Миков обявява масови конкурси за работа
Системата на МВР се нуждае от "отпушване" в кадровото развитие на служителите и това е част от кадровата политика на ведомството.
Министърът каза, че има около 8000 служители в МВР, които са навършили възраст за пенсиониране. Той отбеляза, че натрупването на хора със стаж за пенсия в голяма степен затормозява кадровия растеж на по-младите служители, но уточни, че никой, който няма навършени години за пенсиониране, не е освобождаван от системата.
Служителите на ръководни длъжности в системата трябва на по-къси периоди, включително по принципа на ротацията, да минават на други ръководни длъжности, посочи още Миков. По думите му обратната политика означава, че кадрите на входа в един момент, прослужвайки дълги години на ниски позиции, без ясна перспектива за кадрово развитие, напускат системата и затова този процес трябва да бъде преодолян.
Михаил Миков посочи, че също има и назначения в системата. В СДВР има конкурс, на който са се явили по 5-6 души за едно място, за около 200 свободни бройки, а за звеното за международно оперативно сътрудничество, където също ще има назначения , има изискване за владеене на чужди езици и за висше образование.
Вътрешният министър каза още, че през следващите дни ще бъдат обявени масови конкурси, които в същото време са съпроводени и с определени пенсионирания, свързани с преструктурирането на системата, посочи Миков.
Ще има политика на преструктуриране и на образованието в МВР - ще бъде закрит факултет "Национална сигурност" и ще бъдат създадени нови звена в Академията на МВР.
Михаил Миков припомни, че на 1 януари т.г. е бил утвърден класификаторът на длъжностите в МВР, а на 1 април - новата щатна структура на главните и на специализираните дирекции. До няколко дни ще бъде утвърдена примерната структура на областните дирекции и на районните полицейски управления със съответната щатна структура.
Щатната структура в МВР вече е с около 6000 - 7000 души по-малко от обявената преди шест месеца, каза Миков и допълни, че това е изисквало прецизно вглеждане във функционалните характеристики на звената, на хората и на техния възрастов състав и квалификация. Това е нещо, което изисква време, заяви Миков и посочи, че не може да има структури - РПУ-та там, където никой не живее, а в същото време на места, където населението се е увеличило два-три пъти да има недостиг на полицейски сили. Това е процес , който ще продължи 2-3-4 години, няма да стане за един ден, посочи министърът. Той заяви, че процесът на преструктуриране трябва да става внимателно - освен механични съкращения, трябва да води до запазване и повишаване на капацитета на МВР и да отговаря на новите изисквания по Шенген и за международно полицейско сътрудничество.