Стоте дни на Медведев и грузинският конфликт
Редица руски издания анализират дейността на президента Дмитрий Медведев през първите 100 дни, откакто е поел висшия пост в страната.
Медведев успя да направи доста неща. Обнародвани са вече нова концепция за външната политика на Русия, национален план за борба срещу корупцията, мерки за насърчаване на малкия бизнес. А най-твърдото решение на президента бе за провеждане на миротворческа операция в Южна Осетия. Ако не бе денят 8 август, когато започна войната, 100-те дни на президента Медведев щяха да изглеждат съвсем различно, твърди официозът "Росийская газета". Когато се нанасяше в Кремъл, Медведев бе човек либерален - заради възрастта, възпитанието и образованието си, способен да се разбира със Запада, имаше позитивна програма за постъпателно развитие на Русия. С други думи, един мирен президент за една мирна, спокойна страна, какъвто всъщност бе в течение на 94 дни. Животът обаче твърде бързо подложи "мирния и спокоен" президент на проверка и ненадейно промени изходните условия, в които бе поел мандата. Във връзка с последните събития в Грузия дневният ред на Медведев съществено се разшири, което стеснява неговото поле за маневри.
Никой дори не се опитва да прогнозира каква съдба чака преговорите между Русия и ЕС за нов договор за сътрудничество. Как ще приключи дългогодишният сериал с бъдещото руско членство в Световната търговска организация. Какви други начини, освен ПРО в Европа, ще потърсят САЩ, за да бранят себе си и своите съюзници от "непредсказуемата и агресивна Русия". Какво ще стане с ОНД, която в най-добрия случай "не забеляза" събитията в Южна Осетия. Медведев ще се сблъска с всички тези въпроси, а и с много други, посочва "Росийская газета".
Като първа санкция срещу Русия страни от НАТО - САЩ, Великобритания и Франция, ще отменят участието си в насроченото съвместно военноморско учение с Русия в Японско море. Според американски медии държавният секретар на САЩ Кондълиза Райс обсъжда с лидерите на страните от Г-8 възможността Русия да бъде изключена от тази организация. Вашингтон обаче се обявява за колективни действия на Запада спрямо Русия. Украйна, Полша и балтийските страни са на позиции, близки до тези на САЩ, и настояват най-малкото да се отложат преговорите за нов базов договор между Русия и ЕС.