МОН: Спорната задача 7 от матурата по БЕЛ няма да се зачита

Всички отговори на 7-и въпрос от матурата по български език за 12 клас ще се считат за верни

Обратно в новината

Коментари - МОН: Спорната задача 7 от матурата по БЕЛ няма да се зачита | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Навсякъде е пълно с некадърници и връзкари. И децата вече ще побъркат и объркат.

Кретени!

Оставки ще има ли?

«да сИ взИма под внимание»... Браво!

Това е най-правилното решение.

тези за граматическа или правописна грешка говорят? Липсата на запетаи и кавички не е ли правописна грешка, а не граматическа?В пример "Г" къде е граматическата грешка?

Посоченият за верен отговор не просто "звучи неестествено", той е грешен! Казвам го като носител на езика, какъвто е всеки българин.

Във всички има грешки.... бравос на МОН и на който е подготвял теста.

адвокатА трябва да е с пълен член или адвокатЪТ

уф, грешка, това било В. В Г трябва да е ИскарскоТО, не Искарско.

А кой определиха като верен?

maniana

Изключително нагло поведение на МОН....Матурите не са поле за експерименти, средното образование също.

maniana

На всичко отгоре ще се окаже, че и в днешната матура по математика за 7 клас има грешка. Специално за МОН: търсете във втори модул.....

ако вие от ДИР трябваше да се явявате на матура. Неграмотни като първолаци: ".......... усещане у зрелостните........"

но ако Искърско дефиле се постави в кавички, тогава става правилно...

Минаваме с премълчано "извинете!"? Децата за това нямат уважение към езика, понеже даже "експертите" спорят и няма категорична позиция. Звучало неестествено. Звучи точно като Теменужка Николай Иванов, с наши корени, но не българско!

решение на МОН много зарадвало ученици и родители в българията.

Откажете се и от дипломите и си ги наврете в....... Некадърни неграмотници!

Абсолютни неграмотници! Как може в началото на изречението да има определеност, а във края да няма! Ще ше да е граматически вярно ако беше: "Убедително написано мотивационно писмо на млад и амбициозен кандидат впечатли комисия."!

...в края! Пардон!

Олигофрениййййй...

И защо им отне толкова време за да вземат очевадното решение при това оложение?

Смисълът на изречението е, че писмото на кандитата е впечатлило комисия - някоя комисия, не конкретна. Няма граматическа грешка и е опит да се провери дали децата вникват в смисъла на това, което четат.

Може, може, в страната на европредседателството всичко може!

Честит 24 май, МОНовци и БАНовци!

Преглеждайте си коментарите, когато давате нареждания за правопис, че се излагате - "във края" :) Да не говорим за пълна липса на препинателни знаци и печатни грешки от сорта на "ще ше".

Измъкват се като... да не казвам какво...

Това е "триков въпрос", не е коректно да се задават такива на изпити! И кой ако не тези трябва да го знаят! Когато човек кандидатства някъде, не става въпрос за всяка комисия, а за момисията там, където кандидатства. Тоест, гледа се не само формално и формалмното правило, но и съдържанието и контекста!

Голям срам, големи капацитети в министерството. Щом въпросът поражда съмнения нормално е да не го зачитат, за да е справедливо спрямо учениците. А отговорният за този гаф трябва да понесе последствията, ама нещо не ми се вярва това да стане.

Това е матура, не олимпиада по български! Смисъл няма.

Абсолютен грамотник! Абсолютно абсолютен! Браво! ;-) Пардон ...

Защото смисълът на думите и изреченията, от там и граматическите правила, е да изразяват мисли, обекти и ситуации...Иначе сами по себе си те биха били безмислени.

Подвеждащ въпрос, може да е някоя комисия, може и да е конкретна, кое да се избере?Не е редно да има такива въпроси на изпитите.

Е, и изречението не е на български, ама на кой му пука?

Да оставим настрана отговорите, загледайте се в условието: "В кое от изреченията НЕ е допусната граматична грешка?" Я пак. Граматична!?! или Граматическа? И продължават да говорят за "граматична" грешка по разни пресконференции и интервюта.

да остане така. Както казвате, някаква комисия, една комисия, някоя комисия, една от комисиите. Трябва да се добави нещо.

Можем да се обзаложим, че авторът на въпроса е полуруснак или някой дъртофелник от ДС, завършил в Москва навремето.

В окончанията? Нещо като разликата между физичен и физически или бъркам?

ОТ МОН: Правилното изречение е "Принуждение писать сопроводительное письмо молодого и амбициозного кандидата произвести впечатление на комиссию."

Гусине, в "Нов правописен речник на българския език" думата "граматична" е налична, даже е с преимущество пред "граматическа", тъй като втората е посочена като дублетна форма.

НЕРАЗБРАХ КАКВО НЯМА КАЖЕМ ПО ПОВОД НА" ИВАН ОБИЧЯ Я" И ПРОДЪЛЖАВАТЕ С НЕГРАМОТНОСТТА.КАКВИ СА УЧИТЕЛИТЕ ТАКИВА СА И ДЕЦАТА ЗНАЕЩИ.БРАВО МОН!

Линч за глупака допуснал гафа с който скъсаха нервите на много родители и зрелостници...

Защо никой не казва за грешката в отговор на въпрос 26? Там също "верният" отговор е грешен

Arcadium

Няма грешка, пък се отказваме! Отказваме се, пък няма грешка! В МОН работят необразовани бюрократи.

Това е новата тенденция в българския език, госпожо. Прокарвана от същия този нищо неправещ институт на БАН с неговата тъпоумна директорка. Смята се, че -ическа е руска форма за образуване , на български било -ична. Не забелязвате ли как необразованите новонавъдили се говорители по радиа и телевизии казват "кубИЧНИ" МЕТРИ, ВМЕСТО КУБИЧЕСКИ, МАКАР ДА СЪМ СИГУРНА , ЧЕ ДОРИ НЕ ЗНАЯТ ЗА КАКВО ГОВОРЯТ. И във всички области е така - в науката, в техниката, в практката - всичко се подменя, защото българския език днес се определя от фолк-гърли, реалити"звезди" и неграмаотни готвачи по телевизията.

От сега нататък, моля употребявайте и "Старата планина", след като според тях "ИскърскоТО дефиле" е вярното, даже когато е с главна буква.

Отказват се, защото верният отговор е г) ама ги е срам да си признаят.

Проблемът е породен от несъстоялата се съдебна реформа. Само в България отговорност за всичко носи "държавата" и я съдят в Страсбург, защото никоя комисия, агенция, министерски експерт или държавен служител не е конкретен и не носи лична отговорност. Всеки разбрал за писмото и качествата на кандидата, ама за комисията нищо не се знае. Скандалната грешка в зле съставения тест за матурата беше замазана от комисия.

А каква е македонска ли е? Точно с руски корени е това "ска/ски". Както бяха и простотиите от вида: - живУщи, а не живеещи - способстВУва, а не способства съвсем ценеласочено набивани, защото сме щели да ставаме 16та република на кенефа СССР и по-лесно да преминем към русский язык.

Слушах тази смотла Таня Михайлова сутринта по радиото и дори ми дожаля за нея. Хъкаше, мъкаше и не можеше да обясни защо е така. Дрънкаше за комбинации ( които били милион!!), за технологията на подготввяне на матурите, за "високата образованост" на създателите на матури. Жалка Женица.