От тръбата понамирисва
"Газът бе вкаран в тръбата, но все още понамирисва" - под това заглавие московският седмичник "Аргументи и факти" коментира подписания десетгодишен договор между руския "Газпром" и украинския "Нафтогаз" за доставка на газ в Украйна и транзит на синьото гориво за Европа.
Първо, преходът към прозрачно определяне на газовата цена "ще намали до минимум риска от повторение на газовите войни". Второ, сключването на договора е "имиджова победа на Русия" - Украйна призна, че предишната схема беше порочна. Трето, това означава, че украинската икономика вече няма да получава "газови субсидии" от Москва, пояснява "Аргументи и факти", цитиран на сайта СМИ.ру.
Краят на "газовия конфликт" между Русия и Украйна бе основно събитие на седмицата, отбелязва "Росийская газета". Повечето експерти обаче продължават да обсъждат последиците от този конфликт, претеглят на свои собствени везни придобивките и загубите на двете страни, пише авторът и посочва "контраста в действията на властите" в Украйна и в Русия.
Украинците по традиция разглеждаха конфликта като банален пазарлък. За да си осигурят удобство в преговорите, те се разделиха на "добър" премиер и "лош" президент. Руският държавен глава и премиерът на Русия, напротив, действаха в единен фронт. Ако съдим по резултатите, подходът на руския тандем се оказа по-ефективен. Очевидно е, че щом в кризисни условия властта демонстрира единство и последователност, в крайна сметка се постига необходимото, заключава "Росийская газета".
Поредната газова война между Русия и Украйна формално приключи, но европейците са объркани, изтъква "Время новостей". От една страна, европейците трябва да се радват, че е приключен един конфликт, заради който бяха станали заложници на оплетените политически и икономически интереси в Москва и Киев. От друга - на европейските страни още веднъж бе демонстрирано, че с техните интереси не се е съобразявал никой нито в Русия, нито в Украйна - само са ги използвали като средство за психологически натиск срещу опонента. Неслучайно председателят на Европейската комисия Жозе Барозу заяви, че макар газът да е тръгнал към купувачите, вече е под съмнение доколко са сигурни този доставчик и този транзитьор, посочва "Время новостей".