва живота си, за да спаси ТЕБ?! Както имат право да те глобяват, че не спазваш правилата като шофьор, пешеходец или обикновен гражданин - така ще те глобят и на плажа. Пък ти ще се правиш на големец и че си над нещата

То е много добре всичко да е нормативно силно, но за водния ТРАВМАТИЗЪМ доста вина имат и разни джетове, банани, моторетки и всякаква плаваща печалбарска дейност. Която никой не забелязва и не желае никак да постави в норма.

От години ходя по гръцките плажове. Никой не ти свири със свирки, плуваш си на воля. Можеш да се гмуркаш, можеш да се излежаваш на някоя скала в морето. Може и да има някакви надписи, но кой им разбира на гръцките букви и езика. Ако са на английски или немски може и да прочетеш. По българската брегова ивица не трябва да има повече от 25% охранявана част. Трябва да се ограничат разните джетове и други подобни снабдени с двигатели само в определени зони. Но какво да очакваме от мутренска държава.

Заплащането им варира от 450 лв. на спасители на басейни, до 1200-1500 лв. на морето. Заплащането се извършва от концесионера на плажа. МОЛЯ ВИ НЕ ЗАБЛУЖДАВАЙТЕ ЗА ЗАПЛАЩАНЕТО ТО Е В ПЪТИ ПОД ОБЯВЕНОТО ОТ ВАС.

ВОДНИТЕ СПАСИТЕЛИ СА НУЖНИ. ТЕЗИ КОЙТО АЗ ПОЗНАВАМ - СПАСИТЕЛИТЕ НА ПЛАЖА БУРГАС - СЕВЕР ОТ ПОСТ ЕДНО ДО ПОСЛЕДНИЯ ПРЕД ЕВИНИЯ ПЛАЖ- ДЕЙСТВАТ ПРОФЕСИОНАЛНО, НО НИЕ ПЛАЖУВАЩИТЕ СМЕ НЕДИСЦИПЛИНИРАНИ, "МНОГО ЗНАЕЩИ" НУЖНИ СА

Свободата и правото да взимаш решение и да носиш отговорност за решението си са над правата на плажните концесионери и арендатори! Морето не е нечия собственост, че да разполага с него както намери за добре. В този смисъл никой не може да ограничава другиму достъпа до водата както никой не може да ограничава другиму достъпа до гората или до планината, до територията, която е публична собственост! Свободата на движение и придвижване е исконно човешко право, каквото е и неприкосновението над личността! Водно спасителните служби (ВСС) не могат и няма как да отговарят и да носят отговорност за инцидентите в морето изобщо и по принцип. Те би трябвало да отговарят само за ограничена чрез въже с поплавъци строго ограничена територия извън която нямат правовластия. И за да няма спорове повтарям, територията за която отговарят може да бъде строго ограничена със съответната маркировка, а не да отговарят за плажа изобщо. За спасен човек след подаден сигнал извън подсигурената зона, същият да дължи на ВСС съответно средствата в пари изразходвани за неговото спасяване. Ако е имало инциденти с малтретирани спасители, то инцидентите с бити и малтретирани летовници са неимоверно повече. Също всеизвестно е грубото, просташко и арогантно поведение и на повечето спасители, което е също недопостимо отношение към хората, които идват с парите си, защото Те утре може и да не се върнат.