Без предпазна клауза, но с мониторинг без край
Европейската комисия продължава мониторинга върху България и Румъния в правосъдието и вътрешните работи и не налага предпазна клауза на двете страни.
Следващото лято ще бъдат подготвени и представени нови доклади според механизма за сътрудничество, заяви ръководителят на Групата говорители на Европейската комисия Йоханес Лайтенбергер, който разгласи днешните доклади. Документите бяха изготвени от експерти в службата на генералния секретар на Европейската комисия, на заместник-председателя на комисията Жак Баро, отговарящ за правосъдието, свободата и сигурността. Съдействие е оказала и Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ).
С този доклад слагаме край на разговора за предпазна клауза - част от голяма стъпка напред. Това каза министърът по европейските въпроси (в оставка) Гергана Паси на пресконференция по повод на Годишния доклад на ЕК за изпълнението на Механизма за сътрудничество и оценка в областите "правосъдие" и "вътрешни работи". Важно е да не изпаднем в еуфория, защото критиките в доклада са обосновани, каза министър Паси. Добрата новина е, че няма предпазна клауза. Това подчерта и еврокомисарят Меглена Кунева, цитирана от БНР, по повод на обявения мониторингов доклад за правосъдието и вътрешните работи. Продължаващият мониторинг в областта на правосъдието и вътрешните работи е едно от най-хубавите неща, тъй като това ще е стимул за по-бърз напредък, допълни Кунева.
Голяма промяна в политическата част на доклада на ЕК е това, че отпадна текстът за Шенген, каза още Гергана Паси. По думите й това е важно, защото като цяло големите досиета, свързани с интегрирането ни в Шенген, в Еврозоната, с усвояването на европейски средства, са механизми, които вървят по различни правила и процедури. Това е била единствената ни мотивация да искаме строго отделяне на оценката по всеки един от тези процеси. По Шенген има нарочен Съвет за оценка за присъединяването, където има много ясно разписани процедури, посочи Паси.
По отношение на специализираните звена в борбата срещу корупцията, ако има едно нещо, което като че ли остава наистина неадресирано, това е борбата с корупцията по високите етажи, каза Гергана Паси. Комисията го е регистрирала и дава възможни предложения за търсене на решения по този въпрос. Смятам, че в следващото правителство и най-вече органите на съдебната власт трябва да преценят кой е работещият механизъм, така че и на това поле да имаме по-видими резултати, каза Паси.
Председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов също коментира доклада на ЕК. В кулоарите на Народното събрание той каза, че ДАНС трябва да остане да съществува, но да има изведени приоритети и да се ограничат възможностите за дублиращи функции с МВР. В доклада се запазва критичната тенденция за напредъка на страната ни като член на ЕС, каза още Цветанов. ГЕРБ щели да се съобразят с всички констатации в него. За да бъде смекчен тонът на Брюксел важна била политическата воля от първия ден на новия кабинет. Смятам, че това може да стане още от самото начало и в кратки срокове да имаме друга визия за страната ни пред ЕК, заяви Цветан Цветанов.
Вижте видео