ЕК запазва безсрочно наблюдението на България
Поредният годишен доклад на Европейската Комисия за правосъдието и вътрешните работи у нас, който ще бъде представен днес в Брюксел, няма да съдържа препоръка за активиране на предпазни клаузи, но ще остави в действие мониторинговия механизъм.
В България няма политическа подкрепа за справяне с организираната престъпност и корупцията по върховете, нито ясна стратегия, че преодоляването им е национален топприоритет. Има случаи на намеса в работата на съдии и прокурори, те от своя страна са твърде пасивни и не поемат инициативата да се самосезират - дори при очевидни случаи на корупция и връзки с престъпни структури, смята Европейската Комисия.
Другите й критични оценки са свързани с неефективното и неравнопоставено прилагане на Закона за конфликт на интереси, със законодателните празноти, които подкопават работата на Комисията „Кушлев” и със Закона за амнистията, който може да освободи от отговорност хора, злоупотребили с еврофондове.
За преодоляването на всичко това Комисията препоръчва създаването на специални структури срещу престъпността и корупцията, преработване на остарения Наказателен кодекс и промяна на формализирания Наказателно-процесуален кодекс, разширяване на правомощията на Комисията за конфискуване на незаконно придобито имущество и стриктно прилагане на закона за конфликт на интереси.
Текст от доклада гласи, че напредъкът на България в правосъдието и вътрешните работи ще помогне за по-бързото ни влизане в Шенген – българските власти обаче са поискали този параграф да отпадне, защото според тях двете неща не са свързани. Мониторингът, според тях, няма връзка и с eвропейското финансиране - затова са поискали да падне и текста, в който се казва, че след негативния доклад за еврофондовете и блокирането на плащанията, е настъпила положителна промяна в подхода и диалога по тези проблеми.
Третото основно искане, депозирано от българска страна, е да не се твърди, че напредъкът от последната една година трябва да се разглежда в светлината на ежедневните улични убийства.
Окончателният вариант на текста ще бъде приет на предстоящото днес заседание на Европейската комисия.