Преизбраният за втори мандат като президент Георги Първанов се ангажира и през втория си мандат да продължи да работи за укрепването на държавността. “България има нужда от здрава, добре уредена държава, ефективни институции, обърнати с лице към дневния ред на българските граждани“, заяви той по време на пресконференцията си в НДК.
Първанов се ангажира да работи за държава с ясни правила по отношение на бизнеса и гражданите, стабилна държава с ефективно взаимодействащи си институции.
Президентът декларира, че ще работи с всяко законно избрано правителство честно, почтено, активно, без да пести критики. Той ще работи със съзнанието, че особено по отношение на законодателството, по някои ключови теми президентът може и трябва да бъде първият коректив. Държавният глава посочи, че ще бъде все така ангажиран със социалните проблеми. Георги Първанов обеща на кметовете и занапред да ги подкрепя, както при въпроса за децентрализацията, така и при решаването на конкретните проблеми на общините.
“Президентската институция ще бъде и занапред активен фактор в осъществяването на реформата във въоръжените сили“, каза Първанов. Той съобщи, че едно от първите заседания на консултативния съвет по национална сигурност ще бъде посветено на нормативното осигуряване на процеса на професионализация на армията. Според него има индикации за изоставане в тази област, а става дума за много закони.
Георги Първанов ще постави настойчиво въпроса за нова законодателна основа на специалните служби и особено на тези, към които президентът има по-активно отношение - НРС и НСО.
Президентът декларира, че външната политика на страната ще продължи да бъде все така активна, действена, предсказуема, последователна. Тя ще бъде насочена към осигуряването на достойно членство в ЕС с отстояване на националната идентичност, но и със стремежа да се намери баланс с другия подход, със солидарността с европейските партньори на България. “Ще продължаваме да правим външна политика, която решава проблеми“, каза Георги Първанов. Той посочи, че все така ще е ангажиран с проблемите на енергетиката и инфраструктурата и изрази увереност, че България ще има ключово място на Балканите при решаването на тези въпроси.
В контекста на присъединяването на България към ЕС и отстояването й на достойни позиции там Георги Първанов отбеляза, че ще възроди своя стара идея - да привлече около президентската институция всички, които могат да дадат експертна оценка и предложения.
Георги Първанов пое категоричен ангажимент да бъде все така свързан с проблемите на българската култура. Според него сега е моментът българските институции да привлекат повече млади хода във формирането на политиката на институциите и на обществото. Затова може да се очаква и да се изисква от президента сериозно да подмлади екипите, с които работи, каза държавният глава.
Георги Първанов оцени резултата от изборите като безпрецедентен исторически, защото за първи път в рамките на прехода за една седмица се получава достатъчно внушителен резултат от над 70 на сто. Той посочи, че трябва да се отчита и това, че битката е за доверието на избирателите, след като пет години са били пробвани идеите и вижданията в една сложна политическа среда, при общи изпитания, които са били преодолявани съвместно с институциите и българските граждани. Според него изборният резултат е оценка и за личностното присъствие, но по-скоро оценка за водената политика и нейните принципи.
Първанов каза, че на изборите е имало максимална мобилизация на партиите от управляващата коалиция. Като пример той посочи, че от НДСВ подкрепата е 85 на сто. Максимална безусловна подкрепа има от социалдемократическия център, от крайната левица, левите земеделци, патриотите от тракийската организация, каза Първанов. Той отбеляза, че е получил и убедителна подкрепа от партии в дясно. Внушителен е резултатът от ГЕРБ - над 70 на сто, 65 на сто от избирателите на Неделчо Беронов са гласували за Георги Първанов и Ангел Марин, каза президентът. Президентът изрази дълбока признателност за подкрепата на младите и съобщи, че е получил 85 на сто доверие в Студентска община.
Според Първанов съдбата на правителството зависи изключително от самото него и от работата на парламентарното мнозинство. “Ако те си вършат добре работата и успеят да развият тази политика, ярко доказана, особено в последните месеци и седмици със стъпки и към бизнеса, и към отделни социални общности, то тогава мога да се ангажирам с прогноза, че правителството не просто ще изкара мандата си, но и ще го направи убедително и може да излезе с по-висок рейтинг и доверие“, заяви президентът.
Според него, това не би станало, ако правителството затъне във вътрешнопартийни и вътрешнокоалиционни разпри.
Георги Първанов заяви, че отношенията му с правителството ще са работещи и коректни, нещо, което е било заложено и в предишния мандат. Не може да се смята, че заради това - както се твърдеше в цялата кампания, - че съм съпричастен към създаването на правителството, веднъж завинаги е решен въпросът за подкрепата ми, каза Първанов. Същевременно той посочи, че никой не бива да очаква, че заради рейтинг или друга причина ще води самоцелни битки с правителството. “Още повече, че на мен рейтингът никак няма да ми трябва“, допълни Първанов.
Голямата задача на правителството през втората половина на мандата му според Георги Първанов е да направи много по-поносима социалната цена на прехода. Първата година от членството на България в ЕС ще е най-трудната както заради тежките плащания, така и заради политическите изпитания, смята президентът. Според него това е така, защото влизаме в общност, в която правилата са малко познати за политиците, гражданите и бизнеса, и на този фон да се прави активна социална политика е голямо очакване. Той изрази увереност, че правителството ще се справи и му пожела успех.
Позовавайки се на опита на свои колеги в условията на президентска република, Георги Първанов посочи, че практиката показва, че вторият мандат е по-силният, най-малкото защото той не е обременен от очаквания, и че на президента по-малко му тежи необходимостта да се съобразява с една или с друга политическа сила. “Резултатът от изборите показва, че обществото има свърхочаквания към президентската институция, което прави втория мандат много по-труден“, каза Георги Първанов.
Президентът ще продължи да работи за етническия модел на толерантност, който по думите му не е създаден само през последните 10-15 години. “Ще продължа да работя, независимо дали г-н Доган ще бъде моят партньор, независимо дали ДПС ще представлява по-голямата част от турското малцинство в България, независимо дали аз ще бъда президент, ще продължа да работя за този модел, защото, ако някой има упреци към една или друга политическа сила, нека да го направи директно в пряка полемика, да не хвърляме вината върху етноса - това е най-опасно“, каза Първанов.
Президентът изрази съжаление, че през първия му мандат му се налагало често да работи “на парче“ и това е недостатък в работата на всички институции. Според Първанов липсва визия за това къде ще бъдат българите през 2015 г., има само контури и най-общи данни. “В това е голямата ми амбиция: да мобилизирам експертния потенциал - от България и от чужбина,- за да разполагаме със стратегия, която да не се променя с всяко следващо правителство“, каза държавният глава. Президентът изрази съжалението си, че не е успял да помогне на всички, потърсили съдействие от президентската институция
“След пет години ще имам достатъчно време да помисля, имам хубава професия и семейство и със сигурност ще им се посветя“, каза президентът в отговор на въпрос какво ще прави след втория си мандат.