МОН: Спорната задача 7 от матурата по БЕЛ няма да се зачита
Всички отговори на 7-и въпрос от матурата по български език за 12 клас ще се считат за верни
Обратно в новинатаКоментари - МОН: Спорната задача 7 от матурата по БЕЛ няма да се зачита | Днес.dir.bg
Коментари
Отговор В, не е грешен л, защото такива са заглавията във вестниците, песани от журналистите
Каквато ни държавата, такова и МОН, такова и образованието! Къде е грешката, питам АЗ?!
Абе, неграмотници прости, престанете да мъчите децата с разни матури, входни и изходни нива във всеки клас, и обще куп подобни простотии. Вместо това седнете да напишете НОРМАЛНИ ученбици и да си оправите програмите.Не ви ли е срам, че от години има по 50-60 % двойки на измислените матури и кандидат студенските изпити? И това не е защото децата са глупави или защото учителите са калпави, а защото вие от тъпият МОН правите всичко възможно да съсипете образователната система в страната!!!
Бравос на МОН! Ще вдигнат оценките на всички зрелостници и ще си припишат поредния "успех"... "Мотивите са, че "има спорен момент и ще има усещане у зрелостните за несигурност, а ние нямаме право да ги поставяме в такава ситуация", обясни Михайлова." Спор няма, че сте КАЛИНКИ, г-жо Михайлова. "Б) Убедително написаното мотивационно писмо на младия и амбициозен кандидат впечатли комисия." Дори чуждестранен студент не би произнесъл "комисия"-та нечленувана. МОН-аджиите не били съгласували предварително теста с БАН-аджиите, за да не изтече информация. И изтече "професионализмът" на първите. Калинките са превзели държавата "ОТ-ДО". А народът опростява ли, опростява...
Нямало било контекст.Контекста си е в самото изречение.Никой не пише мотивационни писма да ги праща на случайни и произволни комисии.Що за простотии?Такова нещо може да има смисъл само в кухата кратуна на някой министерски търтей.
Поредното ДОКАЗАТЕЛСТВО че в министерството работят НЕГРАМОТНИ чиновници , по скоро партийни "калинки" ! и по зле ще става - в страната в ПРОИЗВОДСТВЕНАТА СФЕРА РАБОТЯТ 900 000 човека ! А чиновниците / или служителите / в страната са 1,2 милиона ! Борим безработицата с неграмотни чиновници - страхотно !
сАМО НЕ РАЗБИРАМ ТОВА ИЗПИТ ПО БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И ЛИТЕРАТУРА ЛИ Е , ИЛИ ПО КОНЦЕНТРАЦИЯ, ВНИМАНИЕ , способност да забелязваш нещо,? Така във филмите сме виждали да правят агенти, разузнавачи и други дансаджии.
Не одобрявам задаването на въпроси от типа кое не е вярно. Приемам, че децата трябва да бъдат съсредоточени и внимателни, но все пак матурата трябва да проверява знания, а не разсеяност. Освен това се налага друга грешка - думата "не" да се изписва с главни букви, за да привлечем вниманието на децата, въпреки че идеята е да проверим дали внимават. От значение е и за друго - когато въпросът е зададен положително имаме 3 верни отговора и 1 грешен. До голяма степен подсъзнанието ни се влияе от информацията, която преминава пред очите ни. Колкото повече верни изречения прочита детето, толкова повече правилни конструкции знае. Както казваше един преподавател, поне на изпита да научат нещо :) Това са дреболии на пръв поглед, но са много на брой и заедно постигат впечатляващ "успех".
Въртят и сучат, вместо да си признаят, че изречението е грешно. Кой нормален човек ще напише накрая "комисия" вместо " комисията". Било граматически правилно. То бива бива ......
А толкова ли е трудно за такива важни неща да се правят предварително консултации с грамотни хора? Високото самочувствие на някои експерти им играе лоша шега.
че ако имам проблем с членуване, мога да кандидатствам за работа като експерт в МОН? Нямам предвид точно определено членуване
Ясно! Явно, имаме тотална липса на връзка с главния мозък... Вместо да се извинят, за тъпата грешка, от МОН са се заяли, като магаре на мост и не признават да имат вина, за каквото и да било... Излагацията продължава, а убеждението зараждащо се в Обществото, че дори и там, където следва да има образовани хора, такива няма, е вече на лице! Ясно е, че Глупостта, Невежеството и Наглостта са на мода, но въпросът е ДО КОГА ще е така и до кога неграмотни тъпаци ще ни управляват?!...
Ся, малце за отговор Г. Нъл, Божем, на български език ги учите дечинята?! К(у)риВейчовци в МОН, що пишУвате ФъоПще Искърско дефиле? Що ползУвате франчушки думички? Дядо Вазов добре го е казал: Разкошната Владайска теснина, ... не е вече ни теснина, ни клисура, ... ни усте, ни прелом - инженерите я кръстиха дефиле! Ама в Българията си имаме Искърски пролом, нямаме Искърско дефиле. Това му е официалното име - справката си я направете сами! И йощ - спроти БАН, дефиле е тесен и дълбок планински проход; пролом, клисура. Ся, обектите къде са "по дефилето" или "в дефилето"? И било (дефилето) около 100 км дълго, ама това "около" е 16 км, щот ТОЙ (проломът) е 84 км. Ще се съгласите ли да ви плащата заплата от "около" 100 лева, като ви дават по 84?
И с това приключвам- формира се подозрението за намесата на Путин,доколкото той е в Сочи, а и доколкото българският президент също е в Сочи,а и също така във фейсбук сайтът с изтеклия Вапцаров каза,че и Бойко Борисов скоро ще е в Сочи,а и поради това,че правилното изречение на 7 въпрос,което било малко грешно е типично за българоговорящ руснак-доколкото това не е оксиморон
за въпрос на тест по история на България: Защо нивото на образованието през Възраждането е било по-високо, отколкото през 21-ви век? Отговор: Не е имало МОН.
Че бълг. език има много сложна граматика, което обаче е за добре, за да си личат неграмотните, защото доброто владеене на един език, по принцип е ,може би, най-отличителния белег за нивото и статуса на човек. И тук веднага се сещам за македонскио език, както и за сърбохарватскио. Хм-хммм...
Всъщност,ако бях работил 11 години в Испания и сега си харчех испанската пенсия тук с най-голямо забавление бих посещавал сайта на МОН,но тъй като няма как да се скрие срамотния факт,че съм на бг заплата се чувствам интелектуално и исторически задължен да споделя,че деградацията на бгпопулацията започва с раждането на Симеон 2,известен чак и по зрелия соц като симеончо-за някое разглезено дете са казвали-живее си като Симеончо,този същият дето ни се яви като дедо-призрака на монархизма,скитащ по казината на Европа, и обеща да ни оправи за 800 дни-та при неговото рождение във всички училища на Царство България успехът на всички ученици е бил повишен с единица-познайте от три пъти,кои са били най-ощетени и каква е аналогията
А някой наказан в МОН, има ли ?
Грешката е допусната от (неизвестен) експерт.
И аз се възмущавам от неграмотността на дираджийските редактори! Пример: "среща със всички" Пише се "среща с всички". Но това е най-малкото, което може да се прочете тук.
Браво, важното е и деца да са доволни, и родители също. Хора вярват в експертно мнение на такива умове.Затова деца стават все по-грамотни и когато се явят на интервю за работата, комисия ще бъде много впечатлена.
Кое е правилното: "100%" или "на 100%"? Второто се използва повсеместно от всички, без значение на какъв стол седят и заа какво отговарят (което, разбира се, не означава, че трябва да го приемаме).
Това еодят на пазар в Ил така, 'щото повечето често често ходят на пазар в Илиянци, та са приФанали тамошнио диалект. Впрочем това не е диалект, нито пък жаргон, а е просто опростачване на езика.
И кое е грешното в отговор "А" - "гласуваниТЕ поправки" ли?!Ако на мен лично са ми известни тези поправки, защо да не ги членувам?Боже,какви тъпанари правят тестове за деца!Да беше проблем само членуването с пълен и не пълен член както и да е,но във форумите се срещат такива фрапантни грешки на уж грамотни хора,да се чуди човек да плаче ли или да се смее.Започнала съм да вписвам в дневник куриозните грешки написани в интернет и скоро може да ги издам в книга,набъбват с всеки изминал ден.
Граматическа грешка няма,но смислова и стилна 100%! Ако не кажеш пред комисия например: някаква, неизвестна, една изпитна, или каквато и да е друга става ясно че текстът е писан от чужденец или неграмотник!!!
А иначе за нашите политици и журналисти и четирите изречения са абсолютно употребими- и те си ги употребяват,кой спазва правилото четирима ученици,а не четирима ученика,примерно,за пълния член г-н Бойко Борисов няма и да разбере за какво става дума,словесната му дейност е достатъчно публична за да е спорно,че може да е илюстративен материал на езиковедски труд- не говори така ,но щом е ента година начело на народа значи народът не се интересува от граматични или семантични грешки,или както един стар съдия казва -до шест правописни грешки може - и това за институционални документи,то и в сайта на МОН беше написано- изпита ще започне- това защо не го коментират?Надминаха и средновековните схоластици по демагогия и невежество или както е казал изтегленият,но неизтекъл Вапцаров-разровиш ли го ще мирише и ще горчи като отрова
Аз се възмущавам, от неграмотността на дираджийските редактори, а то в МОН, където би трябвало да работят знаещи и грамотни хора и да дават пример, вероятно е пълно с неграмотници и некомпетентни тъпаци. И ние ще чакаме, държавата да върви напред. Трай коньо, за зелена трева! Е.ах ти и случая. Тези в МОН, всички са за уволнение и да си отиват по селата, да пасат патки. И без това, има недостиг на работници в животновъдството.
Тези матури са пълен цирк и смях. И за да бъде циркът пълен, ги превръщат едва ли не във водеща новина по БНР и т.н.
Да питам вазе просветените, къде е граматическата грешка в отговор А: Гласуваните поправки в новия закон ще засегнат пряко въздушния и сухопътен транспорт в страната.
Съгласуването на поясняващите думата "транспорт" прилагателни. На мен ми е по-интересно къде е граматическата грешка в посления пример, тоя с Искърско дефиле.
Може ли да напишете как трябва да е вярно? Аз също не разбирам, но не ме е срам да попитам. Предварително благодаря!
Спроти менека, въпроЗът е спорен. Щот по правило, Прилагателното име няма свой собствен граматически род, няма и собствено граматическо число. То се мени по род и число, за да се съгласува с рода и числото на съществителното, към което се отнася. Ся, за да стане "въздушния и сухопътния транспорт", трябва да решим, за кво си ортуваме - дали за два вида транспорт или за един транспорт. Щот транспорт е чужда дума. Ако приемем, че са имали в предвид един транспорт е едно, но ако са два - въздушен транспорт и сухопътен транспорт е друго. Не трябва ли тогава да стане "въздушния и сухопътния транспортИ"
В първата възможност трябва да бъде "въздушния и сухопътниЯ", защото става въпрос за два различни вида транспорт, а не за такъв, който е и сухопътен, и въздушен. В последния пример правилно е "ИскърскоТО дефиле" - въпреки, че е име, трябва да се членува. А в Б съвсем еднозначно няма грешка и не виждам причина хора, владеещи добре майчиния си език, да не се справят с този въпрос.
Това за "Искърското..." принципно беше и моята първа реакция, обаче нашите тъй наречени светила не приеха ли някакво такова правило сравнително скоро, че имена не бивало да се членуват? Не твърдя, че съм прав - питам, че вече изтървах всичките промени, които скоростно се случват в книжовния език заради тълпите неграмотници в наши дни, на които им е трудно да ги усвоят. Ей и пълният член щял да отпада, че им бил трудничък на дечицата, горките.
С тия смислени задачи най-добре да питат-кое е първо-яйцето или кокошката,или пък така - един автобус се движи с 30 км в час по маршрут от 180 километра,вози 25 пътници,всеки по 75 килограма,пита се в задачата тип МОН -На колко години е кондукторът?На добър час незрелостници?
Отговорът отдавна се знае: първо е яйцето!
Не е необходимо да си специалист, за да отчетеш смисловата грешка, да, не граматическа, но семантична. Как пък един не призна, че това е грешка, било то и при набирането на текста...лош пример за институционално поведение спрямо подрастващите.
Следователно сега по една точка ще получат и тези, които са решили задачата, и тези, които не са я решили? Малко повече мисъл при съставянето няма да навреди, защото при миенето на ръцете ощетяват тези, които знаят.
Граматиката "бяга" както на МОН, така и на "Дир". Къде се пише "с" и къде "със"? Май за Дир-а няма значение. Смях! С една дума - Присмяла се кука на кривата бука.
Някакви недоучени, но гръмогласни хора, насадиха в медийното пространство нечленуването на съществителни собствени имена като модерен говор. Това се прехвърли върху децата, особено в София. Ето го и резултатът - няма единно мнение по въпрос за матура. Никакво увеличаване на учителските заплати няма да компенсира тази некадърност.
Глупаци! Направиха прецедент и сега майките знаят, че с достатъчно реване - всеки изпит може да се "вземе". Тези от БАН същите - вчера въпросът бил граматически грешен, днес - не. Абе, това е нивото.
Защо да не се зачита? Нали не бяхте направили грешка? Добре че беше проф.Мурдаров, за да ви обясни, че отговора който според великите експерти на МОН, е верен т.е. Б, е грешен!!! Малоумници сте, и сте неграмотни, и на сйата си сте допуснали грешка в съобщението за изпита...
Мизерници са тия в МОН - най-неграмотните и най-смотаните, неспособни да се реализират като учители, но с болни амбиции! И катастрофалните резултати от тяхната хаотична дейност са налице във всичко, което правят - програми, учебници, тестове - навсякъде фал след фал! След което глупаво се обясняват и мрънкат по медиите!
Слушах тази смотла Таня Михайлова сутринта по радиото и дори ми дожаля за нея. Хъкаше, мъкаше и не можеше да обясни защо е така. Дрънкаше за комбинации ( които били милион!!), за технологията на подготввяне на матурите, за "високата образованост" на създателите на матури. Жалка Женица.
Проблемът е породен от несъстоялата се съдебна реформа. Само в България отговорност за всичко носи "държавата" и я съдят в Страсбург, защото никоя комисия, агенция, министерски експерт или държавен служител не е конкретен и не носи лична отговорност. Всеки разбрал за писмото и качествата на кандидата, ама за комисията нищо не се знае. Скандалната грешка в зле съставения тест за матурата беше замазана от комисия.
От сега нататък, моля употребявайте и "Старата планина", след като според тях "ИскърскоТО дефиле" е вярното, даже когато е с главна буква.
Не си прав, чичко. "Стара планина" е неделимо понятие. Неговият аналог е Балкан. Там ще членуваш винаги, когато го споменаваш. Спомни си Вазов: "...защото в Балкана има един спомен, има едно име, що вечно живей..." "И днес йощ Балканът, щом буря зафаща, спомня тоз ден бурен, шуми и препраща..."
Няма грешка, пък се отказваме! Отказваме се, пък няма грешка! В МОН работят необразовани бюрократи.
Защо никой не казва за грешката в отговор на въпрос 26? Там също "верният" отговор е грешен
Линч за глупака допуснал гафа с който скъсаха нервите на много родители и зрелостници...
НЕРАЗБРАХ КАКВО НЯМА КАЖЕМ ПО ПОВОД НА" ИВАН ОБИЧЯ Я" И ПРОДЪЛЖАВАТЕ С НЕГРАМОТНОСТТА.КАКВИ СА УЧИТЕЛИТЕ ТАКИВА СА И ДЕЦАТА ЗНАЕЩИ.БРАВО МОН!
ОТ МОН: Правилното изречение е "Принуждение писать сопроводительное письмо молодого и амбициозного кандидата произвести впечатление на комиссию."
Да оставим настрана отговорите, загледайте се в условието: "В кое от изреченията НЕ е допусната граматична грешка?" Я пак. Граматична!?! или Граматическа? И продължават да говорят за "граматична" грешка по разни пресконференции и интервюта.
Гусине, в "Нов правописен речник на българския език" думата "граматична" е налична, даже е с преимущество пред "граматическа", тъй като втората е посочена като дублетна форма.
Това е новата тенденция в българския език, госпожо. Прокарвана от същия този нищо неправещ институт на БАН с неговата тъпоумна директорка. Смята се, че -ическа е руска форма за образуване , на български било -ична. Не забелязвате ли как необразованите новонавъдили се говорители по радиа и телевизии казват "кубИЧНИ" МЕТРИ, ВМЕСТО КУБИЧЕСКИ, МАКАР ДА СЪМ СИГУРНА , ЧЕ ДОРИ НЕ ЗНАЯТ ЗА КАКВО ГОВОРЯТ. И във всички области е така - в науката, в техниката, в практката - всичко се подменя, защото българския език днес се определя от фолк-гърли, реалити"звезди" и неграмаотни готвачи по телевизията.
А каква е македонска ли е? Точно с руски корени е това "ска/ски". Както бяха и простотиите от вида: - живУщи, а не живеещи - способстВУва, а не способства съвсем ценеласочено набивани, защото сме щели да ставаме 16та република на кенефа СССР и по-лесно да преминем към русский язык.
Голям срам, големи капацитети в министерството. Щом въпросът поражда съмнения нормално е да не го зачитат, за да е справедливо спрямо учениците. А отговорният за този гаф трябва да понесе последствията, ама нещо не ми се вярва това да стане.