Каракачанов: Македонците твърдят, че цар Самуил воювал и срещу България

Някои у нас иска да се правят компромиси, някои у съседите шикалкавят с историята, коментира лидерът на ВМРО и вицепремиер

Обратно в новината

Коментари - Каракачанов: Македонците твърдят, че цар Самуил воювал и срещу България | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Преди доста години , Божидар Димитров затапи македонците с един единствен въпрос."По време на кой български цар, Самуил е бил македонски цар?" Отговор от македонска страна нямаше.

Ние нямаме морално право да искаме от потомците на Вардарските българи как сега да се наричат, както и те нямат нито правно основоние, нито морално право да променят със задна дата българската идентичност и история на своите предци ! Всеизвестно е, че нито във Византийската империя, нито в Средновековните Първо и Второ Българско царство, нито в Сръбската средновековна история, нито в Османската империя някой някога е чувал или споменавал за съществуване на „македонска” народност, още по-малко за такава държавност. Възкресяване на името „Македония” като географско понятие става едва след появата на новоосвободената Гръцка държава през 1845 г. по асоциация с нейната антична история и като „аргумент” за нейните националистически амбиции. Реалностите в средата на 19 век, обаче, са такива, че от векове доминиращ етнос в тази геграфска област е вече българският. Добре известно е също, че всички възрожденски и ВМРО деятели от този регион са с открито изразено българско самосъзнание и техните решения, както и цялата им служебна и лична кореспонденция са написани на чист книжовен български език. Нещо повече, мнозинството от тях са български духовни будители и просветители, български свещенници и учители, български офицери и политици. Отчуждаването на Вардарските българи от вековните им български корени започва с попадането им след 1913 г. под сръбска власт, а „преобразуването” им в нова, несъществувала до тогава „македонска” националност с книжовен език и писменост, различни от официалните български, се извършва след 1944 г. в рамките на бивша Югославия в изпълнение на политическо решение на Тито. Както в научно-исторически, така и в юридически, а да не говорим в морален план е недопусктимо политически да се гради „идентичност” и „държавност” чрез манипулативни тълкувания и ревизиране със задна дата на идентичноостта и вековната история на българския народ !!! Ето защо, ако лидерите на новосъздадената държава Република Северна Македония желаят на дело добросъседски отношения с Република България и по-нататъшна подкрепа за членство в НАТО и ЕС, то те са длъжни да официализират най-сетне в своята история тези неоспорими факти. С опашати лъжи „бъдеще” не се гради !